517 شهر کشور با تنش آبی روبرو هستند

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: مدیرکل دفتر حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان وزارت نیرو گفت: براساس آنالیز های شرکت مهندسی آب و فاضلاب سال جاری 517 شهر کشور با تنش آبی روبرو هستند.

517 شهر کشور با تنش آبی روبرو هستند

به گزارش خبرنگاران از یاسوج، ارسلان هاشمی در نشست کارگروه آب و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج، اظهار کرد: براساس قانون وزارت نیرو حفر چاه آهکی با عمق بیش از 150 متر ممنوع است ولی متاسفانه بعضی افراد به این مهم بی توجهی می نمایند.

وی اظهار داشت: به طور حتم یکی از مهمترین دلایل کم آبی در بعضی مناطق کشور حفر چاه های آهکی غیر مجاز در سطح اراضی کشاورزی است.

هاشمی با اشاره به اینکه در 10 سال اخیر شاهد کم آبی ناشی از خشکسالی و حفر چاه های غیر مجاز هستیم، ابراز کرد: استفاده بهینه از آب های سطحی و سدها از سیاست های وزارت نیرو در دولت یازدهم است.

مدیرکل دفتر حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان وزارت نیرو از تشکیل 6 جلسه شورای عالی آب در دولت تدبیر و امید اطلاع داد و گفت: دولت توجه ویژه ای نسبت به موضوع آب دارد و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذاری نمی گردد.

هاشمی استفاده نکردن از آب های سطحی و روان موجود در کشور را از مسائل اساسی وزارت جهاد کشاورزی و نیرو اظهار داشت و گفت: در صورت استفاده مطلوب از آب های موجود در کشور شاهد توسعه پایدار در بسیاری از مناطق هستیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با اشاره به اینکه 10 درصد از منابع آب سطحی کشور در این استان وجود دارد، گفت: متاسفانه وزارت نیرو در گذشته در زمینه تخصیص آب حق این استان را نداده است.

سید موسی خادمی اضافه نمود: بعضی از سدهایی که در این استان احداث شده اند و یا در حال ساخت هستند به دلیل بی توجهی وزارت نیرو برای تخصیص آب به استان هیچ سودی برای این مناطق ندارند.

وی با اشاره به اینکه به عنوان مثال سد چم شیر هیچ سودی برای کهگیلویه و بویراحمد ندارد، ابراز کرد: باید کوشش گردد تخصیص بیشتری از وزارت نیرو برای آب بگیریم تا دیگران در پائین دست نتوانند برای آب این استان برنامه ریزی نمایند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اضافه نمود: میانگین بارندگی در سطح کره زمین 860 میلی متر در کشور 250 میلی متر و در این استان 735 میلی متر است.

خادمی اظهار داشت: با پیگیری های اجرا شده و مساعدت مسئولان وزارت نیرو توانستیم بعضی تخصیص های استفاده از آب سدهای موجود در استان را نهایی کنیم ولی با این وجود هم پاسخگو نیستند.

وی با اشاره به بعضی طرح های رها شده بخش کشاورزی این استان در 10 تا 15 سال گذشته، بیان کرد: انتظار می رود وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو برای راه اندازی این طرح ها از هیچ کوششی فرو گذاری ننمایند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست از سهمیه تخصیصی آب این استان توسط وزارت نیرو انتقاد کرد و گفت: انتظار می رود مسئولان متولی حق مردم کهگیلویه و بویراحمد را در این زمینه ادا نمایند.

جعفر گوهرگانی اضافه نمود: این استان زمین های حاصلخیزی برای کشاورزی دارند که متاسفانه به دلیل نبود آب لازم بدون استفاده صحیح رها شده اند.

وی بیان کرد: اگر برای بعضی استان های بزرگ مسئله ای کم آب بوجود بیایید هم کوشش می نمایند که آن مشکل برطرف گردد ولی هیچ کس به فکر کهگیلویه و بویراحمد نیست.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: تسنیم
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9904

به "517 شهر کشور با تنش آبی روبرو هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "517 شهر کشور با تنش آبی روبرو هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید