پسماندهای عفونی؛ بلای جان شهروندان اراکی

به گزارش شیوا مارکت، مریم جباری - اراک- خبرنگار:رهاسازی پسماندهای عفونی بدون توجه به اهمیت سلامت شهروندان توسط بعضی از مطب ها، کلینیک ها و آزمایشگاه ها در شهر اراک صورت می گیرد و همچنان با همه توصیه ها وتبلیغات در این زمینه هنوز بعضی از آنها برای بستن قرارداد با شهرداری برای بی خطرسازی و دفع بهداشتی پسماندهای عفونی تمایلی ندارند.

پسماندهای عفونی؛ بلای جان شهروندان اراکی

آنها می توانند برای این گونه اماکن درمانی و بهداشتی به وسیله شرکت هایی که توان انجام این کار را دارند اقدام نمایند. پسماندهای عفونی با توجه به این که سلامت شهروندان را به مخاطره می اندازد باید جدای از پسماندهای عادی جمع آوری، دفن و بی خطرسازی گردد، زیرا حفظ سلامت شهروندان یک مسأله مهم است و نباید در خصوص آن اهمال گردد. با توجه به این که 345 مطب در اراک شامل قانون پسماندهای عفونی می گردد، برای رفع این مشکل باید اقدامات جدی در دستورکار قرار مسئولان قرار بگیرد و در این زمینه از شرکت هایی که مورد تأیید دانشگاه علوم پزشکی هستند استفاده و به مطب ها معرفی گردد. با توجه به وجود زباله جمع کن های انسانی و احتمال بیمار شدن آنها در حین جداسازی زباله ها باید مسئولان مربوطه و مطب ها ترتیبی اتخاذ نمایند تا زباله های عفونی از دسترس این افراد دور باشد.

  • فعالیت 2 شرکت خصوصی در اراک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در این مورد می گوید: در خصوص مدیریت پسماندهای عفونی در بیمارستان ها دستگاه اتوکلاو وجود دارد که پسماندها را بی خطرسازی می نماید و در این بخش تاکنون مسئله ای وجود نداشته است. سید محمد جمالیان با اشاره به این که 345 مطب در اراک شامل قانون پسماندهای عفونی می شوند بیان می نماید: چند مورد از مطب های خصوصی وجود داشت که حاضر به بستن قرارداد با شهرداری برای جمع آوری پسماندها نبودند که این مشکل نیز تا خاتمه شهریور رفع خواهد شد و شاهد جمع آوری پسماندهای عفونی به صورت جداگانه از پسماندهای معمولی

خواهیم بود.

وی با بیان این که حفظ سلامت شهروندان مهم ترین اولویت دانشگاه علوم پزشکی است ادامه می دهد: با برگزاری جلسات اجرا شده به دلیل اهمیت موضوع جمع آوری و دفن پسماندهای عفونی مقرر شد شهرداری زمینی را در اختیار محیط زیست قرار دهد تا این اقدام به صورت اصولی انجام گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار می نماید: علاوه بر اقدامات اجرا شده، 2 شرکت توسط دانشگاه علوم پزشکی به مطب ها معرفی خواهند شد که اقدامات مربوط به حمل ونقل و بی خطرسازی و سپس دفن پسماندهای عفونی را انجام دهند که این کار تا خاتمه شهریور اجرا خواهد شد.

  • معین وضعیت دفن پسماندهای عفونی

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک نیز می گوید: روزانه 10 تن پسماند عفونی در اراک فراوری می گردد که از این میزان 2 تن مربوط به مطب های خصوصی به ویژه دندان پزشکی هاست. حمیدرضا قناتی با تأکید بر این که زباله های عفونی یک تهدید جدی برای محیط زیست و سلامت مردم استان است بیان می نماید: در مجموع 22 بیمارستان فعال در استان وجود دارد که در 21 بیمارستان اتوکلاوها زباله ها را بی خطر می نمایند، اما 2 تن دیگر از این زباله ها که در مراکز درمانی خصوصی و مطب ها فراوری می شوند دارای این تکنولوژی نیستند و اصلی ترین مشکل در این بخش به شمار می روند.

وی می افزاید: اکنون پسماندهای عفونی در محل دفن پسماند در امان آباد با خاک آهن دفن می گردد. این در حالی است که بر اساس قانون مدیریت پسماند خود فراورینماینده موظف به جمع آوری و بی خطرسازی این پسماندهاست، اما در این زمینه سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در جمع آوری این نوع زباله ها تاکنون همکاری های لازم را داشته است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک اظهار می نماید: در این زمینه از سال 91 تفکیک و جمع آوری پسماندهای عفونی در اراک به وسیله یک شرکت و با یک دستگاه ماشین مکانیزه و بر اساس ضوابط در حال اجرا است. همچنین جمع آوری پسماند عفونی مطب ها روزانه توسط یک دستگاه خودرونیسان تمام مکانیزه نیز انجام می گردد.

قناتی ادامه می دهد: این خودرو مجهز به کانکس غیرقابل نشت است و کارگرانی که این اقدام را انجام می دهند آموزش دیده و مجهز به لوازم ایمنی هستند که این اقدام برای نخستین بار در استان انجام می گردد. وی اضافه می نماید: برای جمع آوری پسماندهای عفونی مطب ها سال جاری نیز پلاستیک های ویژه با آرم پسماند ویژه برای جمع آوری و انباشت زباله ها به پزشکان تحویل داده شده که در این بخش پزشکان نیز باید همکاری لازم را داشته باشند تا سلامت خودشان و شهروندان دچار تهدید نگردد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک بیان می نماید: برای این اقدام از یک شرکت خصوصی با توان علمی و به صورت شخصی برای جمع آوری پسماندهای عفونی مطب ها استفاده خواهد شد. همچنین ایجاد ترانشه دفن پسماند عفونی توسط این سازمان در دستور کار قرار گرفته است که به زودی به بهره برداری خواهد رسید و بعد از 10 سال وضعیت پسماندهای عفونی به صورت تخصص و مهندسی در اراک معین و مسائل رفع می گردد.

  • بی خطرسازی پسماندهای عفونی

معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی می گوید: بی خطرسازی پسماندهای عفونی از جمله پسماندهای بیمارستانی و مطب ها بر اساس قانون بر عهده فراورینماینده است. یعنی این بخش ها در صورت فراوری پسماند عفونی مسئولیت تبدیل آن به پسماند عادی را دارند. بهروز اکرمی بیان می نماید: با توجه به مورد ذکر شده، نظارت بر حسن انجام این اقدام بر عهده دانشگاه علوم پزشکی و سازمان محیط زیست است که باید در این بخش با جدیت و نظارت ویژه وظیفه خود را انجام دهند، زیرا سلامت شهروندان شوخی نیست و به عنوان اولویت باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد.

وی ادامه می دهد: همه بیمارستان ها و مطب های پزشکان در استان باید عادی سازی پسماندهای عفونی را انجام دهند. در غیر این صورت با افراد متخلف برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. معاون سیاسی و امنیتی استاندار اظهار می نماید: با توجه به اهمیت بی خطرسازی پسماندهای عفونی مطب ها، در این زمینه خود پزشک باید برای پسماند عفونی مطب خود اقدامات قانونی را انجام دهد یا این که برای این اقدام با شهرداری قرارداد منعقد کند تا این پسماندها توسط شهرداری جمع آوری و به صورت اصولی منتقل گردد.

اکرمی می افزاید: نظارت بر این اقدام باید توسط دانشگاه علوم پزشکی انجام گردد و هیچ مطبی نباید از این اقدام سرباز زند و پسماندهای عفونی خود را در کنار پسماندهای معمولی قرار دهد. وی اظهار می نماید: در این زمینه باید از ظرفیت شرکت های فعال که آمادگی و تخصص لازم را برای جمع آوری این نوع پسماندها را دارند، استفاده گردد که در این بخش متقاضی برای انجام این کار وجود دارد که باید از این ظرفیت به درستی برای رفع این معضل استفاده گردد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9517

به "پسماندهای عفونی؛ بلای جان شهروندان اراکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماندهای عفونی؛ بلای جان شهروندان اراکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید