کاغذ سنگی سپر بلای درختان، سنگ ها به جنگ اره ها می روند!

به گزارش شیوا مارکت، کاغذ سنگی، تحولی شگرف در فراوری کاغذ به وسیله فناوری دانش بنیان در عصر جدید است که به یاری درختان و محیط زیست آمده است. نسل جدیدی از کاغذ که دیگر برای فراوریش هیچ درختی قطع نمی گردد، قطره آبی هدر نمی رود، و کاغذ فراوریی هم کاملا بازگشت پذیر به طبیعت است.

کاغذ سنگی سپر بلای درختان، سنگ ها به جنگ اره ها می روند!

به گزارش خبرنگاران از تبریز،کتایون حمیدی/ این روزها قطع درختان جنگل های قره داغ سوژه داغ رسانه ها شده است. موضوعی که هنوز هم با وجود توضیحات مسوولان ذی ربط همچنان در هاله ای از ابهام واقع شده است. تصاویر و فیلم هایی از قطع درختان در مناطق حفاظت شده منتشر و بلافاصله توسط مسوولان و متولیان تکذیب می شود.

علاوه بر آن بحران کمبود کاغذ، نفس روزنامه ها را به شمارش انداخته است. پس از آنکه دو روزنامه ایران و همشهری به علت بحران کاغذ تعداد صفحات خود را تا هشت صفحه کاهش دادند، روزنامه اطلاعات نیز به علت کمبود کاغذ چهار صفحه از صفحات خود را کم کرد و از این به بعد در 12 صفحه منتشر می شود. روزنامه های بخش دولتی کوشش می نمایند با کاهش تعداد صفحات و عرضه روزنامه با قیمت مناسب تر خوانندگان خود حفظ نمایند. روزنامه های بخش خصوصی نیز کوشش دارند با افزایش قیمت روزنامه با این بحران مقابله نمایند.

کاغذ ماده اصلی بسیاری از اقلام فرهنگی مانند کتاب ها، روزنامه ها و نشریات است؛ در ایران سالانه به 2 میلیون تن کاغذ احتیاج هست؛ همه ساله درختان زیادی برای فراوری این رقم از پای می افتند؛ طبق گفته کارشناسان، برای فراوری هر تُن کاغذ باید 18 اصله درخت را قطع کرد؛ به عبارتی قطع سالانه 25 میلیون و 500 هزار اصله درخت. علاوه بر این در فرآیند فراوری آن نیز حدود 400 هزار لیتر آب و 4 هزار کیلووات برق مصرف می شود.

ساندِی نشریه وابسته به روزنامه نیویورک تایمز به تازگی گزارشی در خصوص میزان درخت های قطع شده برای چاپ خود منتشر نموده است. این روزنامه می گوید هر هفته برای چاپ روزنامه ساندی باید 500 هزار درخت قطع شود. بر این اساس بازیافت همه نسخه های مربوط به یک روز ساندی نیویورک تایمز می تواند از قطع 75 هزار درخت جلوگیری کند.

قلع و قمع درختان برای فراوری کاغذ علاوه بر نابودی منبع اصلی فراوری اکسیژن، موجب بر هم خوردن تعادل زیست محیطی یک منطقه می شود.

کاغذ سنگی، تحولی شگرف در فراوری کاغذ به وسیله فناوری دانش بنیان در عصر جدید است که به یاری درختان و محیط زیست آمده است. نسل جدیدی از کاغذ که دیگر برای فراوریش هیچ درختی قطع نمی شود، قطره آبی هدر نمی رود و کاغذ فراوریی هم کاملا بازگشت پذیر به طبیعت است.

فرآیند ساخت کاغذ سنگ، ابتدا توسط شرکت تایوانی Lung Meng Tech Co در دهه 1990 میلادی توسعه یافت و سپس کشورهایی نظیر چین، کانادا و ایران به فراوری آن پرداختند.

کاغذ سنگ (که با اسم های دیگری همچون کاغذ معدنی، کاغذ سنگ مرمر، کاغذ معدنی غنی شده نیز شناخته می شود) محصولی شبیه کاغذ است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم در امتزاج با پلی اتیلن پرچگال HDPE می باشد. این محصول در نوشتار و لوازم و التحریر، یادداشت، پوستر، کتاب، مجله، ساک دستی و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود.

ضد آب بودن و مقاومت در برابر پارگی از خصوصیات شاخص این مدل کاغذ به شمار می آید. همچنین این کاغذ بار الکتریسیته ساکن را به خود نگرفته و بدون اسید است، به این معنا که PH آن خنثی است. در برابر روغن و حشرات نیز مقاوم است.به دلیل بافت شبیه لاتکس، در برابر پارگی مقاوم است. بافت کاغذ سنگ دانه دار نیست.

کاغذ سنگ از پودر سنگ فراوری می شود. در فراوری کاغذهای سنگی هیچ درختی بریده نمی شود و قطره آبی هدر نمی رود. پودر سنگ، از ضایعات کارخانه های سنگ و از معادن سنگی تامین می شود که دارای فراوانی بسیار بوده و محصول نهایی در سرانجام جهت بقاء خود نیز بازگشت پذیر به طبیعت است.

این کاغذ علاوه بر مزایای زیست محیطی دارای یکسری ویژگی های منحصر به فرد دیگر هم هست. کاغذ سنگ، کاملاً ضد آب است و حتی کار چاپی اجرا شده روی آن نیز هیچ تاثیری از مجاور بودن و یا غوطه ور شدن درون آب نخواهد گرفت.

همچنین این کاغذ در برابر پاره شدن مقاومت می نماید، البته نه اینکه پاره نشود، چرا که اساساً این نوع کاغذ از همان ابتدا هم با هدف بازگشت به چرخه بازیافت، فراوری شده است. با این وجود کاغذ سنگ در برابر پارگی بسیار مقاومت نشان می دهد و از این لحاظ به نظر می رسد می تواند در برخی از کاربردها، جایگزین کاغذهای پلاستیکی باشد.

کاغذ سنگ همانطور ضد جویده شدن توسط جوندگان نیز هست. سازگاری کامل با کلیه ماشین های چاپ افست، هماهنگ با کلیه مرکب ها و حلال های قابل استفاده در ماشین های چاپ افست، قابلیت خشک شدن مرکب بر روی کاغذ بلافاصله پس از خارج شدن از ماشین چاپ و بدون احتیاج به امکانات اضافی جهت تحقق این موضوع، عدم تاثیرپذیری از دمای محیط که یکی از مسائل اصلی در جهت ایجاد چاپ با کیفیت است و مقاومت در برابر آتش سوزی، از دیگر ویژگی های کاغذ سنگ است.

اولین کارخانه فراوری کاغذ از سنگ در ایران نیز سال 93 به ثبت رسید و اردیبهشت سال 96 در شهر شندآباد از توابع شهرستان شبستر[آذربایجان شرقی] به بهره برداری رسید. ظرفیت فراوری این کارخانه در فاز اول، 3 هزار تن در سال و ظرفیت نهایی آن، 7 هزار تُن در سال برآورد شد.

سرمایه گذار و مدیرعامل شرکت تعاونی کاغذ سبز آذربایجان به خبرنگار می گوید: دانش فنی این طرح تنها در اختیار چهار کشور است و ما توانسته ایم این دانش فنی را به آذربایجان شرقی منتقل و 70 درصد دستگاه های لازم برای فراوری این نوع کاغذ را هم از نظر دانش فنی و فرمولاسیون بومی سازی کنیم.

سنگ ها به یاری درختان و روزنامه ها می آیند

حمیدرضا ایلخانی با اعلام اینکه هیچ یک از کشورهای منطقه و خاورمیانه تکنولوژی فراوری کاغذ سنگی را ندارند و در منطقه منحصر به فرد است، می گوید: فرمول این طرح بومی بوده و 63 نوع کاغذ فراوری شده است و هم اکنون در توسعه این طرح، یک واحد در البرز و خراسان رضوی و صوفیان را در دستور کار داریم.

به گفته ایلخانی، قیمت این کاغذ حدود 30 درصد ارزان تر از کاغذ معمولی است.

او می گوید: دولت به جای اینکه حداقل 5 میلیون دلار ارز دولتی برای واردات 5 هزار تُن کاغذ اختصاص دهد، 2.5 میلیون دلار ارز دولتی بدهد، یعنی نصف آن را ما 5 هزار تُن به ظرفیت کاغذ کشور اضافه کنیم.

سرمایه گذار و مدیرعامل شرکت تعاونیکاغذ سبز آذربایجان ادامه می دهد: دولت ارز را به ما ندهد بلکه مستقیم به تامین نماینده تجهیزات خارجی بدهد، ما ضمانت نامه بانکی به هر میزان بخواهند ارائه می کنیم، اگر کاغذی که دولت و وزارت صمت خواست فراوری نشد، ضمانت را ضبط نمایند، ارز را بر می گردانیم، آیا 2.5 میلیون دلار ارز برای با ضمانت نامه و مازاد آن کار سختی است؟.

او با انتقاد از نبود حمایت دولتی اضافه می نماید: دلمان خون می شود وقتی واردات و خروج ارز برای کاغذی را می بینیم که خودمان قادر به فراوری آن هستیم، پیشنهاد ما را وزارت صمت جدی بگیرد.

ایلخانی ادامه می دهد: در آذربایجان شرقی یک معدن آهک با نظارت در اختیار ما قرار دهند با هزینه خودمان تجهیز می کنیم؛ قادر به فراوری نسل جدیدی از کاغذ هستیم که توانایی رقابت با نمونه های مشابه خارجی را داراست، ارز را دولت تامین کند به همین روش کاغذ روزنامه را هم فراوری کنیم و تحویل دهیم .

با وجود اینکه برای فراوری یک تن کاغذ به روش معمولی حدود 18 اصله درخت قطع و 7 هزار کالن آب مصرف می شود اما به گفته ایلخانی در فراوری این نوع کاغذ نه درختی قطع می شود و نه قطره ای آب مصرف می شود.

او همچنین از کاربردهای دیگر کاغذ سنگی می گوید: خروجی این نوع کاغذ را می توان در صنایع چاپ و بسته بندی، کاغذ دیواری، پاکت هواپیما، کیف دستی، پاکت فود کانتکت و جایگزین مواد پلاستیکی و کاغذ سلولزی استفاده کرد.

ایلخانی ادامه می دهد: دیگر نمی دانیم چطور برای تامین داخل کاغذ کشور که بحرانی بوده و احتیاج به درخت ندارد و در راستای اهداف دولت و فرمایشات رهبری است گلو پاره کنیم!.

او می گوید: زمانی که گفتیم می خواهیم از سنگ، کاغذ درست کنیم مدیری خندید؛ فکر می کرد سرمان به جایی خورده است؛ روز افتتاح کارخانه حلالیت می خواست!.

به گفته سرمایه گذار این شرکت تعاونی، 80 درصد منبع اصلی برای فراوری این کاغذ کربنات کلسیم یا سنگ آهک است، آذربایجان شرقی نیز مملو از سنگ هایی است که پایه آهکی دارند؛ 20 درصد مابقی مواد تشکیل دهنده این کاغذ از مواد پلی پروپیلن و پلی اتیلن بوده که به راحتی در بازار پیدا می شود. بنابراین تامین ماده اولیه مسئله ای نخواهد داشت.

سنگ جای درختان می نشیند

فراوری انبوه سنگ کاغذ در آذربایجان شرقی علاوه بر اینکه مانع از واردات بی رویه و خروج ارز برای تهیه کاغذ می شود؛ از قطع درختان بی شمار نیز برای تهیه کاغذ جلوگیری می نماید.

60027/س/ر

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9223

به "کاغذ سنگی سپر بلای درختان، سنگ ها به جنگ اره ها می روند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاغذ سنگی سپر بلای درختان، سنگ ها به جنگ اره ها می روند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید