پیش بینی افزایش 6 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی ایران

به گزارش شیوا مارکت، بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه مراسم امضای قرارداد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اصل مبلغ این قرارداد 876 میلیون دلار است که با موارد جانبی سرمایه گذاری به 1.3 میلیارد دلار می رسد. دوره این قرارداد 10 ساله است، اما دوره اجرای آن کمتر است و زودتر به تولید می رسد.

پیش بینی افزایش 6 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی ایران

وزیر نفت با بیان اینکه همه مبلغ سرمایه گذاری باید از سوی سرمایه گذار تأمین شود، شرح داد: بازپرداخت سرمایه گذاری این طرح از محل حداکثر 50 درصد از افزایش درآمدهای حاصل از اجرای طرح است. طرح بزرگی است که ابعاد مختلفی دارد.

او با اشاره به اینکه این دو میدان ظرفیت افزایش بازیافت نفت را دارند، اضافه کرد: در طول مدت قرارداد، اگر پیمانکار بتواند پیشنهاد EOR و IOR بدهد آنها را هم می توان به طرح اضافه کرد.

به گفته وی، نخستین بار است که شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب پس از پیروزی انقلاب اسلامی، قرارداد مهم را در زمینه بالادستی نفت در سطح بین المللی طراحی و اجرا می کند.

او درباره اینکه آیا قرارداد مشابه با این نوع قرارداد باز هم امضا خواهد شد، شرح داد: مذاکره با شرکت های ایرانی برای توسعه میدان شادگان نیز در حال انجام است.

زنگنه به موضوع تأمین اقتصادی طرح ها از سوی شرکت های ایرانی اشاره و با بیان اینکه بخشی از این منابع اقتصادی را می توان از بازار سرمایه تأمین کرد، درباره استفاده از منابع صندوق توسعه ملی هم اظهار کرد: صندوق توسعه ملی یکی از منابع تأمین اقتصادی است، اما هم اکنون با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید به منابعی غیر از صندوق توسعه ملی توجه کرد.

سهمیه بنزین نوروزی ابلاغ شود، اجرا می کنیم

وزیر نفت درباره سهمیه بنزین نوروزی هم برای چندمین بار در هفته های اخیر پاسخ داد و گفت: این موضوع در حیطه وظایف ما نیست و هر وقت به ما ابلاغ کردند، ما آن را اجرا می کنیم، اما فعلاً پیشنهادی مطرح نیست.

زنگنه درباره برگزاری نشست فوق العاده اوپک با توجه به شیوع ویروس کرونا هم اظهار کرد: صحبت هایی در این زمینه مطرح شد، اما بعد فروکش کرد، فعلاً نشست فوق العاده اوپک در همان تاریخ چهارم و پنجم مارس (15 و 16 اسفندماه) برگزار می شود.

وی درباره اینکه آیا ایران با کاهش بیشتر تولید موافق است، گفت: هر چه می خواهند، کاهش دهند.

وزیر نفت درباره اینکه شما عنوان کرده بودید بازار نفت باید متعادل شود و کمیته فنی اوپک و غیراوپک (JTC) پیشنهاد کاهش 600 هزار بشکه ای نفت را مطرح کرده است، آیا این میزان کافی است، پاسخ داد: میزان کاهش تولید را تنها نباید با نگاه ریاضی و اعداد دید، بلکه هر کشور دلایل خاص خود را برای کاهش تولید دارد که پیچیده است.

زنگنه گفت: ایران از کاهش تولید نفت به میزانی که اکثریت با آن موافق باشند، حمایت خواهد کرد.

بیژن زنگنه امروز همچنین در مراسم امضای قرارداد توسعه میادین پارسی و پرنج با بیان این که این قرارداد پنجمین قرارداد از نوع قراردادهای آی پی سی است، اظهار کرد: این قرارداد تا حدی بومی شده اما محتوا همان آی پی سی است.

به گفته او فناوری مهمترین رکن فعالیت های نفتی است و بعد از آن تأمین اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد.

او اظهار کرد: این پنجمین قراردادی است که از نوع الگوی جدید قراردادهای نفتی در این سال ها امضا شده است؛ نخستین قرارداد فاز 11 پارس جنوبی، دومین آبان و پایدار غرب، سومین سپهر و جفیر، چهارمین پایدار شرق، چشمه خوش و دالپری بوده است.

او با اشاره به اینکه این قرارداد از نوع الگوی جدید قراردادهای نفتی است و کمی هم خوزستانی شده است، اضافه کرد: اما ماهیت و محتوای این قرارداد همان الگوی جدید قراردادهای نفتی و مصوبه هیئت وزیران است.

وزیر نفت با یادآوری اینکه سال 1395 پس از بحث های زیاد در هیئت مدیره شرکت ملی نفت تأیید شد که مناطق نفت خیز جنوب خود به دنبال به نتیجه رساندن این قرارداد برود، ادامه داد: دوستان ما کار مهمی در این زمینه انجام داده اند. این الگوی قراردادی و نظام اجرایی آن حرف جدیدی است و نخستین نوعی است که مناطق نفت خیز جنوب آن را امضا می کند که جای تشکر دارد.

زنگنه با اشاره به اینکه بحث های حقوقی، مهندسی، قراردادی زیادی در این راستا اجرا شده که به نتیجه رسیده است، شرح داد: نکته مهم در این قرارداد پس از موضوع فناوری به دلیل پیچیدگی میدان، سرمایه گذاری و تأمین اقتصادی است.

او با بیان اینکه 121 میلیون بشکه افزایش برداشت از میدان پرنج و پارسی در طول مدت قرارداد برداشت خواهد شد، اضافه کرد: رقم بزرگی است، یعنی به طور ناخالص 6 میلیارد دلار با قیمت 50 دلاری درآمد یا ثروت در کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت مدت قرارداد میدان های پارسی و پرنج را 10 سال مطرح نمود و با بیان اینکه پیمانکار در اجرای این پروژه به نحوی از بهره برداری پشتیبانی می کند و در بهره برداری حضور مستقیم ندارد، اظهار کرد: یکی از تفاوت های این قرارداد با بقیه قراردادهای آی پی سی همین موضوع است.

او ادامه داد: خوشبختانه مپنا میدان های خوبی را برای توسعه انتخاب کرده چون بخش مهمی از کار در این پروژه فشارافزایی است و نیاز به ماشین های دوار، کمپرسور و توربین است که مپنا در آن تبحر دارد.

بعضی ها واقعاً پررو هستند

زنگنه با ابراز خرسندی از اجرای این کار از سوی یک شرکت ایرانی، یادآوری کرد: روزی که پیشنهاد شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) را از طریق وزارت نفت به دولت فرستادم، عده ای گفتند که این شرکت ها گرگ زاده اند. حالا چند سال دیگر این شرکت ها را جزو افتخاراتشان می گذارند و یادشان می رود که روزی گفتند اینها گرگ زاده اند و به روی خودشان نمی آورند.

وزیر نفت ادامه داد: زمانی که مپنا را تشکیل دادم، گفتند که می خواهند خلاف منافع ملی عمل کنند و ساخت داخل را می خواهند با تشکیل مپنا و فرآب ماست اقتصادی کنند. همه این سندها و اینکه چه کسانی گفتند، هست، همچنین سند اینکه چه کسانی آن را (مپنا و فرآب) جزو افتخاراتشان گذاشتند، نیز موجود است.

او شرح داد: بعضی از این ها واقعاً بسیار پررو و جسور در دروغ گویی و حقه بازی هستند و هر زمانی یک حرفی می زنند. دو سال پیش گفتند اینها گرگ زاده اند و گرگ زاده عاقبت گرگ شود. شما دارید پای خارجی ها را با این شرکت های E&P باز می کنید. من مطمئن هستم که یک سال دیگر اینها را جزو افتخارهای خودشان می آورند و به ما تذکر می دهند که چرا از این شرکت های اکتشاف و تولید داخلی حمایت نمی کنید.

زنگنه با بیان اینکه خوشبختانه ایده ای که ما در مورد شرکت های اکتشاف و تولید داشتیم جاافتاده است، شرح داد: نخست گفتیم شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی در کنار خارجی ها کار کنند (البته اکنون هم اعتقاد من همین است)، اما وقتی خارجی ها نیامدند ناچاریم خودمان هم کار کنیم.

او با اشاره به اینکه پس از بحث فناوری که از نظر من مهم ترین موضوع در توسعه میدان های نفتی است موضوع تأمین اقتصادی نیز اهمیت دارد، گفت: اکنون باید موضوع تأمین اقتصادی این طرح حل شده باشد.

وزیر نفت با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری مستقیم در این طرح 870 میلیون دلار و به معنای اجرای کار در داخل کشور است، اضافه کرد: شرکت مپنا باید به عنوان پیمانکار اصلی این پروژه به موازات تولید نفت به استفاده از ظرفیت داخلی و استفاده از کالای ایرانی توجه خاص داشته باشد.

او با اشاره به اینکه در شرایط تحریم ما باید حتماً بتوانیم شرکت های ایرانی را در قراردادهای بالادستی صنعت نفت فعال کنیم، اضافه کرد: الگوی جدید قراردادهای نفتی یکی از شیوه های قراردادی است، همچنین از قراردادهای EPC و EPD که برای آن هم منابع تأمین کردیم، استفاده خواهیم کرد.

زنگنه تاکید کرد: برای توسعه میدان های نفتی، نگهداشت تولید و افزایش بازیافت از چند روش استفاده می کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه امیدوارم شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی نفت ایران برای دریافت مجوزهای لازم این قرارداد تلاش کنند تا هر چه سریع تر تنفیذ شود، شرح داد: شرکت مپنا تا زمانی که این قرارداد مراحلش تمام شود، معطل تنفیذ نشود. خیلی از کارها همانند برگزاری مناقصه را می تواند انجام دهد. اگر ریسکی هم بود ما ریسک آن را می پذیریم.

زنگنه گفت: ما باید به گونه ای کار کنیم که امید و نشاط در دل ها زنده باشد و این مجموعه ای که ظرفیت سازی شده در کشور بلااستفاده نماند و در بخش های مختلف به خوبی بتوانیم جلو برویم و به هدفمان برسیم. این قرارداد بر همه شما، همکارانم در مناطق نفت خیز و ملت بزرگ ایران در این ایام مبارک، مبارک باشد.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15819

به "پیش بینی افزایش 6 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی افزایش 6 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید