یوسفی: ذخایر فوتبال خوزستان هیچ وقت تمام نخواهند شد

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/خوزستانعضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی با بیان این که اگر یک روز ذخایر نفت و گاز خوزستان تمام شوند اما هیچ وقت ذخایر فوتبال اش تمام نخواهند شد، گفت: اگر ورزش این کشور بخواهد بالندگی داشته باشد، باید به ذخایر ورزش خوزستان در رشته های مختلف توجه کند.

یوسفی: ذخایر فوتبال خوزستان هیچ وقت تمام نخواهند شد

به گزارش خبرنگاران، همایون یوسفی در آیین نکوداشت سیف الله دهکردی که امروز، دهم آبان ماه در اهواز برگزار گردید، اظهار کرد: ورزش فوتبال، اجتماعی ترین ورزش در بین تمام ورزش های جهان محسوب می گردد و در کل نقاط جهان نیز این رشته یک احتیاج اجتماعی است. همچنین فوتبال در برخی نقاط جهان علاوه بر احتیاج اجتماعی، یک احتیاج امنیتی است. پس اگر بتوانیم فوتبال را گسترش دهیم، می توانیم جنبه های مختلف احتیاجهای اجتماعی و احیانا امنیتی را پوشش دهیم و از این جهت باید به ورزش به ویژه فوتبال نگاه ویژه ای داشته باشیم.

ورزش فوتبال در تمام جهان نشانه اقتصاد هر کشور است

وی ادامه داد: ورزش فوتبال در تمام جهان نشانه اقتصاد هر کشور است و اگر روزی فوتبال خوزستان رونق داشت و البته هنوز این رشته رونق دارد، به این علت بود که اقتصاد خوزستان، اقتصاد پویایی بوده است و اگر اکنون بعضا مسائلی در خوزستان در این رشته وجود دارد نیز به این دلیل است که شاید در حوزه های دیگر مسائلی وجود دارد. پس اگر بخواهیم فوتبال پویایی مانند گذشته در استان خوزستان داشته باشیم، باید توسعه همه جانبه ای به صورت همزمان در سایر حوزه های مالی و اجتماعی اتفاق بیفتد. در غیر این صورت توسعه ورزش از جمله فوتبال تقریبا غیرممکن است.

در کشور باید به احیای مجدد ورزش آموزشگاهی و ورزش محلات توجه گردد

نماینده مردم اهواز گفت: در گذشته نه چندان دور در همین خوزستان شاهد بودیم که منبع اصلی تغذیه فوتبال کشور و استان، فوتبال محلات و آموزشگاهی بود. اما متاسفانه اکنون شاهدیم که فوتبال ما تبدیل به یک فوتبال گلخانه ای شده است و در واقع تعداد معدودی بازیکن رشد داده می شوند و ریشه های ما که فوتبال محلات و آموزشگاهی بوده اند، نادیده گرفته می شوند. جایگزین هایی که برای فوتبال محلات و آموزشگاهی انتخاب نموده ایم از جمله مدارس فوتبال به هیچ عنوان نتوانسته اند در هیچ جای کشور جایگزین مناسبی برای ورزش محلات و آموزشگاهی باشند. در سطح کلان کشور باید به احیای مجدد ورزش آموزشگاهی و ورزش محلات توجه گردد.

اگر بازیکنی ارتباطات سیاسی نداشته باشد، ممکن است به رشد نهایی نرسد

وی ادامه داد: متاسفانه آن چه می توان در خصوص ورزش ایران به آن اشاره نمود، سیاسی شدن ورزش و به ویژه فوتبال است. آن قدر بحث ورزش در کشور سیاسی شده است که اگر در شرایط حاضر کشور، بازیکنی با ترازها و معیارهای جهانی وارد فوتبال گردد، ولی آن ارتباطات سیاسی و دیگر ارتباطات را نداشته باشد، ممکن است نتواند به حد نهایی رشد خود برسد و مصداق آن بسیاری از بازیکنان خوزستانی هستند که در رده های مختلف تیم ملی پایه مانند نوجوانان، جوانان و امید حضور دارند، اما شاهد هستیم تعداد بازیکنان خوزستانی در رده سنی بزرگسالان یکدفعه کم می گردد و این نشان می دهد ملاک ها و معیارهایی در ورزش ما وجود دارد که متاسفانه باعث آسیب رساندن در سطح ملی و انتخاب شایسته بازیکنان شده است.

در کجای جهان تیمی قهرمان لیگ می گردد اما بازیکنی از آن به تیم ملی راه پیدا نمی کند؟

یوسفی بیان نمود: در پنج شش سال گذشته تقریبا برای دو بار تیم های خوزستانی، عنوان قهرمانی لیگ برتر فوتبال کشور را به دست آوردند اما وقتی آنالیز می کنیم، می بینیم که از این دو تیم هیچ بازیکنی به تیم ملی بزرگسالان راه پیدا نکرد. در کجای جهان سراغ دارید که تیمی قهرمان لیگ گردد اما بازیکنی از آن به تیم ملی راه پیدا نکند؟ متاسفانه در انتخاب بازیکنان تیم ملی در اغلب رشته ها از جمله فوتبال ایران شاهد این موضوع هستیم. همچنین نسبت به بضاعت مالی مان، پول زیادی در فوتبال و در لیگ برتر کشور جاری است و سالیانه 146 میلیون یورو پول در لیگ برتر ایران خرج می گردد که این مبلغ شاید به هزاران میلیارد تومان برسد اما متاسفانه به علت این که ساختارهای مناسب وجود ندارد، این پول بیشتر از این که صرف سازندگی فوتبال گردد، منجر به از بین رفتن زیرساخت های فوتبال از جمله فوتبال پایه می گردد.

فوتبال ایران نتوانسته به پیروزیت های واقعی برسد

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی گفت: به طور مثال، طبق آمار می گوییم که به نوعی فوتبال ایران پیروز است اما فوتبال در کشور ما وقتی پیروز است که بتوانیم به المپیک برویم و قهرمان جام باشگاه های آسیا شویم. همچنین زمانی فوتبال ما پیروز است که بتوانیم در شرایط خاص جام ملت های آسیا قهرمان شویم ولی اکنون تنها ملاک پیروزیت فوتبال ما در کشور این است که پنج یا شش بار به جام جهانی صعود نموده ایم اما باید توجه داشت که ما در شرایطی به جام جهانی می رویم که سهمیه آسیا پنج تیم است و آیا اگر مانند گذشته سهمیه آسیا یک یا دو تیم بود، باز هم می توانستیم به جام جهانی برویم؟ این نشان می دهد که متاسفانه علی رغم این که پول های زیادی در فوتبال هزینه می گردد، نتوانستیم به آن پیروزیت های واقعی دست پیدا کنیم.

در دو سه سال اخیر خیلی از پروژه های نیمه تمام خوزستان تکمیل شدند

وی افزود: اما کوشش شده است تا مجلس همراه با دولت در مسائل اساسی ورود و بتواند این مسائل را کمتر کند. در حوزه گسترش زیرساخت ها نیز در مجلس با همکاری وزارت ورزش و جوانان در سال 95 مصوبه ای را در مجلس گذراندیم و قرار شد از محل مالیات بر ارزش اضافه نموده حدود 27 صدم درصد به حوزه های عمرانی ورزش در کشور اختصاص پیدا کند. این مبلغ در سال 95 نزدیک به دو هزار و 400 میلیارد تومان ارزش اعتباری و ریالی داشت. از این مبلغ نیز حدودا سالی 200 - 300 میلیارد تومان به ورزش خوزستان اضافه شد و از این محل، خیلی ار پروژه های نیمه تمامی که شاید ده ها سال در خوزستان نیمه تمام مانده بودند، در دو سه سال اخیر در رشته های مختلف از جمله فوتبال تکمیل شدند.

تاریخ فوتبال خوزستان به بلندای تاریخ فوتبال ایران است

یوسفی بیان نمود: تاریخ فوتبال خوزستان به بلندای تاریخ فوتبال ایران است و اگر تاریخ فوتبال ایران نبود، چه بسا تاریخ آن چنانی از فوتبال کشور وجود نداشت زیرا ما به نسبت بقیه نقاط کشور تقریبا بیشترین تیم و بازیکن در رده های تیم های مختلف را داشتیم و این موضوع افتخاری برای خوزستان است. پیشکسوتانی که اکنون در این مراسم حضور دارند اگر در زمان حاضر می خواستند با تیمی قرارداد ببندند؛ شاید ارزش هر یک از آن ها میلیاردها تومان بود اما متاسفیم که در آن موقع آنچنان حمایتی از این عزیزان صورت نگرفت و اکنون نیز شرایط مالی دولت به صورتی است که شاید نتوان در کوتاه مدت کاری انجام داد.

ذخایر فوتبال خوزستان هیچ وقت تمام نخواهند شد

وی گفت: ما خوزستانی ها اگر یک روز ذخایر نفت و گازمان هم تمام شوند اما ذخایر فوتبال مان هیچ وقت تمام نخواهند شد. اگر ورزش این کشور بخواهد بالندگی داشته باشد، باید به ذخایر ورزش خوزستان در رشته های مختلف توجه کند. در سال 1353 در بازی های آسیایی تهران به جز رشته های کشتی آزاد، بیش از نیمی از اعضای تیم های ملی مختلف ایران از خوزستان بود که می توان به رشته های کشتی فرنگی، وزنه برداری، دو و میدانی، فوتبال، شنا و واترپلو اشاره نمود و این نشان می دهد اگر ما بخواهیم حوزه های مختلف از جمله ورزش کشور را توسعه دهیم، باید به نقاط حاصل خیز و استراتژیک مانند خوزستان توجه کنیم. زمانی که آقای دهکردی در فوتبال حضور داشت، در مقاطع مختلف تیم های ملی نزدیک به هفتاد هشتاد بازیکن خوزستانی در رده های سنی مختلف فعالیت داشتند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی | تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13038

به "یوسفی: ذخایر فوتبال خوزستان هیچ وقت تمام نخواهند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوسفی: ذخایر فوتبال خوزستان هیچ وقت تمام نخواهند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید