پرونده جدیدی از کلاهبرداری خواستگارنماها ، شاهین برج ساز نبود کلاهبردار بود!

به گزارش شیوا مارکت، رئیس پلیس آگاهی تهران از شگردهای جدید کلاهبرداران و سارقان تحت عنوان خواستگار اطلاع داد.

پرونده جدیدی از کلاهبرداری خواستگارنماها ، شاهین برج ساز نبود کلاهبردار بود!

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از پایگاه پلیس، سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس مطلعی پایتخت در یادداشتی به خواستگارنماها و پرونده ای که در این مورد در پلیس مطلعی تشکیل شده، اشاره نمود.

دراین یادداشت آمده است: وقتی فردی به خواستگاری دختر شما می آید قصد خرید خانه یا خودروی شما را ندارد؛ بلکه برای خواستگاری از جگرگوشه شما آمده است.

بی توجهی و قصور بعضی خانواده ها در راه دادن غریبه ای که هیچ شناختی از او و گذشته اش ندارند باعث شگفتی و البته ناراحت کننده است.

به تازگی همکاران من در پایگاه چهارم پلیس مطلعی پیروز به دستگیری یکی از این خواستگاران قلابی شده اند. شاکی پرونده که یک خانم جوان است، در تشریح اتفاق اتفاق افتاده به کارمطلعان پلیس گفت: چندی قبل به وسیله فضای مجازی با پسری به نام شاهین آشنا شدم که خود را مهندس عمران و صاحب شرکت انبوه سازی معرفی کرد.

با ابراز علاقه ای که شاهین از خود نسبت به من نشان می داد، پس از چندین قرار دیدار موضوع ازدواج را عنوان کرد و گفت یک پروژه ساخت مجتمع تجاری در سعادت آباد را دارم که پس از اتمام آن، ازدواج نموده و برای زندگی به آلمان می رویم.

شاهین با خودروهای گران قیمت به دیدارم می آمد و یک بار هم مرا به پروژه مورد ادعایش برد؛ پس از مدتی گفت که می تواند یکی از واحدهای تجاری همان مجتمع را با روابطی که با شرکایش دارد به نصف قیمت برایم خریداری کند.

من هم فریب او را خوردم و مخفیانه طلاهای خودم، مادرم، خواهرم و مقداری دلار که متعلق به پدرم بود را فروخته و مبلغ 700 میلیون تومان را به شاهین دادم اما پس از مدتی او ناپدید شد و جواب تلفنم را هم نداد.

پلیس مطلعی تا به امروز بارها به وسیله انعکاس پرونده های خواستگاران قلابی به وسیله برنامه تلویزیونی پرونده مستند و همچنین پیغام های هشداری در فضای مجازی کوشش نموده تا شهروندان را نسبت به ادعاهای مطرح شده توسط افرادی که تحت عنوان خواستگار قدم به زندگی شان می گذارند، مطلع سازد.

با این وجود همچنان شاهد شکایات شهروندان در مورد کلاهبرداری تحت این عنوان هستیم.

به همین دلیل بار دیگر نکات هشداری را در این زمینه به شهروندان یادآور می شوم:

- فضای مجازی تنها یک وسیله یا محل آشنایی افراد با یکدیگر است و به هیچ عنوان به معنای این نیست که به شما شناخت درستی از طرف مقابل تان می دهد؛ شما باید کلیه ادعاهای مطرح شده توسط افراد در فضای مجازی را در دنیای واقعی راستی آزمایی نموده و سپس به آنها اجازه قدم گذاشتن به زندگی شخصی تان را بدهید .

- همواره باید در آشنایی با افراد نسبت به وعده ها و پیشنهادات مالی وسوسه انگیز، با امتیازات غیر عادی که به شما می دهند با دید شک و تردید نگاه کنید؛ به خاطر داشته باشید زنده کردن حس حرص و طمع در مخاطب کلید و شگرد اصلی کلاهبرداران است.

- فرد کلاهبردار برای فریب قربانیان از هر وسیله ای استفاده می نماید تا ادعاهای خود را به چشم شما حقیقی جلوه دهد به همین دلیل داشتن خودروی لوکس و گرانقیمت و یا ولخرجی در دیدار های اولیه تاییدی برای ادعاهای وی نبوده و جزیی از نقشه و شگرد کار وی به شمار می آید برهمین اساس شما برای اطمینان از صحت ادعاهایش باید تحقیقات لازم را در مورد هویت، شغل و شرایط مالی و اجتماعی وی به عمل آورید.

- در مواجهه با افرادی که به شما ابراز علاقه نموده و به سرعت پیشنهاد ازدواج می دهند، شتابزده عمل ننموده و اجازه ندهید هیجانات مانع از تحقیق و قضاوت درست شما در رابطه افراد گردد.

مجله بهسان: مجله پزشکی و سلامت همراه با مقالات علمی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23444

به "پرونده جدیدی از کلاهبرداری خواستگارنماها ، شاهین برج ساز نبود کلاهبردار بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده جدیدی از کلاهبرداری خواستگارنماها ، شاهین برج ساز نبود کلاهبردار بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید