شروع روابط راهبردی ابوظبی - رباط با افتتاح کنسولگری امارات در صحرای غربی

به گزارش شیوا مارکت، امارات به عنوان اولین کشور عربی و حوزه خلیج فارس امروز کنسولگری خود را در شهر العیون واقع در صحرای غربی با حضور وزیر خارجه مغرب افتتاح کرد.

شروع روابط راهبردی ابوظبی - رباط با افتتاح کنسولگری امارات در صحرای غربی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، صحرای غربی منطقه ای است که در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب قرار گرفته است. از زمانی که استعمار اسپانیا به سلطه خود بر این منطقه انتها داد، صحرای غربی محور مناقشات جبهه پولیساریو و مغرب شد. این جبهه که متشکل از ساکنان بومی صحرای غربی است بر استقلال این صحرا تحت عنوان جمهوری دموکراتیک صحرا با مرکزیت شهر العیون تاکید دارد اما مغرب آن را بخش از خاک خود می داند و تنها با خود مختاری این منطقه موافقت نموده است.

شورای امنیت سازمان ملل به منطور انتها دادن به مناقشه صحرای غربی قطعنامه برگزاری همه پرسی از ساکنان بومی این منطقه را تصویب کرد اما به دلیل مسائل ناشی از مشخص هویت بومیان صحرای غربی و سایر عوامل بازدارنده هیچ گاه قطعنامه مزبور اجرایی نشد لذا دولت رباط از یک سال قبل سیاست تحمیل امر واقع را در پیش گرفت و کشورهای آفریقایی و غیر آفریقایی را تشویق کرد تا کنسولگری خود را در صحرای غربی افتتاح نمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

مراسم افتتاح کنسولگری امارات در شهر العیون صحرای غربی صبح امروز با حضور سفیر این کشور در رباط و وزیر خارجه مغرب به همراه سایر مقامات این کشور برگزار گردید.

به نوشته روزنامه مغربی هسپرس، گشایش کنسولگری امارات در صحرای غربی به دنبال تماس تلفنی محمد ششم پادشاه مغرب با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات انجام شده است. این نهمین کنسولگری است که در صحرای غربی افتتاح شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

شاه مغرب از موافقت ولیعهد امارات برای افتتاح کنسولگری این کشور در العیوان تشکر کرد و مدعی شد: این اقدام ابوظبی در راستای حمایت از وحدت ارضی مغرب انجام شده است و این یک اقدام تاریخی مهم محسوب می گردد.

براساس بیانیه دربار پادشاهی مغرب، محمد ششم عمیقا از اقدام امارات به عنوان اولین کشور عربی برای افتتاح کنسولگری خود در منطقه صحرای غربی تقدیر کرد و گفت: این اقدام ابوظبی در راستای دفاع از حقوق مشروع مغرب است و امارات همیشه در مجامع بین المللی و منطقه ای درکنار رباط بوده است.

به نوشته این روزنامه چاپ رباط، امارات در پنجمین کمیته مشترک بین ابوظبی و رباط، از مواضع مغرب در قبال صحرای غربی حمایت کرد و هرگونه راه چاره برای به بحران این منطقه را درچارچوب حاکمیت ملی و وحدت ارضی مغرب دانست.

به دنبال افتتاح کنسولگری امارات در صحرای غربی روابط ابوظبی- رباط به سمت مناسبات راهبردی سوق پیدا نموده و قرار است امارات برای اولین مرتبه در مغرب سرمایه گذاری کند.

تور ونیز: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24856

به "شروع روابط راهبردی ابوظبی - رباط با افتتاح کنسولگری امارات در صحرای غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع روابط راهبردی ابوظبی - رباط با افتتاح کنسولگری امارات در صحرای غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید