برق مصرفی 30 میلیون نفر رایگان می گردد

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران : وزیر نیرو گفت: حدود 30 میلیون نفر از هموطنان مشمول تخفیف صددرصدی در چارچوب طرح برق امید خواهند شد، امید است به سمتی برویم که با همراهی مردم با کم شدن تعداد پرمصرف ها بیشترین نفع عاید وزارت نیرو گردد و صرفه جویی در سرمایه گذاری برای احداث نیروگاه ها صورت گیرد.

برق مصرفی 30 میلیون نفر رایگان می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان شنبه شب با حضور در برنامه زنده تلویزیونی با بیان اینکه 8.4 میلیون مشترک ما کم مصرف هستند که فقط 6 درصد انرژی را در مقابل 43 درصد مشترکان پرمصرف استفاده می نمایند، چالش اصلی در بحث انرژی را اصلاح مصرف عنوان نمود و با تاکید بر رعایت الگوی مصرف گفت: در بخش خانگی حساسیت بالاتری بویژه در شرایط کرونایی و حتی تابستان و زمستان وجود دارد.

وی درباره برق امید گفت: اصلا به دنبال جریمه برای تامین منابع اقتصادی نبودیم، هدف ما این است که تعداد پرمصرف ها کمتر و به مجموعه خوش مصرف ها اضافه گردد.

تجربه شرایط حدی طی 3 سال اخیر در کشور

وزیر نیرو همچنین با اشاره به تجربه شرایط حدی در کشور در سه سال اخیر گفت: نوع مدیریت در چنین شرایطی با مدیریت منابع آب در شرایط معتدل و متوسط متفاوت است چرا که هم باید امکان ذخیره بارش و سیلاب ها را داشته باشیم تا از خطرات سیلاب مصون بمانیم، همچنین ظرفیت آب شیرین را برای شرایط خشک و کم آبی ذخیره کنیم و هم این که در ترسالی ها امکان گذر سیل را فراهم کنیم که خسارات کمتری ببینیم.

وی در این رابطه تاکید نمود: لایروبی و مهندسی رودخانه ها بحث های مهمی است.

طبق اعلام وزارت نیرو، اردکانیان گفت: دو سال گذشته به دلیل شرایط خوبی که داشتیم، ذخایر خوبی فراهم و حدود یک میلیارد متر مکعب بیلان منفی سفره های زیرزمینی جبران شد و تالاب های زیادی سیراب شدند که سال های بسیاری این تالاب ها خشک بودند.

وزیر نیرو گفت: امکانات آب شیرین در مخازن فراهم و خاک شویی های لازم در استان هایی مانند گلستان انجام شد که بازدهی کمتری در اثر سیلاب ها داشت.

پیش بینی کاهش بارش ها در سال آبی جاری

وی اضافه کرد: سال جاری بنا به پیش بینی های سازمان هواشناسی، پاییز به پربارشی سال های گذشته نیست. تا روز آدینه، میزان بارش ما در سال آبی جاری حدود 19 میلی متر بوده که در مقایسه با متوسط دراز مدت حدود 16 درصد و در مقایسه با پارسال هم حدود 17 درصد کمتر است.

اردکانیان گفت: ما مهیای این شرایط هستیم، مردم هم مراعات بیشتری خواهند کرد، امیدواریم در سه ماهه دوم سال آبی جاری شرایط بهتر گردد.

فعالیت 850 آب شیرین کن در منطقه خلیج فارس

وزیر نیرو همچنین با یادآوری تاریخچه فناوری شیرین سازی آب دریا گفت: در منطقه خلیج فارس که محدودیت آب شیرین وجود دارد ولی در عین حال منابع سرشار نفتی هم وجود دارد، بنابراین کشورهای ثروتمندی در این منطقه حضور دارند که توانسته اند از دیرباز از این فناوری که در آن موقع بسیار هم گران بوده استفاده نمایند.

وی همچنین گفت: اکنون بیش از 850 آب شیرین کن در این منطقه فعال هستند که 25 مورد آنها آب شیرین کن های عظیم با ظرفیت بیش از 100 هزار مترمکعب در شبانه روز هستند که پروژه انتقال آب از خلیج فارس هم از زمره این هاست.

وی اظهار داشت: 75 درصد نمک زدایی که در دنیا صورت می گیرد مربوط به منطقه خلیج فارس است. اتکای اصلی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس برای تامین آب شیرین مورد نیازشان به آب شیرین کن هاست که سال به سال توسعه فناوری موجب این شده که هم از آثار و عوارض زیست محیطی شیرین سازی آب دریا و برگرداندن آب شورتر شده و قیمت تمام شده کاهش یابد.

مجله زیبایی زندگی: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25338

به "برق مصرفی 30 میلیون نفر رایگان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برق مصرفی 30 میلیون نفر رایگان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید