40 هکتار از مراتع همدان در آتش سوخت

به گزارش شیوا مارکت، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان از آتش سوزی 40 هکتار از اراضی استان در سالجاری اطلاع داد و گفت: آنالیز 95 درصدی آتش سوزی ها نشان می دهد عوامل انسانی مهمترین مؤلفه در بروز آتش سوزی مراتع در حاشیه های جاده ای استان است.

40 هکتار از مراتع همدان در آتش سوخت

اسفندیار خزائی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه در سال 95، 487 هکتار از اراضی استان طعمه حریق گردیده بود، اظهار کرد: در سال 96 با توجه به برنامه ریزی دقیق میزان آتش سوزی در مراتع به 77 هکتار رسید و سال جاری به 40 هکتار کاهش یافته است.

وی کاهش آتش سوزی ها را مرهون هماهنگی دستگاه های مختلف دانست و اضافه کرد: خوشبختانه با برنامه ریزی درست در این زمینه با همکاری محیط زیست، آتش نشانی و فرهنگسازی در بین مردم در رسانه ها توانسته ایم سال جاری با کاهش حریق روبرو شویم.

خزائی عامل اصلی آتش سوزی را بی توجهی و کم توجهی مردم نسبت به مراتع دانست و اعلام نمود: خوشبختانه شهرستان فامنین در سال گذشته کمترین آمار آتش سوزی را به خود اختصاص داده و فامنین به عنوان شهرستان سبز معرفی گردیده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان با اشاره به اینکه عملیات آبخیزداری در 17 حوزه اجرا می گردد، اعلام کرد: 17 زیرحوزه در سالجاری با 15 میلیارد و 440 میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی تأمین می گردد.

وی با بیان اینکه زیرحوزه های آبخیزداری صرفاً مکانیکی نیست، ادامه داد: عملیات اجرایی آبخیزداری صرفا مکانیکی نیستند و علاوه بر مکانیکی بودن، عملیات بیولوژیکی، احیای پوشش گیاهی و کودپاشی را در برمی گیرد.

خزائی با اشاره به وجود 40 هکتار مراتع طبیعی در استان همدان، مطرح نمود: در اراضی شیب دار کوشش بر این است که جنگل مشارکتی اقتصادی با کشت گیاهان دارویی ایجاد گردد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 983

به "40 هکتار از مراتع همدان در آتش سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 هکتار از مراتع همدان در آتش سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید