بئاتریس ویلیامز؛ عامه پسندی که طعم جوجو مویز ندارد

به گزارش شیوا مارکت، روزنامه همشهری - آرش نهاوندی: بئاتریس ویلیامز، نویسنده ای است که کتاب هایش در زمره آثار پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفته است. اخیراً یکی از آثار تحسین شده او به نام همسران تابستانی با ترجمه ندا لهردی توسط انتشارات سنگ به چاپ رسیده است.

بئاتریس ویلیامز؛ عامه پسندی که طعم جوجو مویز ندارد

همسران تابستانی کتابی است که در آن بئاتریس ویلیامز، داستان هایی از عشق، قدرت، جنایت و پشیمانی را در سال های اولیه پس از جنگ دنیای دوم روایت می کند. این کتاب در سایت گودریدز با نظر 2 هزار و 670 نفر از کاربران و منتقدان امتیاز 3/73 از 5 را کسب کرده است. این کتاب همچنین در فهرست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفت و نامزد نهایی دریافت جایزه گودریدز در سال 2018 بود.

اتفاقات این کتاب میان ساکنان جزیره ای در نزدیکی ساحل نیو انگلند رخ می دهد. این کتاب را می توان به نوعی روایتی پرزرق و برق از زندگی عاشقانه و اشرافی ستارگان سینما و روایتی از تاریخ آمریکا در سال های اولیه پس از جنگ دنیای دوم نیز دانست. نویسنده برای آنکه خواننده داستان بتواند با شخصیت های کتاب همسران تابستانی احساس نزدیکی بیشتری داشته باشد و زمان وقوع حوادث داستان را به طور ملموس تری درک کند، به بازیگران مشهور و قدیمی و درگذشته سینما که از نظر زمانی سن شان به سال های وقوع حوادث این کتاب می خورد در داستانش شخصیت بخشیده و آن ها را نیز در زمره نقش آفرینان در داستان همسران تابستانی آورده است.

لارنس اولیویه و همسرش ویوین لی که از قضا لارنس اولیویه خود از بزرگان تئاتر شکسپیری و سینما بود نیز ازجمله شخصیت های واقعی هستند که در این کتاب در قالب شخصیت های داستانی حضور دارند. در این کتاب همچنین به فرانک سیناترا، خواننده مشهور و بازیگر قدیمی سینما به عنوان یکی از شخصیت های داستان جان تازه ای بخشیده شده است.

همسران تابستانی در یک نگاه

خلاصه داستان همسران تابستانی از این قرار است: در تابستان 1951 میراندا شویلر، دانش آموز دبیرستانی که در خانواده ای از نظر اجتماعی میانه به بالا متولد شده پا به جزیره نه چندان شناخته شده وینتروپ می گذارد. او هنوز نتوانسته مرگ پدر خود در جریان جنگ دنیای دوم را هضم کند. در همین اوضاع و احوال است که مادر زیبای میراندا دوباره با فردی به نام هیو فیشر ازدواج می کند و با همسر جدیدش به خانه خود در جزیره وینتروپ که مشرف به فانوس دریایی این جزیره است نقل مکان می کند.

اینجاست که یکباره میراندا خود را در دنیا و اجتماع جدیدی می بیند؛ دنیایی از مهمانی های آنچنانی و زندگی های پرزرق و برق خاندان های اشرافی ساکن در جزیره. ایزوبل فیشر، خواهرخوانده جدید میراندا که از زندگی روزمره خسته و بیزار است و با فرزند یکی از خانواده های پولدار جزیره نامزد کرده، می خواهد میراندا را نیز جذب عادت های غریب و پنهانی سکنه جزیره کند.

اما واقعیت تنها محدود به خاندان اشرافی ساکن در جزیره نمی گردد و آن ها تنها پوسته ظاهری سکنه جزیره را تشکیل می دهند. در این جزیره در واقع 2 گروه از مردمان ساکن هستند؛ خانواده هایی که تعطیلات تابستانی خود را همراه با علایق تغییرناپذیر و روزمره خود سپری می کنند و یک طبقه کارگر از ماهیگیران پرتغالی و کارکنان جزیره که برای تامین مخارج خود وابسته به منابع آبی و دریا و نظافت منزل و شستن لباس اشراف مقیم تابستان های جزیره هستند.

میراندا که از همراهی با رفقای سطح بالای ایزوبل لذت نمی برد، با ژوزف وارگاس که پدرش نگهبان فانوس دریایی است و با همسر رازآلود و اسرارآمیزش زندگی می کند طرح دوستی می ریزد. ژوزف در تابستان ها به جزیره می آید و به پدرش در صید لابستر (نوعی خرچنگ که یکی از غذا های اصلی طبقات بالای اجتماع است) کمک می کند و در پاییز نیز رهسپار دانشگاه براون می گردد. وارگاس بلندپرواز است و می خواهد با تحصیل در دانشگاه سری از میان سر ها درآورد. او از دوران کودکی دوست ایزوبل، خواهر خوانده میراندا بوده و دوستی عمیق و پیچیده ای میان این دو برقرار بوده است.

میراندا غافل از این گذشته، خود را در میان فاجعه ای می یابد که باعث از بین رفتن آرامش در جزیره وینتروپ و در نهایت نیز ناگزیر به ترک جزیره می گردد. میراندا پس از قریب به 20 سال زندگی خارج از جزیره دوباره به جزیره بر می گردد، اما این بار در هیأت یک بازیگر شناخته شده نمایشنامه شکسپیر.

ولی یک چیز در میراندا تغییر کرده او این بار با قلبی شکسته و غرق در غمی شدید به جزیره بازگشته است. وضعیت جزیره، اما در ظاهر همان گونه است که 20 سال پیش نیز بود؛ سکنه جزیره همچنان تلاش دارند از ورود اغیار به جزیره جلوگیری کنند و همچنان با شدت خود را نسبت به سکنه اشرافی جزیره وفادار نشان دهند. اما از خانواده فیشر چیزی جز سایه ای کمرنگ باقی نمانده، ژوزف وارگاس که 18 سال قبل به اتهام قتل پدرخوانده میراندا زندانی شده بود به تازگی از حبس گریخته است.

اما میراندا دیگر آن دختر ضعیف و رنجوری نیست که خود را تسلیم تند باد حوادث کند. او بازگشته تا با جدیت هرچه تمام تر از دادگاه درخواست کند علیه مردی که زمانی عاشقش بود عدالت را اجرا کند؛ حتی اگر این مسئله به قیمت برملاشدن اسرار خانواده های ساکن در جزیره وینتروپ گردد.

تعلیق های رمانتیک

پتی رول درباره کتاب همسران تابستانی می نویسد: هر جا تابستان خود را بگذرانید فرقی نمی کند، کتاب همسران تابستانی یک کتاب قابل قبول درباره مسائل خواهران ناتنی، عشق و قتل در جزیره دورافتاده و پرزرق و برق وینتروپ است. این کتاب را می توان به نوعی نسخه داستانی درباره زندگی ماهیگیران جزیره لانگ ایلند (جزیره ای در نزدیکی سواحل نیویورک) ارزیابی کرد.

بئاتریس ویلیامز، نویسنده کتاب یک عصر خاص، به خوبی در آخرین کتابش همسران تابستانی، زندگی اشرافی در یک جزیره به ظاهر آرام و ساکت، جزیره ای که خوانندگانش را با کشتی از هاوایی به آنجا می آورند به تصویر می کشد. این داستان غنی رمانتیک، اما پیچش ها و تعلیق هایی نیز دارد که شما را به طور کامل و مشتاقانه به صندلی خود تا خواندن آخرین صفحه این کتاب میخکوب می کند.

کتابی برای تعطیلات

کریستینا بازول، در سان فرانسیسکو بوک ریویو، همسران تابستانی را داستانی کلاسیک از عشق ممنوعه می خواند و می نویسد: این کتاب عواقب عشق یک فرد از طبقات بالا با یک شهروند عادی از اهالی محلی را شرح می دهد. این داستان به طور کامل عاشقانه است. داستان درباره عشقی است که در گذشته اتفاق افتاده بنابراین می توان آن را داستانی تاریخی نیز دانست. به نظرم زندگی و حالات و ذهنیات مردم سال های دهه های 1950 و 1960 در این کتاب به خوبی توصیف شده است. شخصیت های این داستان جالب هستند.

میراندا و برادرش هیو از نظر من جذاب ترین شخصیت های این داستان هستند. میراندا شخصیتی پیچیده و عمیق دارد و عشق و روابط احساسی به سادگی او را تحت تأثیر قرار نمی دهد. او به وضوح شخصیت اصلی و شخصیت مثبت داستان است. من همیشه به داستان هایی که شخصیت اصلی آن ها زن هستند علاقه مندم. خواندن این کتاب به خوانندگانی که به داستان های تاریخی علاقه دارند، توصیه می گردد. این کتاب بسیار روان و سلیس نوشته شده و انتخاب خوبی است برای اینکه هر مخاطبی آن را با خود به تعطیلات تابستانی ببرد و مطالعه کند.

سفر در زمان

هیلاری دنی هرش نیز در هیستوریکال نوول سواسیتی می نویسد: بئاتریس ویلیامز در همسران تابستانی، به طبقات اجتماع و مسائل رازآلود یک جزیره دور افتاده در ساحل و قتلی مرموز می پردازد. این کتاب مدام کنجکاوی خواننده را برمی انگیزاند و سپس دوباره با روشن شدن یکسری از مسائل او را آرام می کند و دوباره با وقوع مسائل تازه وی را به فکر کنجکاوی وامی دارد. نویسنده، خط داستانی مستقیمی را دنبال نمی کند. او مدام خواننده را برای روشن شدن وقایع به زمان گذشته، حال و آینده می برد. با این تکنیک، بئاتریس ویلیامز، خواننده را قادر می کند که به فهم بهتری از روحیات و ذهنیات شخصیت های داستان خود برسد.

از برخی از جنبه ها می توانیم بگوییم که خود جزیره را می توان به نوعی از شخصیت های داستان به حساب آورد. این جزیره در واقع پشت پرده زندگی هایی را که ما کمتر با آن آشنا هستیم به خواننده می نمایاند؛ در واقع به ما برخی از زوایای سبک زندگی و مسائل طبقات ثروتمند جامعه را نشان می دهد که تقریبا مانند موضوع داستان، کنجکاوی خواننده را بر می انگیزاند. این کتاب را می توان از همه جهات کتابی مناسب برای خواندن در فصل تابستان توصیف کرد.

عشق و پول

الین هیلدربراند، نویسنده کتاب زوج بی نقص می نویسد: کتاب همسران تابستانی، رمانی غنی است که به 2 موضوعی که من به آن علاقه دارم به طور ویژه می پردازد: عشق و پول. لوکیشن های توصیف شده در این کتاب بسیار زیبا هستند و خود داستان نیز با امضای ویلیامز غنا یافته است. این حتما یکی از کتاب هایی است که من می خواهم با خود زیر آفتاب تابستان در ساحل دریا بخوانم. این یک داستان هیجان برانگیز درباره زندگی طبقات خاص اجتماع و وقایعی است که برای آن ها در سال های پس از جنگ دنیای دوم رخ می دهند.

حسرت های زنانه

مائورین لی لنکر در اینترتینمنت اشاره می کند بئاتریس ویلیامز نامی برای خود به عنوان یک رمان نویس سبک تاریخی دست و پا کرده است. او همچنین استعداد خود را در رساندن صدای نجوا ها و حسرت های زنانه به دیگر بخش های جامعه نشان داده است. ویلیامز در این رمان به خوبی آسیب های منحصر به فرد ناشی از عشق شکست خورده دوره جوانی و دوره بزرگسالی را توصیف کرده و نشان داده که درد ناشی از این جراحت چقدر عمیق است.

کریستینا بازول: کتاب همسران تابستانی عواقب عشق یک فرد از طبقات بالا با یک شهروند عادی از اهالی محلی را شرح می دهد. این داستان به طور کامل عاشقانه است. داستان درباره عشقی است که در گذشته اتفاق افتاده بنابراین می توان آن را داستانی تاریخی نیز دانست.

tour-malaysia.ir: تور مالزی | تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

منبع: برترین ها
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10594

به "بئاتریس ویلیامز؛ عامه پسندی که طعم جوجو مویز ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بئاتریس ویلیامز؛ عامه پسندی که طعم جوجو مویز ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید