8 نکته درباره اهمیت خاک

به گزارش شیوا مارکت، خاک بستری برای حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی است اما در کشور ما سالانه حدود 16.7 تن در هکتار خاک از دست می رود این در حالیست که برای تشکیل یک سانتی متر خاک 100 سال زمان احتیاج است.

8 نکته درباره اهمیت خاک

به گزارش ایسنا، خاک علاوه بر حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی توانایی ذخیره آب درون خود و جلوگیری از وقوع سیلاب را دارد. در ادامه به هشت نکته درباره خاک اشاره شده است:

1- خاک بستری برای حفظ پوشش گیاهی است. پوشش گیاهی به کشور ما که در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، یاری می نماید که شرایط اقلیمی متعادلی داشته باشد و از حداقل بارندگی بیشترین استفاده را ببریم.

2- خاک سبب می گردد که بارش های رگباری مناطق مختلف کشور به سرعت تبدیل به سیل و از دسترس خارج نگردد. هر چه خاک غنی تر باشد امکان نفوذ و جذب آب بیشتر می گردد و در نتیجه می توانیم از یک سفره زیرزمینی و آبخوان مناسب برخوردار باشیم.

3- کشور ما سه برابر متوسط جهانی تبخیر دارد بنابر این اگر بخواهیم آب را صرفاً به وسیله سدسازی ذخیره کنیم بخش زیادی از آن را به وسیله تبخیر از دست می دهیم در حالی که با حفاظت از خاک می توانیم آب را زیر زمین نگهداری کنیم و منابع آبی بیشتری در دسترس داشته باشیم.

4- خاک در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها بسیار سخت ساخته می گردد و اولین تهدید آن، فرسایش است. در کشور حدود 16.7 تن در هکتار در سال خاک از دست می دهیم همچنین 125 میلیون هکتار از اراضی کشور ما تحت فرسایش آبی و 32 میلیون هکتار تحت فرسایش بادی قرار دارند بنابر این نکته ای که باید به آن توجه کنیم کنترل فرسایش خاک و هدر رفت آن از بالا دست حوضه های آبخیز مناطق کوهستانی و زراعی است.

5- استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی و سموم و شیوه های نادرست دفن زباله سبب می گردد که خاک های کشور آلوده گردد که این موضوع ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی دارد.

6- برای حفظ خاک باید از بالادست حوضه های آبخیز عملیات حفظ خاک انجام گردد. این عملیات چند شیوه دارد که اولین و مهم ترین آن حفظ پوشش گیاهی در اراضی شیبدار است. پوشش گیاهی در این اراضی یاری می نماید که هنگام بارش باران ذرات خاک شسته نشوند و فرسایش خاک اتفاق نیفتد.

7- از دیگر اقدامات حفظ خاک می توان به عملیات مکانیکی مانند سدهای کوتاهی که برای کنترل رسوب و فرسایش طراحی می شوند، اشاره نمود. از عملیات بیومکانیکی نیز برای حفظ خاک استفاده می گردد که پوشش گیاهی را تقویت و فرسایش را کنترل می نماید.

8- سالانه 250 میلیون متر مکعب خاک وارد سدهای کشور می گردد. از این رو سدهایی که با هزینه های بسیار زیاد در کشور ساخته می گردد با بی توجهی به موضوع آبخیزداری و حفاظت خاک، پر از رسوب و خاک می شوند بنابر این باید نگاه ویژه ای به اعتبارات سازمان جنگل ها برای انجام پروژه های آبخیزداری گردد.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9724

به "8 نکته درباره اهمیت خاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته درباره اهمیت خاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید