اظهارات پمپئو درباره اهداف آمریکا علیه برنامه موشکی ایران

به گزارش شیوا مارکت، فارس نوشت:مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه گفته واشنگتن با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با آنچه تهدید موشکی ایران خوانده شده همکاری می نماید.

اظهارات پمپئو درباره اهداف آمریکا علیه برنامه موشکی ایران

به نوشته پایگاه نشنال وزیر خارجه آمریکا در یک گفت وگوی تلفنی با خبرنگاران رسانه های خارجی گفته آمریکا متعهد به تأمین امنیت برای کشورهای حاشیه خلیج [فارس] در برابر توانمندی های موشکی روزافزون ایران است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین مدعی شده که برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و یک تهدید عمده است که تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را ضروری می نماید.

او گفت: ما فکر می کنیم مهم است که جهان برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران که تنها چند ماه دیگر منقضی می گردد متحد گردد. [انقضای تحریم های تسلیحاتی ایران] برای منطقه خطرناک خواهد بود و باعث ایجاد بی ثباتی در سراسر خاورمیانه خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره برنامه های آمریکا برای تقویت توانمندی های دفاعی کشورهای خلیج فارس در برابر آنچه تهدید موشکی ایران خوانده شده به سه راه چاره که واشنگتن مد نظر دارد اشاره نموده است: تمدید تحریم های تسلیحاتی، افزایش فروش سلاح و روش های دیگری که اظهارنظر علنی درباره آنها مطرح نمی گردد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: ما با شرکایمان در خلیج [فارس] همکاری نموده ایم و این همکاری فقط در راستای یاری دریافت از آنها جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی که برای آنها خیلی مهم است نبوده بلکه ما یاری های زیادی به آنها نموده ایم از جمله فروش انواع سلاح که همه شان علنی هستند.

او گفت: کارهایی هستند هم به صورت علنی و هم به صورت های دیگر که ما می توانیم برای تأمین امنیت در برابر توانمندی های روزافزون ایرانی ها انجام دهیم.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه پرتاب ماهواره برهای ایران را یکی از جنبه های تهدید موشکی ایران توصیف کرد.

او گفت: ما اقدامات آنها در توسعه برنامه فضایی شان را تحت نظر داشتیم. البته آنها ادعا می نمایند که این برنامه برای مقاصد غیرنظامی و فرستادن ماهواره های تجاری به هوا است اما جهان باهوش تر از این حرف ها است و می فهمد که این برنامه ارتباط عمیقی با اشتیاق آنها برای داشتن سامانه های موشکی با برد بیشتر و بیشتر دارد.

تحریم های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام 18 اکتبر امسال میلادی به پایان می رسد اما دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ کوششی را برای جلوگیری از انقضای این توافق شروع نموده است.

آمریکا در کوشش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن گفته در صورتی که این کوشش به پایان نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را میان اعضای شورای امنیت توزیع نموده که خواهان جلوگیری از انقضای این تحریم ها است.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواهان منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می نماید.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن نمایند. این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد نمایند.

311311

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21568

به "اظهارات پمپئو درباره اهداف آمریکا علیه برنامه موشکی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات پمپئو درباره اهداف آمریکا علیه برنامه موشکی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید