آب خاکستری در چرخه بهره وری

به گزارش شیوا مارکت، عاطفه علیان- اصفهان- خبرنگار:اصفهان با اقلیم خشک از جمله استان هایی است که با کاهش بارندگی روبه رو بوده و این استان را در معرض تنش آبی قرار داده است. در حال حاضر، متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در اصفهان حدود 155 لیتر برای هر نفر در شبانه روز است که این مقدار با توجه به اقلیم آب و هوایی اصفهان باید به کمتر از 130 لیتر در شبانه روز کاهش یابد.

آب خاکستری در چرخه بهره وری

برای برون رفت از تنش آبی و یا به عبارت بهتر، برای سازگاری با کم آبی، مدیریت مصرف آب یکی از راهکارهای مؤثر است. تصفیه، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب خاکستری یکی از راهکارهای اصلی مدیریت مصرف آب محسوب می گردد. به طور کلی، 60 تا 80 درصد مصرف آب در یک خانه تبدیل به آب خاکستری می گردد. بنابراین واضح است که استفاده مجدد از آب خاکستری می تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش مصرف آب داشته باشد.

آبی که پس از استفاده از آن، در تماس با فضولات انسانی نباشد به آب خاکستری تبدیل می گردد که مطابق مبحث 16 مقررات ملی ساختمان- تأسیسات بهداشتی، آب غیرآشامیدنی تحصیل شده از فاضلاب خروجی از روشویی، سینک ظرف شویی، وان، زیردوشی، لگن یا ماشین رخت شویی است. علی رغم تأکید بر استفاده مجدد از آب خاکستری هنوز هیچ گونه دستورالعمل و یا برنامه اجرایی برای آن ابلاغ نشده است و همه منتظر الزامات قانونی هستند تا ضمانت اجرایی این طرح فراهم گردد.

  • ضرورت برنامه اجرایی بازچرخانی آب خاکستری

مدیر بخش مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آب و فاضلاب استان به خبرنگاران می گوید: خلأ موجود در مورد یک دستورالعمل یا برنامه اجرایی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان را بر آن داشت که در سال گذشته و در راستای تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اقدام به تهیه یک برنامه اجرایی برای تصفیه و بازچرخانی آب خاکستری در ساختمان ها کند. طی تهیه این برنامه اجرایی که 9ماه به طول انجامید، از نظرهای اداره بهداشت استان، سازمان محیط زیست استان، معاونت های شهرسازی و خدمات شهری شهرداری اصفهان و همچنین، تعدادی از شرکت های فراورینماینده پکیج تصفیه استفاده شده است. در حال حاضر، این برنامه برای دریافت مجوزهای لازم برای الزام اجرایی آن، به کمیسیون عمران شورای شهر ارجاع داده شده است.

آسیه سادات ملاباشی ادامه می دهد: از طرف دیگر، شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در چند سال اخیر برای اجرا و راه اندازی پیکج تصفیه آب خاکستری در دانشگاه اصفهان اقدام نموده است. در این پکیج های تصفیه که از محل اعتبارات عمرانی ملی اجرا شده اند، پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز محوطه استفاده می گردد. وی می افزاید: بعضی مصرف نمایندگان از جمله تعدادی از مشترکین خانگی و آموزش و پرورش استان به صورت خودجوش و داوطلبانه به استفاده مجدد از آب خاکستری و پساب رو آورده اند که تجربه های موفقی در این زمینه محسوب می گردد. همچنین، مجموعه سیتی سنتر و دانشگاه صنعتی اصفهان با استفاده از پساب فاضلاب تصفیه شده گامی در جهت مدیریت مصرف آب برداشته اند.

  • برنامه ای برای بازچرخانی آب خاکستری

رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست نظام مهندسی ساختمان اصفهان و عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان با اشاره به این که نیمی از فاضلاب فراوریی شهری در خانه ها فراوری و تبدیل به آب خاکستری می گردد تصریح می نماید: بازچرخانی آب خاکستری با توجه به تغییر اقلیم و وضعیت بحران آب لازم است. به طور معمول، 25 تا 50 لیتر آب در حمام و 10 تا 20 لیتر در لباس شویی و 5 تا 15 لیتر در ظرف شویی فراوری می گردد که می تواند در فرایند بازچرخانی آب خاکستری مورد استفاده قرار گیرد.

طاهری اصل با بیان این که بر اساس قانون توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی با ابلاغیه آیین نامه هیات وزیران به تاریخ 16/5/96 سازمان نظام مهندسی ساختمان با همکاری شرکت آب و فاضلاب و سازمان محیط زیست، مرکز بهداشت و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان مکلف شدند برنامه اجرایی تصفیه و بازچرخانی آب خاکستری را تدوین نمایند اظهار می نماید: این برنامه به صورت دقیق و جامع در 12 بخش تهیه شده که طبق ماده 7 آیین نامه مذکور شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی مکلف می شوند پس از تاییدیه نظام مهندسی ساختمان در شهرها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها مبنی بر نصب تاسیسات بازچرخانی آب و جمع آب باران در ساختمان ها که مشمول این قانون هستند، برای تخفیف در حق انشعاب آب اقدام نمایند. همچنین، تبصره 7 همین ماده بر تخفیف 20 درصد کارمزد دفع فاضلاب اشاره دارد. بر اساس این ماده، برنامه تصفیه و بازچرخانی آب خاکستری هم تهیه شد.

رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست نظام مهندسی ساختمان اصفهان تصریح می نماید: برنامه تدوین شده بازچرخانی آب خاکستری چندین بار در مرکز پژوهش های شورای شهر، و برای اعضای شورای شهر، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری و در حضور شهردار و رئیس شورای شهر مطرح و تبیین شد. اگر بخواهیم به سمت شهر سبز حرکت کنیم، ناگزیریم بازچرخانی آب خاکستری را در اصفهان به طور جد دنبال کنیم.

محمد رضا طاهری اصل تاکید می نماید: اگر مساعدت، همراهی و جدیت مدیریت شهری در تصویب طرح بازچرخانی آب خاکستری باشد و برای آن اقدام نمایند و مشوق ها و تخفیفات لازم از طرف شهرداری ارائه گردد، اصفهان در زمینه مدیریت مصرف و سازگاری با تغییرات اقلیم پیشرو خواهد شد. وی می افزاید: این طرح با تمام جزئیات آماده است و زیرساخت های آن در نظام مهندسی تدوین شده و شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان باید تخفیفات لازم را از وزارت نیرو پیگیری کند. برای محقق شدن استفاده از آب خاکستری و مصرف مجدد پساب احتیاج به یک همت و عزم پایدار و جدی است و امیدواریم که شورای شهر، شهرداری اصفهان و استانداری جدیت به خرج دهند و این اتفاق مهم در اصفهان بیفتد.

  • همکاری ارگان های مختلف برای استفاده از آب خاکستری

مسئول امور آب معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به این که در کشور ما بازیابی آب های خاکستری از اهمیت کمی برخوردار است به خبرنگاران می گوید: بهره برداری از آب های خاکستری چندین ارگان را به همکاری فرا می خواند که تجربه نشان داده این همکاری کمتر به نتیجه مطلوب منجر شده است. محمد جمالی نژاد با بیان این که شهرداری ها به عنوان ارگانی که بیشترین بهره برداران آب شهری در تامین فضای سبز هستند، می توانند از ظرفیت آب خاکستری بهره مند شوند ادامه می دهد: با توجه به تغییر اقلیم و تبعات آن که خشکسالی های چند دهه اخیر را در استان اصفهان شاهد بودیم، شهرداری برای آبیاری فضای سبز با چالش جدی روبرو شده است.

وی می افزاید: چنانچه طرح ارائه شده برای بازچرخانی آب خاکستری که مجتمع های مسکونی بند ج و د را مکلف به استفاده از فرایند مذکور می نماید، در شورای شهر پنجم تصویب گردد، اقدام مهمی در حفظ محیط زیست و منابع آبی رقم خواهد خورد. به گفته جمالی نژاد، مهم ترین مساله در بازچرخانی آب خاکستری تصفیه، ذخیره سازی و پمپاژ به شبکه آبیاری است و هزینه های آن توسط مالک یا مالکان واحدهای مسکونی یا اداری پرداخت می گردد. از سوی دیگر، انتقال آب خاکستری تصفیه شده به شبکه آبیاری با نظارت دستگاه های ذی ربط مانند آب و فاضلاب، شهرداری، بهداشت، محیط زیست در شبانه روز از نظر کمی و کیفی پایش می گردد و شهرداری باید مکلف باشد بسته های تخفیفی و تشویقی در اختیار استفاده نمایندگان از فرایند بازچرخانی آب خاکستری قرار گیرد.

وی اضافه می نماید: آب و فاضلاب استان باید به وسیله دوره های بازدید مراکز بهداشت بر تصفیه بازچرخانی آب خاکستری نظارت داشته باشد و الزام و پایش لحظه ای و آنلاین این فرایند رصد گردد تا این طرح با شکست روبرو نگردد و تجربه تلخی به جا نگذارد. بازچرخانی آب راستای است که در دنیا معمول است و کشور ما اگرچه دیر در این راستا گام برداشته است، باید با همکاری و قوانین و ضمانت اجرایی مستدل پیش برود.

  • مبارزه با ورود ریزگردها به شهر

رئیس نظارت بر شبکه های آبیاری شرکت آب منطقه ای اصفهان به خبرنگاران می گوید: با کاهش آب خام درخواستی، منابع مطمئنی برای آب شرب در استان اصفهان فراهم شده است. از سوی دیگر، منابع پایدار و مطمئنی هم برای صنایع مهیا شده و در این زمینه سالانه حدود 20 میلیون متر مکعب پساب خروجی از تصفیه خانه های فاضلاب جایگزین آب خام دریافتی صنایع مادر شده است. مجید نصر ادامه می دهد: صنایع نیز با احداث تصفیه خانه های تکمیلی و بازچرخانی آب احتیاج خود را به حداقل ممکن رسانده اند که می توان از میزان سرانه فراوریی آنها نسبت به آب دریافتی در سال های گذشته به این کاهش مصرف پی برد. وی می افزاید: سالانه 44 میلیون متر مکعب پساب تصفیه خانه های اصفهان به تالاب گاوخونی منتقل می گردد و 50 میلیون متر مکعب پساب نیز در بخش بیابان زدایی و با ایجاد کمربند سبز برون شهری اقدام موثری در حفاظت و توسعه فضای سبز انجام می گردد و گامی کوچک برای مبارزه با ورود ریزگردها به شهر اصفهان است.

  • اصفهان در راستا تبدیل به شهر سبز

محبوبه وکیلی- اصفهان- خبرنگار:ایران از جمله کشورهای واقع در اقلیم گرم و خشک است. با این که در گذشته ایرانیان به وسیله قنات و سدهای ذخیره ای و تاخیری با بحران کم آبی سازگار شدند صنعتی شدن و فراوری گازهای گلخانه ای در دنیا امروزی، دمای زمین را افزایش داده و همین اقلیم را تغییر داده است. بازچرخانی آب خاکستری به عنوان روشی نوین می تواند در حفظ منابع آب و محیط زیست موثر واقع گردد. از سوی دیگر، استفاده از آب خاکستری می تواند منجر به برداشت کمتری از منابع آب زیرزمینی و سطحی گردد و با کاهش بار آلی فاضلاب و آلودگی مجاری مربوط به فاضلاب روها مقدار فاضلاب فراوریی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. با توجه به اهمیت موضوع با محمد درویش عضو هیات علمی موسسه تحقیقات و مراتع کشور، گفت وگو کردیم که در ادامه می خوانید.

  • ضرورت بازچرخانی آب خاکستری چیست؟

هر سال بالغ بر 30 میلیارد متر مکعب از آب مصرفی در قالب پساب و شیرابه از دسترس خارج می گردد که این مقدار حدود 4 برابر احتیاج مردم ایران به آب شرب است و رقم قابل تاملی است. در بسیاری از کشورها که میزان سرانه بارندگی آنها در وضعیت مطلوب است، تا 18 بار بازچرخانی آب انجام می گردد و این در حالی است که ما با بدسلیقگی کامل بسیاری از منابع باارزش آبی را که می توان در بازچرخانی آب خاکستری استفاده کرد از بین می بریم.

  • موارد استفاده از بازچرخانی آب خاکستری چیست؟

آب خاکستری بیش از 80 درصد فاضلاب فراوریی در ساختمان های مسکونی و اداری راتشکیل می دهد که محصول شست وشوی لباس، استحمام، روشویی و ظرف شویی است. می توان این آب را به جای سرریز کردن به شبکه فاضلاب به مصارف آبیاری فضای سبز، استفاده در فلش تانک و شست وشوی معابر به کار برد. طرح های بازچرخانی آب خاکستری ما را از سیاست های سدسازی و طرح های انتقال آب و استخراج از سفره های عمیق زیرزمینی بی احتیاج می نماید.

  • اصفهان چه جایگاهی در استفاده مجدد از آب های مصرفی دارد؟

اصفهان جزو 5 استان اول کشور در اتصال به شبکه فاضلاب و سیستم پسماند و تفکیک زباله از مبدا قرار گرفته است. اگر مواردی چون کاشت برنج که خارج از توان آبی استان است و بهره برداری های صنعتی مازاد در این استان انجام نمی شد، اصفهان هیچ گونه مسئله ای از لحاظ درک ضرورت مصرف منابع انرژی نداشت. با این حال، انتظار می رود در فرایند بازچرخانی آب خاکستری، استان اصفهان سرمشق، پیشرو و نمونه در کشور گردد و راستا را در شهر سبز با قدم های محکم بردارد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10825

به "آب خاکستری در چرخه بهره وری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب خاکستری در چرخه بهره وری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید