کاریکاتور موهن از پیامبر اسلام در انگلیس خبرساز شد

به گزارش شیوا مارکت، یکی از والدین به اسکای نیوز گفت که کاریکاتور یادشده برگرفته از نشریه فرانسوی شارلی ابدو است که انتشار آن چند سال پیش با اعتراض گسترده مسلمانان سراسر جهان روبرو شد. گفته می شود که این تصویر 22 مارس سر کلاس تعلیمات دینی نمایش داده شد.

کاریکاتور موهن از پیامبر اسلام در انگلیس خبرساز شد

نمایش کاریکاتور موهن از پیامبر اسلام (ص) در مدرسه ای واقع در غرب انگلیس، خشم و اعتراض مسلمانان این کشور را در پی داشت و ضمن بازتاب گسترده در رسانه ها، منجر به تعلیق آموزگار خاطی از کار شد.

به گزارش ایران به نقل از منابع خبری انگلیس، ده ها نفر از مسلمانان معترض به این اقدام توهین آمیز امروز مقابل ساختمان مدرسه بتلی واقع در محله یورکشایر تجمع کرده و شعارهایی را علیه گسترش اسلام هراسی سر می دادند. آن ها همچنین خواستار کناره گیری معلم خاطی شدند.

یکی از والدین به اسکای نیوز گفت که کاریکاتور یادشده برگرفته از نشریه فرانسوی شارلی ابدو است که انتشار آن چند سال پیش با اعتراض گسترده مسلمانان سراسر جهان روبرو شد. گفته می شود که این تصویر 22 مارس سر کلاس تعلیمات دینی نمایش داده شد.

حرکت اعتراضی مسلمانان باعث شد تا امروز مدرسه بتلی دیرتر از روزهای قبل بازگشایی شود و با صدور بیانیه ای بدون قید و شرط از معترضان عذرخواهی کند. در این بیانیه آمده است که آموزگار خاطی از کار برکنار و اقدام او مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در بیانیه یادشده استفاده از کاریکاتور موهن پیامبر اقدامی نامناسب توصیف و تصریح شده که این منبع از مواد درسی مدرسه حذف خواهد شد.

انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر گرامی اسلام (ص) توسط نشریه فرانسوی شارلی ابدو در سال 1393، اعتراض های گسترده ای را در سراسر جهان در پی داشت. در انگلیس شمار زیادی از مسلمانان با تجمع در مقابل مجلس و دفتر نخست وزیری انگلیس، به اقدام این نشریه فرانسوی اعتراض کردند. آن ها همچنین طوماری که در آن اهانت نشریه فرانسوی شارلی ابدو به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) محکوم شده بود و دارای امضای یکصد هزار نفر از مسلمانان بود را تحویل دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر وقت انگلیس دادند.

اما کامرون ضمن حمایت از نشریه شارلی ابدو ادعا کرد که اگرچه این کاریکاتورها می توانند برای بسکمک از مسلمانان توهین آمیز باشد، باید از حق انتشار آزادانه نشریات در آنچه او یک کشور آزاد نامید دفاع کرد.

ادعایی که در کنار گسترش اسلام هراسی سازمان یافته و تشدید نفرت از مسلمانان به ویژه پس از برگزیت چندان خریدار ندارد.

مسعود شجره دبیر سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس معتقد است که اسلام هراسی در انگلیس دیگر از مرحله هراس و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است.

وی می گوید که بی تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان کمک کرده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 28942

به "کاریکاتور موهن از پیامبر اسلام در انگلیس خبرساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاریکاتور موهن از پیامبر اسلام در انگلیس خبرساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید