کشت برنج آبی ممنوع؛ خشکه بکارید

به گزارش شیوا مارکت، بنیامین شریعتی اشرفی - گرگان - خبرنگار: سال هاست کشت برنج به روش سنتی و آبی در گلستان جز در بعضی اراضی نسق ممنوع است.

کشت برنج آبی ممنوع؛ خشکه بکارید

این ممنوعیت در هیچ سالی به طور کامل اعمال نشده است. این بار هم با مصوبه هیات دولت، گلستان جزو استان های دارای ممنوعیت کشت سنتی برنج بوده و بر همین اساس خشکه کاری برنج در دستور کار نهاده شده است. سازمان جهاد کشاورزی گلستان از استقبال کشاورزان برای خشکه کاری خبر می دهد. در این روش بذر شالی در زمین اصلی که شخم زده شده همچون بذر دیگر محصولات پاشیده و کشت می گردد.

این سازمان کاهش مصرف آب را یکی از مهم ترین دلایل ترویج خشکه کاری شالی در اراضی گلستان می داند. این کشت مصرف آب را از 14 تا 15 هزار مترمکعب در هر هکتار کشت سنتی-غرقابی، بسته به رقم، آب و هوای منطقه، خاک و مدیریت مزرعه شالی، به 6 تا 11 هزار مترمکعب تقلیل می دهد. در سال های اخیر کاهش نزولات جوی و آسیب ناشی از خشکسالی باعث توجه کارشناسان به روش خشکه کاری و ترغیب کشاورزان به استفاده از آن شده است. طبق گزارش مسئولان جهاد کشاورزی گلستان، سال گذشته در بیش از 60 هکتار از اراضی استان به روش خشکه کاری کشت انجام شد.

  • برنامه ریزی برای خشکه کاری

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گلستان می گوید: سال جاری برنامه کشت شالی به روش خشکه کاری در 3 هزار هکتار برنامه ریزی شده است. علی اکبر مهقانی ادامه می دهد: از اواسط اردیبهشت که خشکه کاری شالی شروع شده، تاکنون 40 هکتار از اراضی با این روش زیر کشت شالی رفته است. وی اضافه می نماید: خشکه کاری شالی بیشتر در فصل بهار انجام می گردد، اما بعضی کشاورزان بعد از برداشت گندم نیز اقدام به خشکه کاری شالی می نمایند.

مهقانی از جمله اهداف این روش در اراضی گلستان را افزایش بهره وری مصرف آب زراعی، کاهش هزینه های فراوری و ایجاد سود بیشتر برای کشاورزان مطرح کرد. این مسئول در مورد میزان عملکرد واحد سطح شالی در هکتار شرح می دهد: کشت شالی به شیوه خشکه کاری با روش سنتی-غرقابی فرقی ندارد و در این کشت، کاهش هزینه و افزایش سودآوری کشاورزان مدنظر است.

  • استفاده از رقم های متنوع در خشکه کاری

مهقانی می گوید: کشاورزان در روش خشکه کاری می توانند از رقم های موجود از جمله دم سیاه، شیرودی، ندا و فجر استفاده نمایند. کاسته شدن از زحمت کشاورز نسبت به روش تهیه خزانه، کاهش 40 درصدی هزینه ها، یکنواختی در سبز شدن مزرعه، امکان استفاده از ماشین آلات کشاورزی در کاشت و برداشت، جلوگیری از هدررفت کود مصرفی و افزایش اکسیژن خاک، کاهش ترکیبات سمی و آفات، کاهش احتیاج به انرژی و مدیریت آسان مزرعه، استفاده بهتر از نهاده ها به دلیل عمق کشت مناسب و تراکم یکنواخت، کاهش 50 درصدی مصرف آب، کاهش آلودگی خاک و آب، کم شدن آفت و ارتقای بذر در واحد سطح از جمله مزایای استفاده از روش خشکه کاری برنج است.

این مسئول اضافه می نماید: در سال های اخیر طرح های تحقیقاتی و به تبع آن ترویجی متنوعی در مورد خشکه کاری در استان های خوزستان، مازندران و زنجان اجرا شد که مورد استقبال کشاورزان آن مناطق نهاده شد. گسترش آن در گلستان می تواند درآمد بالاتر برای کشاورز را به همراه داشته باشد.

  • اقلیم های گلستان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گلستان می گوید: گلستان 3 اقلیم خشک و نیمه خشک در شمال با 250 میلی متر بارش، اقلیم خزری در میانه با 600 میلی متر و کوهستانی در جنوب با 300 میلی متر بارندگی و 15 هزار هکتار اراضی زراعی نسق دار برای کشت شالی دارد. کشاورزان به طور میانگین سالانه در 50 تا 60 هزار هکتار از اراضی استان به روش سنتی-غرقابی، شالی کشت می نمایند. در گلستان طی سال زراعی قبل 64 هزار هکتار شالی کشت شد.

با این همه بعضی کشاورزان گلستانی به ویژه آنهایی که سن و سالی از آنها گذشته است در مورد استفاده از این الگوی کشت مقاومت دارند؛ مساله ای که در مورد تغییر محصول توتون به واحدهای جایگزین شرکت دخانیات هم رخ داد. این بار شاید کارشناسان ترویج جهاد کشاورزی بتوانند تعداد بیشتری از کشاورزان را نسبت به خشکه کاری شالی متقاعد نمایند.

  • دولت اجازه کشت خشکه کاری برنج را به گلستان داد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان می گوید: با توجه به محدودیت های منابع آب و میزان تبخیری که در این استان شمالی وجود دارد، مجوز کشت خشکه کاری برنج در گلستان با وجود ممنوعیت کشت برنج به غیر از استان های گیلان و مازندران، از هیات دولت اخذ شد. مختار مهاجر اظهار می نماید: خشکه کاری برنج، صرفه جویی 40 تا 50 درصدی در مصرف آب و کاهش هزینه در کشت و داشت این محصول را به همراه دارد. وی می گوید: سازمان جهاد کشاورزی از خشکه کاری برنج در استان با تامین نهاده ها و ارائه تسهیلات ارزان قیمت از کشاورزان علاقه مند به این نوع کشت حمایت می نماید.

در روش خشکه کاری، بذر شالی در زمین اصلی که شخم زده شده همچون بذر دیگر محصولات پاشیده و کشت می گردد. کاهش مصرف آب یکی از مهم ترین دلایل ترویج خشکه کاری شالی در اراضی گلستان است به طوری که مصرف آب را از 14 تا 15 هزار مترمکعب در هر هکتار کشت سنتی-غرقابی، بسته به رقم، آب و هوای منطقه، خاک به 6 تا 11 هزار مترمکعب تقلیل می دهد.

کاهش نزولات جوی در گلستان طی سال های اخیر و آسیب ناشی از خشکسالی باعث توجه کارشناسان به روش خشکه کاری شالی و ترغیب کشاورزان به استفاده از این روش شده است. طبق گزارش مسئولان جهاد کشاورزی گلستان، سال گذشته در بیش از 60 هکتار از اراضی استان شالی به روش خشکه کاری کشت شد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7351

به "کشت برنج آبی ممنوع؛ خشکه بکارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت برنج آبی ممنوع؛ خشکه بکارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید