کنکور گردشگری لغو نمی شود

به گزارش شیوا مارکت، آزمون گردشگری با وجود نگرانی شرکت کنندگان در شرایط حساس کرونا، طبق اعلام مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری در موعد مقرر برگزار می شود. این آزمون قرار است جمعه این هفته، 24 مردادماه با حضور بیش از 6 هزار داوطلب برگزار شود.

کنکور گردشگری لغو نمی شود

آزمون جامعِ هماهنگ (سراسری) دوره کوتاه مدت گردشگری قرار بود 16 اسفندماه سال گذشته برگزار شود که با شیوع ویروس کرونا، زمان آن به تعویق افتاد. مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اواسط تیرماه خبر داد که این آزمون 24 مردادماه در 30 استان کشور و منطقه آزاد کشور برگزار می شود. این آزمون در هفت دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی، راهنمایان ایرانگردی جهانگردی، راهنمایان طبیعت گردی، راهنمایان زمین گردشگری و نیز سه دوره جدید مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری، کارشناس ارزیاب طرح تطبیق و مدیر فنی طرح تطبیق برگزار خواهد شد.

تعداد داوطلبان در آزمون گردشگری 6411 نفر اعلام شده است که اتفاقا بیشترین شرکت کنندگان از استان هایی هستند که اکنون در شرایط قرمز کرونا قرار دارند؛ استان تهران با بیشترین متقاضی به تعداد 1561 نفر، خراسان رضوی 561 نفر، فارس 445 نفر و اصفهان 417 نفر، در صدر جدول آمار شرکت گنندکان قرار گرفته اند.

اینک با نزدیک شدن زمان برگزاری آزمون، نگرانی برخی شرکت کنندگان تشدید شده است. در تماس های به ایسنا خبر داده شد که شرکت کنندگان در برخی استان ها نامه هایی را به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مربوطه فرستاده و درخواست لغو یا تعلیق آزمون را داشته اند که پیگیری مطالبه آن ها به اداره کل آموزش و مطالعات گردشگری در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تهران ارجاع داده شده است. یکی از داوطلبان این آزمون از استان اصفهان در تماس با ایسنا گفت که شماره این اداره، گویا بوده و تا کنون پیروز نشده اند اعتراض شان را به گوش مسؤولی برسانند و در استان هم به آن ها گفته شد اگر نمی خواهید شرکت کنید، انصراف دهید، نه پولی برگردانده می شود و نه سهمیه تان محفوظ می ماند.

طبق ضوابط موجود هر داوطلب سه بار حق شرکت در آزمون جامع گردشگری را دارد. بیشتر شرکت کنندگان نگران هستند در صورت انصراف، یک سهمیه را از دست بدهند. برخی دیگر از داوطلبان که در استان های قرمز قرار دارند از بابت نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی در آزمون، نگرانی هایی را مطرح کردند. یکی از داوطلبان به ایسنا می گوید: در شرایطی که شرایط گردشگری معین نیست و بیشتر از شش ماه است که گردشگری تعطیل شده است، برگزاری آزمون گردشگری آن هم با 6400 نفر داوطلب چه منطق و ضرورتی دارد. این همه شاغل گردشگری بیکار شده اند چرا باید یک گروه بزرگ دیگر را به جمع بیکاران افزود. آیا در وضع موجود استراتژی برای این آزمون تعریف شده است؟

زاهد شفیعی ـ مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در پاسخ به این نگرانی ها به ایسنا گفت: آزمون جامع هماهنگ دوره کوتاه مدت گردشگری، با رعایت پروتکل بهداشتی و با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا برگزار خواهد شد.

او درباره نگرانی های برخی داوطلبان نسبت به برگزاری این آزمون در ادامه شیوع ویروس کرونا و افزاش تعداد استان های قرمز، اظهار کرد: متقاضیان برای انصراف از شرکت در این آزمون، مسئله ای ندارند و می توانند در آزمون بعدی شرکت کنند.

مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری در پاسخ به این پرسش که با توجه سه سهمیه محدود برای داوطلبان این آزمون، آیا در صورت انصراف، سهمیه شرکت در آزمون بعدی از بین خواهد رفت، گفت: با توجه به شرایط کرونا، امتحان فعلی جز محدودیت سه بار سهمیه هر داوطلب، محسوب نمی شود و متقاضیان در صورت انصراف می توانند در نوبت بعدی ثبت نام و در آزمون شرکت کنند.

شفیعی در پاسخ به این پرسش که آیا هزینه انصرافی ها برگردانده می شود؟ اظهار کرد: باید ببینیم چقدر شرکت نکردند و دلیل شرکت نکردن چه بوده است. هر تصمیمی گرفته شود قطعا منافع مخاطبان درنظر گرفته خواهد شد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: دنیای سفر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22171

به "کنکور گردشگری لغو نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکور گردشگری لغو نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید