چگونه آپدیت ویندوز 10 را حذف کنیم؟

به گزارش شیوا مارکت، این مطلب هدایت است برای آن ها که پس از به روزرسانی ویندوز 10 خود به نسخه 2004، متوجه شده اند که این آپدیت روی رایانه آن ها به درستی کار نمی کند. حالا برای بازگشت به نسخه قبل، چه باید کرد؟

چگونه آپدیت ویندوز 10 را حذف کنیم؟

به روزرسانی ماه می برای ویندوز 10 بالاخره عرضه شد و بسیاری از کاربران به سرعت آن را نصب کردند. مدت زیادی از عرضه آخرین نسخه به روزرسانی ویندوز می گذشت و نسخه 1909 یا همان به روزرسانی نوامبر 2019، آخرین نسخه به روزرسانی موجود پیش از عرضه نسخه ماه می 2020 بود. بعضی به روزرسانی ماه نوامبر را چیزی کمی بیشتر از یک سرویس پک می دانستند؛ دلیل آن هم امکانات جدیدی بود که این به روزرسانی ارائه داده بود. هرچنداکثر این امکانات تنها در باطن به بهبود عملکرد دستگاه یاری می کردند و در ظاهر چیز خاصی معین نبود.

حالا با گذشت چند ماه به روزرسانی ما مِی 2020 یا همان نسخه 2004 برای بعضی از کاربران عرضه شده است. مایکروسافت این به روزرسانی را در اختیار کاربران نسخه های 1903 و 1909 ویندوز 10 قرار داده است اما برای دانلود آن باید به صورت دستی عمل کنید. به عبارت دیگر کاربران نسخه های مزبور ویندوز 10 باید بخش Windows Update را آنالیز نموده و اگر نسخه جدید در دسترس بود، می توانند آن را دانلود و نصب نمایند.

اما شنیده ها حاکی از آن است که بسیاری از کاربرانی که برای نصب این به روزرسانی عجله داشته اند، حالا از آن رضایت ندارند. گویا سیستم عامل در این به روزرسانی به اندازه کافی روان اجرا نمی گردد و مایکروسافت برای حل کردن مسائل آن به زمان بیشتری نیاز دارد. راه چاره این مشکل، برگشتن به نسخه قبلی ویندوز 10 است.

برای انجام این کار، دو راه پیش روی شما قرار گرفته است، اولی راه سخت و دومی راه آسان است.

راه سختدر این راه شما به نسخه قبلی ویندوز خود خواهید رسید؛ اما در این راستا احتمالاً تمام فایل ها و نرم افزارهای نصب شده روی دستگاه خود را از دست خواهید داد.

اگر پیش از به روزرسانی به نسخه 2004 ویندوز 10 از اطلاعات خود نسخه پشتیبان گرفته باشید، می توانید پس از برگشتن به نصب اولیه، آن ها را بازیابی کنید؛ در غیر این صورت راه دیگری پیش روی شما نیست.

برای استفاده از این روش ضروری است از ایمیج های ISO بهره ببرید یا با استفاده از ابزار Media Creation اقدام به ساخت مدیای قابل بوت کنید. در مرحله بعد هم باید نسخه ای از ویندوز 10 که پیش از به روزرسانی داشته اید را Clean-Install کنید.

البته شاید این بهترین روش ممکن نباشد؛ اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان گرفته اند یا اطلاعاتشان برایشان اهمیت چندانی ندارد، این روش بسیار سریع است و همه چیز را مرتب خواهد نمود.

مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، نسخه مناسب Media Creation Tool را دانلود کرنید. مایکروسافت بیلدهای متفاوتی از این ابزار را برای نسخه های مختلف ویندوز 10 ارائه نموده است.

راه سادهراه ساده تنها در صورتی می تواند به شما یاری کند که کمتر از 10 روز از زمان نصب به روزرسانی ماه می 2020 روی دستگاه تان گذشته باشد. با توجه به این که حدود یک هفته از زمان عرضه این به روزرسانی گذشته است، هنوز هم امکان استفاده از این روش را دارید؛ اما اگر چند روز دیگر این کار را به تعویق بیندازید، دیگر این روش کارساز نخواهد بود.

این روش بر پایه گزینه Downgrade است که به صورت پیش فرض روی ویندوز 10 وجود دارد. برای آنالیز این گزینه، این راستا را طی کنید:

Windows 10 > Settings > Update & Security > Recovery > Go Back To The Previous Version Of Windows 10

به محض این که در این بخش دکمه Get Started را فشار دهید، خود ویندوز باقی مراحل را به شما خواهد آموخت.

نکته ای که ضروری است به آن توجه داشته باشید، بازگشت به نسخه قبلی ویندوز نسبت به Clean-Install کردن زمان بسیار بیشتری از شما خواهد گرفت. دلیل این امر هم این است که در این اقدام، تمامی نرم افزارهای شما باید به نسخه سازگار با نسخه پیشین سیستم عامل شما تبدیل شوند.

با این حال استفاده از این روش همچنان منطقی است؛ زیرا تنها به چند کلیک نیاز دارد. به عنوان راه چاره می توانیم پیشنهاد بدهیم که اگر می خواهید از این روش بهره ببرید، پیش از خواب برای آن اقدام کنید. با این کار احتمالاً در صبح و پس از این که بیدار شدید، با نسخه قبلی ویندوز خود روبرو خواهید شد.

مجدداً ضروری است یاد آور شویم اگر قصد دارید از روش آسان تر بهره ببرید، تنها ده روز برای این کار فرصت دارید؛ زیرا سیستم عامل به صورت اتوماتیک پس از 10 روز فایل های مربوط به بازگشت به نسخه قبلی سیستم عامل را حذف می نماید.

منبع : شهر سخت افزار

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: آی تابناک
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20581

به "چگونه آپدیت ویندوز 10 را حذف کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه آپدیت ویندوز 10 را حذف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید