پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان تهیه می گردد

به گزارش شیوا مارکت، پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان در امسال با همکاری دو استان کردستان و کرمانشاه به صورت مشترک از روستاها، مناظر طبیعی و فرهنگی، آیین ها و اسطوره های دو استان تهیه و تدوین خواهد شد.

پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان تهیه می گردد

خبرنگاران: جلسه شورای راهبردی تدوین پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامان چهارشنبه 19 تیر با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، مرادنیا استاندار کردستان، فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر امور پایگاه ها، محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان و بعضی از فرهیختگان کرد برگزار گردید.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی در این جلسه گفت: تحقق تهیه این پرونده و ثبت جهانی آن، جز با عزم ملی، استانی و منطقه ای در سطوح مدیریتی و جامعه محلی صورت نخواهد پذیرفت.

او همچنین اضافه کرد: منظر فرهنگی هورامان به واسطه ارزش های فراوان ملموس و ناملموس و همچنین قرابت فرهنگی با کشور عراق اثری منحصر به فرد است که قابلیت ثبت جهانی به صورت فرامرزی و مشترکا با کشور مذکور را دارد. بدین منظور لازم است که معرفی کاملی از منطقه با مدیریت بهینه میراث فرهنگی و گردشگری صورت پذیرد.

سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی استان کردستان نیز در این نشست، گزارشی از عملکرد اداره کل میراث فرهنگی استان در مورد ظرفیت سازی و جلب مشارکت های مردمی و تخصصی به وسیله برگزاری رویدادهای فرهنگی، کارگاه های آموزشی، همایش های علمی و کنگره های مرتبط با ابعاد مختلف منظر فرهنگی اورامانات ارائه داد.

همچنین فرهاد عزیزی، مدیرکل امور پایگاه ها در این نشست با قدردانی از عزم و اراده و حمایت تمام دست اندرکاران دخیل در امر ثبت جهانی منطقه اورامان، به حمایت در سطح ملی از سوی رئیس سازمان و معاون میراث فرهنگی و در سطح مقامات محترم استانی، اشاره نمود و گفت: بستر ایجاد شده در کشور برای تحقق این امر بی نظیر و منحصر به فرد است.

او همچنین بر لزوم مشارکت موثر برای انجام اقدامات اجرایی بر پایه برنامه و به صورت هدفمند به منظور ساماندهی منطقه و معرفی شایسته اثر در سطوح مختلف را ضروری دانست و توضیح داد: اگر ارزش های اثر به درستی به مرکز میراث جهانی یونسکو معرفی گردد، همگان برابر نام آن و نام ایران سر تعظیم فرود خواهند آورد.

در ادامه مرادنیا، استاندار کردستان، به منظور ارتقا ساختار همکاری های دو استان، پیشنهاد کرد که شورای مشترک راهبردی به منظور تسریع فرآیند اقدامات مطالعاتی و اجرایی و هم دریافت رویکردهای یکپارچه مدیریتی و اجرایی تشکیل گردد.

در این نشست همچنین مباحثی شامل ضرورت اشاره بر به یاد مانده ها در کنار برجای مانده ها در فرهنگ و زندگی مردم اورامانات از سوی دکتر صادقی، منحصر به فرد بودن منطقه از لحاظ تنوع مذاهب و ادیان از سوی دکتر سلطانی، احتیاج به مدیریت و حفاظت صحیح بر مبنای جامعه محلی و تدوین استراتژی های لازم برای پیشبرد علمی کار از طرف دکتر هاشمی، ارتباطات و تأثیرات منطقه و مردم آن در محدوده گسترده جغرافیایی از کشورهای همسایه تا اروپا از دوران پیش از تاریخ تاکنون از سوی دکتر بهرام نیا، روش شناسی تدوین پرونده به صورت مشترک در دو استان، تمرکز مباحث پرونده بر زیست معیشت ساکنان منطقه اورامانات و ترغیب مردم محلی به مشارکت در این امر ، اهمیت زبان هورامی، نمادها و نشانه های مرتبط با آن، پیوند این زبان با زبان های همسایه و تأثیر آن بر سایر زبان ها از طرف دکتر شمس، لحاظ حدود استاندارد در مقیاس پرونده و همچنین توجه بر ابعاد مالی ساکنین روستاها به منظور تضمین بقای سکونت در محدوده با تمرکز بر گردشگری پایدار از سوی دکتر خیرالهی، شناسایی معماری منطقه غرب به عنوان یکی از شیوه های بنیادین معماری ایرانی و ارزش آن از سوی دکتر مولانایی و پاره ای از فرصت ها و چالش های منطقه مطرح شد.

در خاتمه این نشست، محمدحسن طالبیان ضمن تمرکز بر ارزش های منحصر به فرد منطقه و اشاره به ضرورت پوشش تمام ابعاد ملموس و ناملموس تاریخی- فرهنگی- طبیعی هورامان، گفت: این پرونده می تواند به واسطه اشتراکات فرهنگی، طبیعی، تاریخی و جغرافیایی به صورت فرامرزی و با همکاری کشور عراق و با مشارکت کارشناسان بین المللی تکمیل گردد. همچنین در تدوین ساختار مدیریتی منطقه، مدیریت مردم محور بر پایه سطوح مختلف جامعه محلی لازم است.

در این جلسه که به ریاست طالبیان برگزار گردید، اهم اقدامات و رویکردهای لازم به منظور تسریع فرآیند تهیه پرونده و اتخاذ تصمیمات مدیریتی و اجرایی متناسب با ارزش های اثر آنالیز شد.

همچنین مجموعه اقدامات و اطلاعات جمع آوری و تدوین شده از سوی مدیریت پایگاه میراث فرهنگی اورامانات در این جلسه مورد آنالیز نهاده شد و کمبودهای مطالعاتی به حاضران در این نشست اعلام شد.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: چمدان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9940

به "پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان تهیه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان تهیه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید