بازدید مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از محوطه تاریخی کله کوب

به گزارش شیوا مارکت، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در سفر به شهر آیسک از عملیات باستان شناسی در محوطه تاریخی کله کوب این شهر بازدید کرد.

بازدید مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از محوطه تاریخی کله کوب

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در این بازدید که کارشناسان میراث فرهنگی استان، فرماندار سرایان، بخشدار و مسئولان محلی آیسک حضور داشتند گزارشی از روند دومین فصل کاوش های باستان شناسی در این محوطه تاریخی ارائه شد.

حسن رمضانی در حاشیه این بازدید با توجه به یافته های متنوع در این محوطه تاریخی منحصر به فرد در شرق کشور از پیگیری این اداره کل برای ایجاد سایت موزه در محوطه باستانی کله کوب آیسک خبر داد.

رمضانی امیدواری کرد: این محوطه باستانی در جایگاهی که حق آن است قرار بگیرد و به خوبی معرفی گردد.

وی با بیان اینکه اطلاعات ما در مورد استقرارهای پیش از تاریخ در شرق ایران بسیار اندک است، افزود: خوشبختانه مطالعه پیش از تاریخ شرق کشور در محوطه باستانی کله کوب آیسک شروع شده و معطوف به آن شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی شرح داد: اطلاعات به دست آمده نشان می دهد این محوطه مجموعه ای بسیار ارزشمند و قابل توجه است و نکته قابل توجه و مهم این است که ما در این مکان توالی فرهنگی را برای هزاران سال داریم و طبیعتاً این روند زندگی و حیات محصولات و تولیداتی داشته است.

رمضانی با بیان اینکه در این محوطه نشان دهنده استقرار انسان در شرق ایران در دوره پیش از تاریخ هستیم افزود: نیاز است در کمیته برنامه ریزی شهرستان توجه ویژه به این محوطه گردد و کله کوب آیسک در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار بگیرد تا بسترهای کار بیشتری تعریف گردد.

وی اظهارامیدواری کرد: محصول این مطالعات موجب ایجاد اولین سایت موزه استان در این محوطه گردد و مرجعی برای علاقه مندان و محققان گردد.

رسولی مقدم فرماندار سرایان نیز در این بازدید با بیان اینکه ادامه کار کاوش در محوطه باستانی کله کوب یکی از مصوبات سفر استاندار در شهرستان بود و قبلاً علاوه بر کار حدس و معین حریم دو فصل کاوش در این محوطه اجرا شده است افزود: کاوش های امسال منجر به بدست آمدن آثار و ساختارهای معماری شده که امیدواریم کاوش در این محوطه با جدیت ادامه یابد و اطلاعات بدست آمده در حوزه های علمی، پژوهشی و گردشگری کار آمد باشد.

وی ادامه داد: تاکنون مبلغ 850 میلیون ریال در زمینه مطالعات و کاوش در کله کوب هزینه شده است که هرچند نسبت به وسعت و گستردگی کار مبلغ زیادی نیست ولی علی رغم مسائل اعتباری کار با جدیت دنبال می گردد.

سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی کله کوب آیسک:کله کوب قابلیت دنیای شدن دارد. سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی کله کوب آیسک با بیان اینکه کله کوب قدیمی ترین استقرارگاه انسانی در استان خراسان جنوبی و شرق کشور است تاکید کرد: این محل باید تبدیل سایت موزه تاریخ شرق گردد.

محمدحسین عزیزی خرانقی با بیان اینکه که حدود 6000 سال دائما استقرار در کله کوب وجود داشته است افزود: ما هیچ سایتی را در خراسان جنوبی و در دوره پیش از تاریخ نداریم که این توالی فرهنگی را داشته باشد.

وی ادامه داد: در مورد تاریخ شرق ایران در دوره پیش از در دنیا کسی چیزی نمی داند چون کاری انجام نشده است (برخلاف جنوب شرق و شمال شرق ایران) لذا کاوش در کله کوب آیسک اولین کاوش در دوره پیش از تاریخ استان است.

سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی کله کوب آیسک با بیان اینکه امسال و در این دوره از کاوش ساختار معماری محوطه بررسی می گردد افزود: سال گذشته و در کاوش گذشته آثار فرهنگی خاص جنوب غرب ایران بدست آوردیم لذا به دنبال این بودیم که ببینیم آیا آثار معماری مرتبط با اینگونه آثار فرهنگی وجود دارد.

به گفته وی قبل از شروع کاوش دو دوره کار ژئوفیزیک در 4 هکتار از 7 هکتار کله کوب اجرا شده است که اطلاعات مفیدی ارائه کرده است.

عزیزی خرانقی با بیان اینکه مطالعات باستان شناسی در ایران حدود 100 سال پیش شروع شده است افزود: در این صد سال اکثر نقاط ایران کاوش شده است و اطلاعات خوبی نیز در دست داریم ولی بدلایل متعدد مثل کویرهای بزرگ، دوری از مرکز، سختی مفید و ... در شرق کشور کار زیادی انجام نشده است و اطلاعاتی نداریم.

این باستان شناس با بیان اینکه به آثار فرهنگی چون سفال هایی دست یافتیم (سفال کلید ما در باستان شناسی است) که وجود آن در شرق ایران نادر است چرا که باید نمونه آن را در غرب و در بین النهرین و شوش پیدا کنیم که در حال بررسی هستیم چه ارتباطی بین شرق و جنوب فرب ایران وجود داشته است.

وی شرح داد: داده های حاصل از کاوش های سال گذشته تا حدودی مطالعه شد و نمونه های کربن 14 زغال ها نیز برای بررسی به توکیو ارسال شد.

عزیزی با بیان اینکه ما در این محوطه آثاری از حداقل 5000 سال قبل از میلاد داریم گفت: بقایای انسانی یافته شده در کاوش سال قبل توسط دانشگاه ورشو مطالعه شد که هنوز تکمیل نشده است و مطالعه بقایای حیوانی نیز توسط خانم دکتر مشهور در فرانسه انجام گرفت.

وی شرح داد: این مطالعات اطلاعاتی در مورد وضعیت زندگی و معیشت مردم آن زمان به ما می دهد.

عزیزی خرانقی با بیان اینکه مطالعات بقایای گیاهی نیز در فرانسه و توسط دکتر مارگارت انجام شد افزود: یافته های آن نشان داد که از هزاره پنجم تا هزاره اول میلاد انواع گندم، جو، حبوبات کاشت شده است اما نکته جالب و مهم این بود که در کله کوب شاهد یافته هایی از کشت ارزن هستیم که در مطالعات باستان شناسی اهمیت زیادی دارد.

وی ابراز امیدواری کرد: در چند سال آینده و با یافته های جدید و مطالعات اجرا شده اطلاعات بسیار دقیق بدست آمده و در قالب کتابی علمی و آکادمیک عرضه گردد.

عزیزی با بیان اینکه کاوش های این فضا امیدوار کننده و نتیجه بخش بود ادامه داد: علی رغم تخریب ها و تسطیح های گسترده اجرا شده شاهد ساختار معماری خیلی خوب هستیم که مربوط به هزاره چهارم و پنم قبل از میلاد هستم.

وی ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبارات لازم و ادامه کار کاوش پلان مناسبی از معماری به دست آید.

وی با اشاره به عدم وجود هیچگونه مطالعه ای از شرق ایران در دوره پیش از تاریخ تاکید کرد: کله کوب قابلیت دنیای شدن و مطرح شدن در بین پژوهشگران دنیای را دارد.

به گفته وی مطالعات باستان شناسی علی رغم همه اهداف پژوهشی، تاریخی و علمی که دارد یک بعد سیاسی و هویت بخشی نیز دارد که مردم منطقه هویت می دهد و به تقویت هویت ملی کمک می کند.

وی با بیان اینکه مطالعات باستان شناسی در ایران حدود 100 سال پیش شروع شده است، افزود: در این صد سال اکثر نقاط ایران کاوش شده است و اطلاعات خوبی نیز در دست داریم ولی بدلایل متعدد مثل کویرهای بزرگ، دوری از مرکز، سختی مفید و … در شرق کشور کار زیادی انجام نشده و اطلاعاتی نداریم.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9402

به "بازدید مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از محوطه تاریخی کله کوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از محوطه تاریخی کله کوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید