انعقاد 160 میلیارد قرارداد میان استارتاپ ها و صنعت

به گزارش شیوا مارکت، از فردا شنبه 17 آبان ماه رویداد مجازی بوت کمپ در دانشگاه شهید بهشتی کار خود را شروع خواهد نمود و به مدت یک ماه علاوه بر آنکه تیم های استارتاپی با نحوه توسعه کسب و کار دانش بنیان خود آشنا می شوند، زمینه عقد قرارداد با بخش صنعتی نیز فراهم خواهد شد.

انعقاد 160 میلیارد قرارداد میان استارتاپ ها و صنعت

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ، احسان صفرنواده، مدیر عامل یکی از شتابدهنده ها با بیان اینکه افتتاحیه رویداد بوت کمپ در روز شنبه 17 آبان ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد، گفت: این رویداد یک رویداد مجازی برای تعامل جامعه و دانشگاه است.

وی ادامه داد: در جامعه صنعتی و شهری یکسری معضلات و چالش هایی وجود دارد که فناوری می تواند برای برطرف این چالش ها موثر باشد، ضمن آنکه شهرها را به محل بهتری برای زندگی تبدیل کند.

صفرنواده با اشاره به توانمندی های موجود در دانشگاه ها و انجمن های علمی و اکوسیستم نوآوری کشور برای برطرف این نیازمندی ها، خاطر نشان کرد: متاسفانه راه ارتباطی اکوسیستم نوآوری کشور که شامل شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها و مراکز شتابدهی می گردد با جامعه و صنعت کم رنگ است که در این صورت جامعه و صنعت و تیم های تحقیقاتی در دانشگاه ها جهت خود را می فرایند و به یکدیگر سودی نمی رسانند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار کرد: بر این اساس کوشش کردیم که عوامل تعاملی را ایجاد کنیم که فرآیند ارتباط میان جامعه و دانشگاه فراهم گردد که در این راستا در جهت فضای بروکری اقدام کردیم. این فضا شامل 3 ضلع صندوق نوآوری و شکوفایی، فن بازار ملی و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری است که از سوی این نهادها به یکسری از شرکت های دانش بنیان مجوزهایی اعطا می نمایند تا بتوانند فعالیت های فناورانه شکل بگیرد.

این محقق فناور، گفت: بر این اساس رویداد بوت کمپ را که پایلوت آن را از دانشگاه شهید بهشتی به عنوان یک دانشگاه جامع شروع کردیم، برگزار کردیم و طی آن با ارائه آموزش های تخصصی، دانشجویان و تیم های تحقیقاتی با نحوه احصای نیازمندی های جامعه، درک توانمندی های فضای دانشگاهی و تبدیل یافته های علمی به اتفاقات واقعی درجامعه آشنا خواهند شد.

صفرنواده رویداد بوت کمپ را نه یک رویداد عام المنفعه بلکه راهی برای درآمدزایی تیم های فناور دانست و اضافه کرد: زمانی که دانشجویان در طی این فرآیند ارتباطات خود را با جامعه پیدا نمایند، می توانند منبعی برای کسب درآمد بیابند که این امر علاوه بر آنکه در بهبود اشتغال زایی دانش آموختگان دانشگاهی یاری خواهد نمود، انگیزه های جدی تری در حوزه توسعه کسب و کار ایجاد می نماید.

موفقیت تیم های فناور در ارتباط با بخش های صنعتی

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اقدامات این شرکت در راهنمایی تیم های فناور در ایجاد ارتباط با صنایع، گفت: در سال گذشته حدود 160 میلیارد تومان قرارداد میان تیم های استارتاپی با صنایع منعقد شد.

وی به بیان رویکرد بخش های مختلف صنعتی در زمینه ارتباط با تیم های فناور با بیان اینکه صنایع مانند حوزه نفتی رویکرد مثبتی برای همکاری با این تیم ها ندارند، یادآور شد: از این رو ما به صورت گسترده تر فعالیت خود را ادامه دادیم و اقدام به آنالیز نیازهای شهری کردیم.

رویداد بوت کمپ

صفرنواده با اشاره به جزئیات برگزاری رویداد بوت کمپ، گفت: ما با انتشار فراخوانی، دانشجویان علاقه مند را ثبت نام کردیم و این رویداد به صورت مجازی طی 6 کارگاهی که برگزار می گردد، شرکت نمایندگان با روش های مختلف توسعه کسب و کارهای مبتنی بر دانش آشنا می شوند.

وی برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای فناورانه را از دیگر بخش های این رویداد نام برد و یادآور شد: بازدید از این نمایشگاه برای افراد محدودی است.

این محقق با ابراز امیدواری از اینکه در اولین رویداد بوت کمپ دستاوردهای خوبی در حوزه توسعه کسب و کارهای دانش بنیان حاصل گردد، گفت: رویکرد ما در برگزاری این رویداد تنها تربیت یکسری آدم نیست بلکه در مجموعه ما با این تیم ها همکاری خواهد نمود و یا با آنها قرارداد منعقد خواهد شد تا آنها بتوانند ایده های خود را پرورش دهند و پروژه های مهمی را با آنها اجرایی کنیم.

صفرنواده در مورد نحوه ارتباط تیم های استارتاپی با بخش های صنعتی در این رویداد، شرح داد: در گام اول ما نیازهای صنعتی را شناسایی و بعد با شناسایی توانمندی تیم های استارتاپی این دو طرف را به یکدیگر معرفی خواهیم کرد و در صورت توافق ظرفین، تفاهم نامه منعقد خواهد شد و پس از برگزاری جلسات فنی، اگر توانمندی های تیم ها با نیازهای صنایع منطبق باشد، با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی تفاهم نامه تبدیل به قرارداد خواهد شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ارائه تسهیلات لیزینگ و سرمایه در گردش را از جمله حمایت صندوق نوآوری از تیم های تحقیقاتی ذکر کرد و یادآور شد: این رویداد از فردا افتتاح خواهد شد و به مدت یک ماه ادامه دارد. بازدید مجازی از صنایع، ارائه آموزش و انجام کار عملی از جمله برنامه های این رویداد است.

به گزارش ایسنا، بوت کمپ مجازی با هدف تقویت تعامل موثر بین دانشگاه و جامعه از سوی یکی از شرکت های دانش بنیان و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد و در این طرح 30 سفیر نوآوری منتخب و توانمند خواهند شد تا زمینه حل مسائل جامعه را با نظر به ظرفیت های علمی دانشگاه فراهم آورند. از جمله مزایای 30 منتخب برتر این رویداد، انتخاب آنها به عنوان سفیر نوآوری است.

این شرکت دانش بنیان از سال 1388 در حوزه نوآوری صنعت فولاد فعالیت خود را شروع کرد و با توسعه، در دانشگاه های علم و صنعت، تهران، صنعتی امیرکبیر و شهید بهشتی فضای کار و مرکز نوآوری راه اندازی نموده است و هر کدام از این مراکز نوآوری به صورت تخصصی در یک حوزه فعال شده است، به گونه ای که در دانشگاه علم و صنعت مرکز نوآوری فولاد، امیرکبیر مرکز نوآوری نفت و در شهید بهشتی در حوزه هنر و علوم انسانی راه اندازی شده و در دانشگاه تهران به صورت جامع فعال است.

علاوه بر آن، این شرکت یک مرکز نوآوری در اتاق بازرگانی با توسعه صادرات راه اندازی نموده است تا از این طریق به استارتاپ ها و شرکت هایی که می توانند در بازارهای منطقه چون کشورهای عضو اکو حضور داشته باشند با یاری اتاق بازرگانی، در زمینه توسعه صادرات به آنها یاری کند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24955

به "انعقاد 160 میلیارد قرارداد میان استارتاپ ها و صنعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انعقاد 160 میلیارد قرارداد میان استارتاپ ها و صنعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید