اردوغان: ستیزه جویی های حفتر باید خاتمه یابد تا آتش بس لیبی اجرایی گردد

به گزارش شیوا مارکت، رئیس جمهور ترکیه در گفت وگو با همتای روسی خود در حاشیه کنفرانس برلین، بر لزوم انتها ستیزه جویی های نیرو های شرق لیبی برای رسیدن به آتش بس پایدار در این کشور تاکید نمود.

اردوغان: ستیزه جویی های حفتر باید خاتمه یابد تا آتش بس لیبی اجرایی گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه گفت کنفرانس برلین باید ضامن آتش بس در لیبی و یافتن راه چاره سیاسی برای آرامش در این کشور باشد.

اردوغان طی ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حاشیه کنفرانس برلین، شرح داد: باید اطمینان حاصل گردد که آتش بس و بازگشت به راه چاره سیاسی جهت دستیابی به صلح و آرامش در لیبی، در کنفرانس برلین مورد توافق قرار بگیرد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، وی در ادامه گفت: رویکرد ستیزه جویانه [خلیفه] حفتر (سرکرده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی) باید سرانجام یابد تا مرحله فرایند سیاسی و [یافتن] راهکار اجرایی گردد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین اضافه نمود که اقدامات مشترک این کشور به همراه روسیه در لیبی، منجر به آرامش نسبی در عرصه میدانی شده اما ثمره این اقدامات باید کنفرانس لیبی داده گردد.

پوتین نیز به نوبه خود ضمن تقدیر از روابط دوجانبه خوب ترکیه و روسیه، گفت: ما حقیقتاً همکاری بسیار مؤثری در حوزه های بین المللی فراوانی داریم، مخصوصا مسائل منطقه ای. منظور من سوریه، مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران و البته بحران لیبی است.

روز گذشته سران کشورهای آلمان، فرانسه، روسیه و ترکیه به همراه نمایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در برلین گردهم آمدند و طی نشستی به آنالیز راه چارههای سرانجام دادن به بحران نبود دولت در لیبی و برقراری آتش بس جهت توقف نبردهای مسلحانه چندین ساله صحبت کردند.

لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن ها دولت مستقر در طرابلس است که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخته و مورد حمایت ترکیه واقع شده است و دیگری دولتی که در شهر طبرق در شرق لیبی مستقر است و از سوی امارات عربی متحده، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی از جمله روسیه حمایت می گردد.

ص

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15461

به "اردوغان: ستیزه جویی های حفتر باید خاتمه یابد تا آتش بس لیبی اجرایی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: ستیزه جویی های حفتر باید خاتمه یابد تا آتش بس لیبی اجرایی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید