اسفندیاری پور در گفت وگو با خبرنگاران: سطح زیر کشت گندم به 5 میلیون و 750 هزار هکتار رسید، پیش بینی فراوری 13.5 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید

به گزارش شیوا مارکت، یک مقام مسئول گفت: براساس آخرین آمار تا 26 دی سطح زیر کشت گندم در استان های مختلف 5 میلیون و 750 هزار هکتار اعلام شد.

اسفندیاری پور در گفت وگو با خبرنگاران: سطح زیر کشت گندم به 5 میلیون و 750 هزار هکتار رسید، پیش بینی فراوری 13.5 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید

اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه کشت گندم در اکثر مناطق به سرانجام رسیده است، اظهار کرد: براساس آخرین آمار تا 26 دی ماه سطح زیر کشت گندم در استان های مختلف 5 میلیون و 750 هزار هکتار اعلام شد در حالی که مدت مشابه سال قبل سطح زیر کشت 5 میلیون و 763 هزار هکتار بود.

وی با اشاره به اینکه مزارع گندم از نظر وضع سبز و یکنواختی مناسب است، اضافه نمود: سال جاری مزارع گندم به ویژه دیم به سبب بارندگی های مناسب در ماه های اخیر از شرایط مطلوبی برخوردار است که قابل قیاس با سال گذشته نیست.

اسفندیاری پور ادامه داد: از ابتدای سال زراعی جدید تا 26 دی ماه مجموع بارندگی های کشور 110 میلی متر بود، در حالیکه این رقم مدت مشابه سال قبل 35 میلی متر و بلندمدت 89 میلی متر بوده است که این امر رشد 214 بارندگی نسبت به سال قبل و 21 درصدی نسبت به دوره بلندمدت را نشان می دهد.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به بارندگی های مناسب در ماه های اخیر حدود یک میلیون و 250 هزار هکتار مزارع گندم آبی برای سبز شدن آبیاری شد.

وی مراحل رشد گندم در سال زراعی جدید را مطلوب دانست و گفت: بر اساس آخرین آمار از اواخر شهریور تا تاریخ 26 دی ماه حدود 4 درصد مزارع در مرحله سبز شدن، 20 درصد 2 برگی، 30 درصد 3 تا 4 برگی، 25 درصد آغاز پنجه زنی، 18 درصد پنجه کامل، 3 درصد ساقه دهی و 7 هزار هکتار به مرحله خوشه رفته است.

مجری طرح گندم با اشاره به اینکه رطوبت گیاه در مناطق دیم و آبی در اکثر استان ها مطلوب است، بیان نمود: با توجه به آنکه در مناطق دیم 70 تا 80 سانتی متر خاک از رطوبت مناسبی برخوردار است، از این رو پیش بینی می گردد که با مصرف مناسب کود سرک و مبارزه با علف های هرز و استمرار بارندگی در فصل بهار، فراوری گندم در سال زراعی جدید قابل قبول باشد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قضاوت و پیش بینی برای میزان فراوری گندم در سال زراعی جدید زود است، اظهار کرد: این درحالی است که با استمرار بارندگی در فصل بهار برآورد می گردد که فراوری 13.5 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید به راحتی قابل دسترس است، اما پیش بینی دقیق را باید در اواخر اسفند و فروردین انجام داد.

وی در سرانجام با اشاره به ضرورت ردیف بودجه جداگانه برای گندم توضیح داد: با توجه به آنکه گندم مهم ترین زراعت در تامین امنیت غذایی کشور به شمار می رود، از این رو امیدواریم هم اکنون که قانون بودجه در مجلس شورای اسلامی در دست آنالیز است، ردیف بودجه جداگانه برای اجرای پروژه های گندم و مباحث مربوط به مطالبات گندمکاران در نظر گرفته گردد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3066

به "اسفندیاری پور در گفت وگو با خبرنگاران: سطح زیر کشت گندم به 5 میلیون و 750 هزار هکتار رسید، پیش بینی فراوری 13.5 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسفندیاری پور در گفت وگو با خبرنگاران: سطح زیر کشت گندم به 5 میلیون و 750 هزار هکتار رسید، پیش بینی فراوری 13.5 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید