6 تاثیر واقعی نوشابه رژیمی برای سلامت بدن

به گزارش شیوا مارکت، نوشابه رژیمی نوشیدنی معروفی در سرتاسر دنیا است؛ به ویژه در میان افرادی که می خواهند شکر یا کالری کمتری مصرف نمایند. برای شیرین کردن نوشابه های رژیمی، به جای قند، از شیرین نماینده های مصنوعی مانند آسپارتام، ساخارین و .. . استفاده می گردد.

6 تاثیر واقعی نوشابه رژیمی برای سلامت بدن

به گزارش خبرنگاران به نقل از بهداشت نیوز ، تقریبا همه نوشابه های شیرین شده معروف، در دو نوع لایت و رژیمی موجود هستند. امروزه علاوه بر بیماران دیابتی، افرادی که می خواهند وزن خود را کنترل نمایند یا شکر مصرفی خود را کاهش دهند هم نوشابه رژیمی مصرف می نمایند.

اگرچه نوشابه های رژیمی فاقد قند و کالری هستند، اما درباره اثرات این نوشابه ها و شیرین نماینده های مصنوعی موجود در آن ها نظرات متناقضی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با تاثیرات واقعی نوشابه های رژیمی بر بدن آشنا کنیم.

نوشابه های رژیمی مغذی نیستند

نوشابه های رژیمی ترکیبی از آب کربناته، شیرین نماینده های طبیعی یا مصنوعی، رنگ دهنده ها، طعم دهنده ها و سایر افزودنی های غذایی هستند. میزان مواد مغذی موجود در نوشابه های رژیمی کم یا صفر است. برای مثال، 354 میلی گرم نوشابه رژیمی فاقد کالری، قند، چربی و پروتئین است و فقط 40 میلی گرم سدیم دارد. تمام نوشابه هایی که حاوی شیرین نماینده های مصنوعی هستند، کم کالری یا فاقد قند نیستند. بعضی از نوشابه ها، هم حاوی قند و هم حاوی شیرین نماینده هستند.

ترکیبات موجود در نوشابه ها در برندهای مختلف، متفاوت است. با این حال، بعضی از ترکیبات تقریبا در تمام نوشابه های رژیمی وجود دارند. این ترکیبات عبارتند از:

آب کربناته (آب گاز دار): بیشتر نوشابه ها از حل شدن کربن دی اکسید در آب تحت فشار تهیه می شوند.

شیرین نماینده ها: شامل شیرین نماینده های رایج مانند آسپارتام، ساخارین، سوکرالوز یا شیرین نماینده های گیاهی مانند استیوا است، که 200 تا 13هزار برابر شیرین تر از قند معمولی هستند.

اسیدها: از بعضی اسیدها مانند اسید سیتریک، اسید مالیک و اسید فسفریک برای اضافه کردن طعم ترش و تند به نوشابه ها استفاده می گردد. این اسید ها منجر به فرسودگی مینای دندان می شوند.

رنگ : رایج ترین رنگ مورد استفاده در نوشابه های رژیمی، کاروتنوئیدها و آنتوسینانین ها هستند.

طعم دهنده ها: از آبمیوه های طبیعی و طعم های مصنوعی متنوعی در نوشابه های رژیمی استفاده می گردد؛ از جمله میوه ها، توت ها، گیاهان و …

نگه دارنده ها: نگه دارنده ها سبب می شوند نوشابه های رژیمی برای مدت زمان بیشتری باقی بمانند . یک نگه دارنده رایج، پتاسیم بنزونات است.

ویتامین ها و مواد معدنی: بعضی از تولیدنمایندگان نوشابه های رژیمی، به نوشابه ها ویتامین و مواد معدنی اضافه می نمایند تا نوشیدنی ها سالم و بدون کالری به نظر آیند.

کافئین: نوشابه های رژیمی مانند نوشابه های معمولی، حاوی کافئین هستند. یک قوطی نوشابه رژیمی حاوی 46 میلی گرم کافئین است.

تاثیرات نوشابه رژیمی بر سلامتی بدن

درباره اثرات نوشابه های رژیمی بر سلامتی نظرات متناقضی وجود دارد. در ادامه به بعضی از این تاثیرات می پردازیم .

تاثیر نوشابه رژیمی بر کاهش وزن

به دلیل اینکه نوشابه رژیمی فاقد کالری است، تصور اینکه به کاهش وزن یاری می نماید، طبیعی است. هر چند تحقیقات ادعا می نمایند که ارتباط بین نوشابه رژیمی و کاهش وزن، ساده و قابل فهم نیست.

چند مطالعه مشاهده ای نشان داده اند که استفاده از شیرین نماینده های مصنوعی و نوشیدن مقدار زیادی نوشابه رژیمی، با افزایش خطر چاقی مفرط و سندرم متابولیک همراه است.

دانشمندان ادعا نموده اند که نوشابه های رژیمی به وسیله تحریک هورمون های گرسنگی، تغییر دادن پذیرنده های طعم شیرین و تحریک پاسخ دوپامین در مغز، منجر به افزایش اشتها می شوند. نوشابه های رژیمی هیچ کالری ای ندارند، بنابراین این واکنش ها ممکن است منجر به مصرف بیشتر قند یا غذاهای پرکالری شده و در نتیجه منجر به افزایش وزن شوند.

یک مطالعه ی دیگر نشان داد که ممکن است ارتباط نوشابه رژیمی با افزایش وزن، به عادت های بد غذایی افراد (مثل نوشیدن مقدار زیادی نوشابه) ربط داشته باشد. اضافه وزنی که افراد تجربه می نمایند، ممکن است ناشی از عادت های غذایی ناسالم فعلی شان باشد نه مصرف نوشابه های رژیمی.

مطالعات آزمایشگاهی این ادعا که نوشابه های رژیمی منجر به اضافه وزن می شوند را تایید نمی نمایند. در واقع، این مطالعات به این نتیجه رسیده اند که جایگزین کردن نوشیدنی های شیرین شده با قند با نوشابه های رژیمی منجر به کاهش وزن می گردد.

در یک مطالعه، افراد مبتلا به اضافه وزن به دو گروه تقسیم شدند. از یک گروه خواسته شد به مدت یک سال هر روز 710 میلی لیتر نوشابه رژیمی بنوشند. به گروه دیگر هم گفته شد هر روز به همین میزان آب بنوشند.

در خاتمه مطالعه، گروهی که نوشابه رژیمی نوشیده بودند، در مقایسه با گروه دیگر که آب نوشیده بودند، به طور میانگین کاهش وزن6.21 کیلوگرم را تجربه کردند. این در حالی است که گروه دیگر، 2.5 کیلوگرم کاهش وزن داشتند.

با این وجود، به مطالعات با کیفیت بیشتری برای مشخص صحت تاثیرات نوشابه های رژیمی بر کاهش وزن احتیاج است.

تاثیر نوشابه های رژیمی بر دیابت و بیماری قلبی

اگرچه نوشابه های رژیمی هیچ کالری، قند یا چربی ای ندارند، اما در چند مطالعه ثابت شده است که با ایجاد دیابت نوع دو و بیماری های قلبی مرتبط هستند. یک مطالعه به این نتیجه رسید که نوشیدن روزانه نوشیدنی های شیرین شده با قندهای مصنوعی، 8 تا 13 درصد بیشتر با خطر دیابت نوع دو مرتبط است.

مطالعه ای بر روی بیش از 64 هزار خانم مطرح کرد که نوشیدنی های شیرین شده با قندهای مصنوعی، 21 درصد بیشتر با ایجاد دیابت های نوع دو در ارتباط هستند. با این حال، این میزان نصف میزان خطر مرتبط با نوشیدنی های قندی بود. مطالعات دیگر هم به همین نتیحه رسیدند.

تحلیل اخیر، به طور متناقض به این نتیجه رسید که نوشابه رژیمی با افزایش خطر دیابت در ارتباط نیست. همچنین، یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسید که هر نوع ارتباط نوشابه رژیمی با دیابت می تواند به شرایط سلامت فعلی، تغییر وزن و شاخص توده بدنی شرکت نمایندگان ربط داشته باشد.

نوشابه رژیمی همچنین با افزایش خطر فشار خون بالا و بیماری قلبی مرتبط است. تحلیلی بر چهار مطالعه که شامل بیش از 227 نفر بود، نشان داد که مصرف روزانه نوشیدنی های شیرین شده با شیرین نماینده های مصنوعی، با 9 درصد افزایش خطر فشار خون بالا همراه است. سایر مطالعات هم نتایج یکسانی را نشان دادند.

علاوه بر این، یک مطالعه نوشابه رژیمی را با افزایش خطر حمله قلبی مرتبط دانست؛ اما این مطالعه فقط بر اساس داده های مشاهده ای بود.

به دلیل اینکه بیشتر مطالعات موجود در این زمینه مشاهده ای هستند، ممکن است بتوان این ارتباط را به یک نحو دیگر شرح داد. این امکان وجود دارد که افرادی که نوشابه رژیمی بیشتری می نوشند، خودشان از قبل به دلیل مسائل دیگری همچون سبک زندگی غلط، در معرض خطر دیابت و فشار خون بالا قرار دارند.

به تحقیقات آزمایشگاهی بیشتری برای اثبات صحت ارتباط بین نوشابه رژیمی و افزایش سطح قند خون یا فشار خون احتیاج است.

تاثیر نوشابه رژیمی بر سلامت کلیه

نوشیدن نوشابه رژیمی با افزایش خطر بیماری های مزمن کلیه در ارتباط است. مطالعه اخیر، رژیم غذایی بیش از 15 هزار نفر را تحلیل کرد و به این نتیجه رسید که افزایش مصرف نوشابه رژیمی در هر هفته، با خطر ابتلا به مرحله نهایی بیماری کلیوی در ارتباط است.

خطر ابتلا به بیماری کلیوی در افرادی که در هفته بیش از هفت لیوان نوشابه رژیمی می نوشند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک لیوان نوشابه رژیمی می نوشند، دو برابر بیشتر است. علت آسیب دیدن کلیه در اثر نوشیدن نوشابه، وجود فسفر در آن است، که میزان اسید موجود در کبد را افزایش می دهد .

مطالعات در این زمینه نتایج متناقضی را نشان می دهند. یک مطالعه مشاهده ای مطرح کرد که افرادی که نوشابه رژیمی می نوشند، با خطر بیشتر ابتلا به سنگ کلیه روبرو هستند، اما این میزان خطر بسیار کمتر از میزان خطر مرتبط با نوشابه های معمولی است. به هر حال این مطالعه توسط تحقیقات دیگر تایید نشده است.

مطالعه دیگر به طور متناقض گزارش کرد که وجود سیترات و مالات در بعضی نوشیدنی های رژیمی، به درمان سنگ کلیه یاری می نماید. هر چند به تحقیقات و مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه احتیاج است.

تاثیر نوشابه رژیمی بر زایمان زودرس و چاقی مفرط در کودکی

نوشیدن نوشابه های رژیمی در دوران بارداری منجر به نتایج منفی، از جمله زایمان زودرس و چاقی مفرط در بچه ها می گردد.

مطالعه ای بر روی بیش از 60 هزار نفر به این نتیجه رسید که مصرف نوشیدنی های حاوی قند و شیرین شده با شیرین نماینده های مصنوعی، 11 درصد بیشتر با خطر زایمان زودرس مرتبط است.

مطالعه دیگر نشان داد که احتمال زایمان زودرس در خانم هایی که هر روز نوشابه رژیمی مصرف می نمایند، 1.4 بار بیشتر از خانم های دیگر است.

هر چند مطالعات اخیر، هیچ ارتباطی بین نوشابه رژیمی و زایمان زودرس نشان نداد ه اند؛ با این حال، باید توجه داشت که مطالعات اخیر عظیم مقیاس نبودند و شرح دقیقی مبنی بر نحوه ارتباط خطر زایمان زودرس و نوشابه های رژیمی ارائه نداده اند.

علاوه بر زایمان زودرس، مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شیرین نمایند ه های مصنوعی هنگام بارداری، با افزایش خطر چاقی مفرط در بچه ها همراه است. یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه نوشابه های رژیمی هنگام بارداری، خطر اضافه وزن بچه ها را در یک سالگی افزایش می دهد .

به مطالعات بیشتری برای تحلیل خطرات بلند مدت نوشابه های رژیمی بر روی سلامتی جنین در رحم مادر احتیاج است.

دیگر اثرات نوشابه های رژیمی عبارتند از:

کاهش کبد چرب: بعضی مطالعات نشان می دهند که جایگزین کردن نوشابه معمولی با نوشابه رژیمی می تواند چربی کبد را کاهش دهد . بعضی مطالعات دیگر هیچ تاثیری را در این زمینه نشان نداده اند.

عدم افزایش رفلاکس معده: بر خلاف بعضی از گزارشات، نوشیدنی های کربناته، رفلاکس یا سوزش سر دل را تشدید نمی نمایند. تحقیقات موجود در این زمینه متناقض هستند و به تحقیقات بیشتری برای اثبات این ادعا احتیاج است.

عدم ارتباط با سرطان: بیشتر تحقیقات اجرا شده بر روی شیرین نماینده های مصنوعی و نوشابه های رژیمی به هیچ مدرکی مبنی بر سرطان زا بودن نوشابه های رژیمی دست پیدا ننموده اند.

افزایش پوکی استخوان: نوشابه های رژیمی و معمولی منجر به کاهش تراکم و توده استخوان در خانم ها (و نه آقایان) می شوند. کافئین و فسفر موجود در نوشابه در جذب کلسیم اختلال ایجاد می نماید.

پوسیدگی دندان: نوشابه های رژیمی مانند نوشابه های معمولی به دلیل سطح PH اسیدی، منجر به پوسیدگی دندان می شوند.

افسردگی: مطالعات مشاهده ای به این نتیجه رسیده اند که افرادی که هر روز نوشابه معمولی یا رژیمی می نوشند، با خطر بیشتر ابتلا به افسردگی روبرو هستند. هر چند برای اینکه متوجه شویم نوشابه رژیمی علت افسردگی است یا نه، به آزمایشات بیشتری احتیاج داریم.

نکته خاتمهی

تحقیقات متناقضی درباره تاثیرات نوشابه های رژیمی وجود دارد . بعضی نتایج هشدار دهنده به نظر می آیند. با این حال، به تحقیقات آزمایشگاهی با کیفیت بیشتری برای نتیجه گیری درباره تاثیرات نوشابه های رژیمی بر سلامتی احتیاج است.

با این وجود، یک نکته قطعی است: نوشابه های رژیمی هیچ ارزش غذایی ای به رژیم غذایی شما اضافه نمی نمایند. بنابراین بهتر است آن ها را با سایر نوشیدنی ها مانند شیر، قهوه، چای سیاه یا چای گیاهی و دیگر نوشیدنی های سالم جایگزین کنید.

کنفرانس هکا: مجله خبری و تحلیلی صنایع کشاورزی و تولیدی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25281

به "6 تاثیر واقعی نوشابه رژیمی برای سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 تاثیر واقعی نوشابه رژیمی برای سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید