ارائه تسهیلات به مستاجران دوباره در دستور کار قرار گرفت، آغاز به کار سامانه املاک قبل از تابستان

به گزارش شیوا مارکت، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه پرداخت تسهیلات به مستاجران در برنامه های کوتاه مدت است و مجددا در دستور کار قرار گرفته، گفت:سامانه املاک قبل از تابستان آغاز به کار می کند.

ارائه تسهیلات به مستاجران دوباره در دستور کار قرار گرفت، آغاز به کار سامانه املاک قبل از تابستان

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، اواخر سال گذشته بود که پس از 4 سال تاخیر از سامانه املاک و اسکان توسط وزیر راه و شهرسازی رونمایی شد و در همان مراسم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفت که راستا اشتباه باعث شده بود تا سامانه املاک و اسکان راستا خود را برای راه اندازی با تاخیر طی کند.

یکی از اهداف سامانه املاک و اسکان شناسایی واحد های خالی از سکنه و دریافت اقتصادیات از این واحد ها خواهد بود، بنابراین وجود دو و نیم میلیون مسکن خالی از سکنه در کشور نشان می دهد که این سامانه تا چه حد می توانست در سال های گذشته به بخش مسکن کمک کند تا این واحد ها که حجم بالای سرمایه گذاری را محبوس کرده و بی تعادلی را در بازار مسکن تشدید کرده اند وارد بازار شده و تقاضای بخش مسکن را پاسخگو باشد.

اخیرا محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که امسال دریافت اقتصادیات از خانه های خالی از سکنه اجرایی خواهد شد.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا سامانه املاک و اسکان که حدود دو ماه از رونمایی آن می گذرد تا قبل از آغاز فصل تابستان و جابجایی عملیات اجرایی خود را آغاز خواهد کرد، گفت: یکی از اهداف سامانه املاک و اسکان شناسایی واحد های خالی از سکنه است که قطعا سازمان امور اقتصادیاتی نیز اقدامات لازم را انجام داده و تا قبل از فصل جابجایی این سامانه کار شناسایی واحد های خالی از سکنه را آغاز خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه هدف را راه اندازی سامانه املاک شناسایی خانه های خالی از سکنه و هدایت این واحد های مسکونی به بازار اجاره است، گفت: قطعا با ورود واحد های مسکونی به بازار اجاره شاهد تاثیر مثبت در بازار اجاره خواهیم بود و حال که با شیوع ویروس کرونا شرایط برخی مشاغل دچار مشکل شده و بیشتر شاغلان در این گونه مشاغل اجاره نشین هستند، بتوانیم با برنامه های مناسب بازار اجاره بهای مسکن را ثبات ببخشیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: هدایت واحد های خالی از سکنه به بازار مسکن علاوه بر ایجاد تعادل در بازار مسکن و ثبات قیمت ها می تواند به ثبات نرخ اجاره بها نیز کمک کند.

* پرداخت تسهیلات به مستاجران در دستور کار

محمودزاده در پاسخ به این سوال که آیا وزارت راه و شهرسازی به مدل پرداخت تسهیلات و ودیعه مسکن به مستاجران به بانک مسکن کمک خواهد کرد، شرح داد: وزارت راه و شهرسازی پیگیر پرداخت تسهیلات به مستاجران هست و تلاش خواهد کرد که پرداخت تسهیلات به مستاجران بعد از شناسایی به آن ها پرداخت شود.

وی در پاسخ به این سوال که نرخ سود این تسهیلات چقدر خواهد بود، گفت: نرخ سود این تسهیلات بر اساس نرخ شورای پول و اعتبار 18 درصد خواهد بود، اما موضوعی که باید متذکر شد این است که قطعا نرخ 18 درصد بسیار مناسب تر از نرخ اجاره بها خواهد بود و این نرخ تسهیلات نسبت به اجاره بهایی که ماهانه پرداخت می شود، به نفع مستاجران خواهد بود.

وی پیشتر گفته بود که به دنبال یک روش و یک سیستم پرداخت در سیستم بانکی هستیم تا این تسهیلات را بتوانیم پرداخت کنیم.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18330

به "ارائه تسهیلات به مستاجران دوباره در دستور کار قرار گرفت، آغاز به کار سامانه املاک قبل از تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه تسهیلات به مستاجران دوباره در دستور کار قرار گرفت، آغاز به کار سامانه املاک قبل از تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید