استفاده از روش های نوین کشاورزی در فراوری بذر های هیبریدی

به گزارش شیوا مارکت، مشاور عالی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از روش های نوین کشاورزی در فراوری بذر های هیبریدی و استفاده از تکنولوژی های به روز اطلاع داد.

استفاده از روش های نوین کشاورزی در فراوری بذر های هیبریدی

محمد قاسمی نژاد مشاور عالی سازمان جهاد کشاورزی و مدیر شرکت توسعه و صادرات کشت ذرت خوزستان در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: یکی از راهبرد های بسیار اساسی در جهت تامین امنیت غذایی، استفاده از تکنولوژی و دانش علوم و فنون است که به روز اتفاق می افتد و راهی جز استفاده از این دانش فنی در جهت افزایش کمی و کیفی فراوریات وجو د ندارد.

او اضافه نمود: یکی از روش های استفاده از تکنولوژی، علم ژنتیک است که در قالب اصلاح نژاد اتفاق می افتد و برای نمونه فراوری بذر هیبرید حاصل حداقل 2 والد با خصوصیات کاملا متفاوت که به وسیله کارشناس های محقق اصلاح نژاد انجام می گردد و به تدریج بذری را به نام هیبرید فراوری می نمایند.

قاسمی نژاد بیان داشت: این بذر دارای خصوصیات کمی و کیفی بهتر و بیشتری نسبت به بذر والد اولیه پدری و مادری دارد و در کلاس های بعدی، 3 الی 6 هم می تواند در تکمیل آن بذر تاثیرگذار باشد.

مشاور عالی سازمان جهاد کشاورزی و مدیر شرکت توسعه و صادرات کشت ذرت خوزستان توضیح داد: هیبرید ذرت، اولین بار در سال 1920 در جهان رخ داد که هیبرید های حاصل شده خصوصیات بهتری از جمله مقاومت شرایط مناسب جوی، ریسک هایی مانند خشکی، شوری و سایر اقلیمی به علاوه مقاومت به بیماری ها، عملکرد بهتر، مقاومت به آفت و کیفیت بالاتر از محصول نسبت به والدین خود دارند.

او ادامه داد: شرکت توسعه ذرت کشور در سال، 2 الی 3 هزار تن بذر هیبرید ذرت را در استان های مختلف زیر نظر یک تیم کارشناسی قوی با هماهنگی و همکاری وزارت جهاد کشاورزی در مرکز تحقیقات منطقه ای فراوری می نماید.

قاسمی نژاد گفت: شرکت توسعه ذرت کار بسیار مهم و فنی و بذر را به عنوان اولین شروع فراوری برای خود لحاظ نموده است و به جد دنبال بذر های بهتر، ارقام بهتر و تنوع در ارقام باتوجه به شرایط اقلیمی مناطق مختلف، باتوجه به تاریخ کشت و باتوجه به نوع مصرفی از این گیاه استراتژیک است.

مشاور عالی سازمان جهاد کشاورزی گفت: شرکت توسعه و صادرات کشت ذرت خوزستان با توجه به تجارب خوبی که در فراوری بذر دارد، توانسته گواهی استاندارد صادرات به خارج از کشور و اروپا در قالب OECD کسب کند و علاوه بر تامین بخش داخلی قادر به صادرات آن به خارج از کشور است.

ق

تور ونیز: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24318

به "استفاده از روش های نوین کشاورزی در فراوری بذر های هیبریدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از روش های نوین کشاورزی در فراوری بذر های هیبریدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید