پیچ و خم آواز زیاد است

به گزارش شیوا مارکت، جمال الدین منبری می گوید: آواز فقط ردیف یاد دریافت نیست؛ این نیست که هفت دستگاه و ردیف و چند گوشه را یاد بگیریم و هر وقت توانستیم شعری را جلوی رویمان بگذاریم و بخوانیم.

پیچ و خم آواز زیاد است

این خواننده و آهنگساز درباره آواز ایرانی به خبرنگاران می گوید: موسیقی آوازی ما ظرفیت و امکانات زیادی دارد؛ این هنرمندان و خواننده های ما هستند که باید از این ظرفیت ها به گونه های امروزی تر استفاده کنند. عده ای هستند که اصولاً حافظ سنت هستند و می خواهند اشکال سنتی آواز را حفظ کنند که شاید این موضوع برای نسل امروز خیلی جوابگو نباشد مگر برای عده قلیل و اندکی.

او ادامه می دهد: عموم مردم و جوان هایی که به آواز ایرانی گرایش دارند می خواهند در آواز تحول، تنوع و حرکت وجود داشته باشد. من اخیراً به این موضوع خیلی فکر کردم و در حال آماده سازی نمونه هایی هستم که در آن آواز طراحی شود.

منبری اظهار می کند: شاید بداهه خوانی و بداهه پردازی در موسیقی ملی و ردیف دستگاهی ایرانی جایگاه و جذابیت داشته باشد اما مواقعی هست که همین طور که برای موسیقی طراحی انجام می شود برای آواز هم از قبل طراحی کنیم. برخی می گویند فقط مبتنی بر بداهه آواز کار می کنیم و برخی می گویند باید آواز را از قبل آماده کرد. پیچ و خم آواز زیاد است و آواز خواندن و یاد دریافت کار سختی است.

او اضافه می کند: به نظرم با کمی تنوع و جست وخیزی که می شود در آواز ایجاد کرد می توان آن را جذاب کرد و برگرداند. من همیشه می گویم آواز فقط ردیف یاد دریافت نیست. این نیست هفت دستگاه و ردیف را یاد بگیریم و هر وقت توانستیم شعری را جلوی رویمان بگذاریم و بخوانیم. خیلی راحت می شود مخاطب عام را به آواز اصیل ایرانی جذب کرد؛ اما اگر بخواهیم از اول تا آخر برای او ردیف بخوانیم خسته کننده و ملال آور می شود.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3911

به "پیچ و خم آواز زیاد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیچ و خم آواز زیاد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید