پیش بینی نارسایی حاد کلیه با یاری یادگیری ماشینی

به گزارش شیوا مارکت، پژوهشگران آمریکایی با همکاری هومن رشیدی دانشمند ایرانی، یک مدل یادگیری ماشینی ابداع نموده اند که می تواند نارسایی حاد کلیه را با سرعت و دقت بیشتری پیش بینی کند.

پیش بینی نارسایی حاد کلیه با یاری یادگیری ماشینی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، بسیاری از قربانیان سوختگی، از نارسایی حاد کلیه(AKI) رنج می برند اما تشخیص زودهنگام این مشکل، به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. پژوهشگران مرکز پزشکی یوسی دیویس (UC Davis Health) آمریکا با همکاریهومن رشیدی(Hooman Rashidi)، استاد بخش آسیب شناسی این مؤسسه، مدل جدیدی از یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند که می تواند نارسایی حاد کلیه را با دقت و سرعت بالایی پیش بینی کند.

تینا پالمیری(Tina Palmieri)، استاد مرکز پزشکی یوسی دیویس گفت: توانایی پیش بینی نارسایی حاد کلیه در بیماران مبتلا به سوختگی با استفاده از هوش مصنوعی، کار قابل توجهی برای مراکز درمان سوختگی به شمار می رود زیرا اگر بتوانیم امکان ابتلاء به نارسایی حاد کلیه را در بیماران پیش بینی کنیم، می توانیم راه های درمان آن را نیز ارائه دهیم.

نارسایی حاد کلیه چیست؟

نارسایی حاد کلیه، یک عارضه ناگهانی و خطرناک در کلیه است که می تواند به کاهش شدید حجم ادرار منجر گردد. این مشکل معمولاً در نخستین هفته پس از سوختگی شدید به خصوص در نخستین 24 ساعت بحرانی رخ می دهد. ابتلاء به نارسایی حاد کلیه پس از سوختگی شدید، یک عارضه متداول است که در 30 درصد قربانیان سوختگی پیش می آید و تا 80 درصد آنها را به کام مرگ می کشاند.

تشخیص دقیق نارسایی حاد کلیه

پزشکان معمولاً برای تشخیص نارسایی حاد کلیه، بر آنالیز نشانگرهای زیستی قدیمی مانند میزان کراتینین خون و ادرار تکیه می نمایند اما این موارد، نشانگرهای ضعیفی برای تشخیص دقیق نارسایی حاد کلیه هستند.

نام تران(Nam Tran)، استادیار بخش آسیب شناسی مرکز پزشکی یوسی دیویس گفت: ما برای نخستین بار پیروز شدیم به نقش یک نشانگر زیستی جدید موسوم به NGAL پی ببریم که می تواند به تشخیص زودهنگام نارسایی حاد کلیه در بیماران مبتلا به سوختگی شدید یاری کند.

NGAL به رغم قدرت تشخیصی بالا، در دسترس نیست و آنالیز آن، به پزشکان و متخصصان آزمایشگاهی باتجربه احتیاج دارد. این پژوهش، چالش جدیدی است که می تواند به پیشرفت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی یاری کند تا به کار دریافت آنها برای آنالیز NGAL ساده تر باشد.

افزایش دقت تشخیص با هوش مصنوعی

گاهی اوقات، یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی، الگوریتم های پیچیده تری را به همراه دارد که بهتر از الگوریتم های قدیمی عمل می نمایند اما همواره هم این گونه نیست.

رشیدی در این باره گفت: ما یک مدل یادگیری ماشینی قوی ابداع نموده ایم که می تواند نارسایی حاد کلیه را با دقت بالا و در مدت کوتاه تری پیش بینی کند. این مدل می تواند براساس داده های به دست آمده، زمان تشخیص را کاهش دهد.

پژوهشگران، این مدل یادگیری ماشینی را با داده های بالینی به دست آمده از 50 بیمار بزرگسال مبتلا به سوختگی آموزش دادند. مدل یادگیری ماشینی پس از آموزش توانست نارسایی حاد کلیه را با دقت بین 80 تا 100 درصد و سرعت بالا تشخیص دهد. میانگین زمان تشخیص با نشانگرهای زیستی قدیمی، 42.7 ساعت و با یاری الگوریتم یادگیری ماشینی، تنها 18.8 ساعت بود.

تران اضافه نمود: آنالیز ما نشان می دهد که این مدل یادگیری ماشینی می تواند برای پیش بینی نارسایی حاد کلیه در قربانیان سوختگی، کارآمد باشد.

کاربردهای مدل یادگیری ماشینی

پیش بینی با یاری این مدل جدید می تواند کاربردهای بسیاری در حوزه های گوناگون از جمله حوزه نظامی داشته باشد. از آنجا که ممکن است نیروهای نظامی، به بیمارستان هایی با امکانات کم فرستاده شوند، امکان پیش بینی نارسایی حاد کلیه به سادگی امکان پذیر نیست. این مدل یادگیری ماشینی می تواند بیماران مبتلا به این مشکل را به سرعت شناسایی کند تا زودتر به مراکز درمانی فرستاده شوند.

رشیدی اضافه نمود: ما باور داریم که می توان این پلتفرم یادگیری ماشینی را برای مواردی به جز تشخیص نارسایی حاد کلیه به کار گرفت تا روش های گوناگونی برای مراقبت از بیماران در حوزه پزشکی ارائه گردد.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7746

به "پیش بینی نارسایی حاد کلیه با یاری یادگیری ماشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی نارسایی حاد کلیه با یاری یادگیری ماشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید