کشف چشم نواز تلسکوپ جیمز وب: حلقه نگین دار کیهان، عکس

به گزارش شیوا مارکت، اختروشی که نتیجه برخورد دو کهکشان با همدیگر است، درست مانند جواهری درخشان به نظر می رسد. تلسکوپ فضایی جیمز وب این حلقه نگین دار درخشان را که نمایشی از پدیده عدسی گرانشی است، به ثبت رسانده است.

کشف چشم نواز تلسکوپ جیمز وب: حلقه نگین دار کیهان، عکس

تینا مزدکی: اختروش RX J1131-1231 در فاصله 6 میلیارد سال نوری از زمین واقع شده است. میدان گرانشی قدرتمند کهکشانی بیضوی که در پیش زمینه تصویر واقع شده است، نور اختروش را همچون عدسی در اطراف خود منحرف نموده و هسته فعال کهکشانی بسیار درخشان (AGN) را نمایان نموده است. قوس درخشان و نمای زیبایی که ایجاد می نماید، درنهایت باعث می گردد تصویری شبیه سنگ های قیمتی روی انگشتر دیده گردد.

اختروش ها (کوازارها) از مقادیر زیادی گاز و غبار که در سیاهچاله بزرگ مرکز کهکشان سقوط می نمایند، انرژی می گیرند و باعث می شوند که با درخشندگی بسیار زیاد بتابند. بر اساس بیانیه ESA (آژانس فضایی اروپا)، اثری که گرانش روی نور می گذارد، گاهی به قدری شدید است که می تواند منجر به پدید آمدن تصاویری مجازی تحت عنوان سراب کیهانی گردد؛ این پدیده به عنوان لنز گرانشی یا عدسی گرانشی نیز شناخته می گردد و به اخترشناسان اجازه می دهد تا منطقه ها نزدیک به بخش سیاهچاله اختروش های دوردست را مطالعه نمایند.

به گفته مقامات ESA، میزان گیری های گسیل پرتوایکس از اختروش ها می تواند نشانه ای از سرعت چرخش سیاه چاله مرکزی باشد و این ویژگی به محققان سرنخ های مهمی در خصوص چگونگی رشد سیاه چاله ها در طول زمان می دهد. جیمز وب این بار کهکشان بیضی شکل را به صورت نقطه آبی کوچکی در مرکز حلقه نشان می دهد، کهکشانی که مانند یک تلسکوپ طبیعی عمل می نماید و نور اختروش دوردست را تقویت نموده است.

مقامات ESA در بیانیه می گویند: اگر ابرسیاه چاله مرکزی اساساً طی برخورد و ادغام بین کهکشان ها رشد کند، باید مواد را در قرصی پایدار انباشته کند و عرضه مداوم مواد تازه از قرص اطراف باید سیاه چاله ای ایجاد کند که به سرعت در حال چرخش باشد. از سوی دیگر، اگر سیاه چاله در طول دوره های برافزایش کوچک، زیاد رشد کند، مواد را از جهت های تصادفی جمع می نماید. مشاهدات نشان داده است که سیاه چاله در این اختروش خاص با بیش از نیمی از سرعت نور می چرخد، که نشان می دهد این سیاهچاله به وسیله ادغام رشد نموده است، نه اینکه مواد را از جهات مختلف به داخل بکشد.

تصویر تازه با استفاده از ابزار فروسرخ میانی (MIRI) در تلسکوپ فضایی جیمز وب به عنوان بخشی از مطالعه بزرگ تر ماده تاریک و توزیع آن در دنیا گرفته شده است. با مشاهدات اخیر و نماهای قبلی از تلسکوپ های دیگر، RX J1131-1231 یکی از برترین اختروش های عدسی گرانشی کشف شده تا به امروز در نظر گرفته می گردد.

منبع: space

54323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 تیر 1403 بروزرسانی: 21 تیر 1403 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 30136

به "کشف چشم نواز تلسکوپ جیمز وب: حلقه نگین دار کیهان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف چشم نواز تلسکوپ جیمز وب: حلقه نگین دار کیهان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید