بیانیه نشست سه جانبه وزرای خارجه ضامن روند آستانه در ژنو

به گزارش شیوا مارکت، وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه ای با تأکید بر اینکه راهکار نظامی برای منازعه سوریه وجود ندارد، اعلام کردند که کار کمیته قانون اساسی باید با تعامل سازنده و بدون دخالت و تحمیل جدول های زمانبندی خارجی صورت گیرد.

بیانیه نشست سه جانبه وزرای خارجه ضامن روند آستانه در ژنو

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه امشب (سه شنبه) پس از برگزاری نشست سه جانبه در ژنو درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه بیانیه مشترک شش بندی به شرح زیر صادر کردند.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان ضامنان فرمت آستانه یک نشست سه جانبه در 29 اکتبر 2019 در ژنو برگزار کردند و مشورت هایی را با آقای گیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه انجام دادند.

وزرای خارجه:

1. بر تعهد مستحکم ضامنان آستانه نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه مجددا تصریح کرده و تاکید کردند که این اصول باید مورد احترام همه طرف ها باشد. آنها اهتمام قوی خود برای مبارزه با تروریسم در کلیه اشکال و مظاهر و مقابله با دستورکارهای تجزیه طلبانه در سرزمین سوریه را تکرار کردند.

2. از تشکیل کمیته قانون اساسی و آغاز به کار آن در ژنو در 30 اکتبر 2019 به عنوان نتیجه کمک موثر ضامنان آستانه و اجرای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی استقبال کردند و در این ارتباط از تلاش های نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه تقدیر کردند.

3. ضمن ابراز این اعتقاد که آغاز به کار کمیته قانون اساسی تایید می کند که راه حل نظامی برای منازعه سوریه وجود ندارد، بر تعهد خویش مبنی بر پیشرفت فرآیند سیاسی سوری- سوری پایدار و مداوم با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل مجددا تأکید کردند.

4. اهتمام خویش در حمایت از کار کمیته قانون اساسی از طریق تعامل مستمر با طرف های سوری و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه به منظور اطمینان از کار موثر و پایدار آن را مورد تایید مجدد قرار دادند.

5. این دیدگاه را بیان کردند که کار کمیته قانون اساسی باید با احساس مصالحه و تعامل سازنده، بدون دخالت خارجی و تحمیل جدول های زمانبندی خارجی، با هدف رسیدن به توافق کلی اعضای آن که نتیجه کار بتواند گسترده ترین حمایت ممکن مردم سوریه را کسب نماید، اداره شود.

6. بر اهمیت فرایند حل و فصل گسترده تر در پیشبرد افزایش کمک های انساندوستانه برای کلیه سوری ها در سراسر کشور بدون پیش شرط و تبعیض، تسهیل بازگشت امن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان داخلی به مناطق اصلی زندگی شان در سوریه و همچنین اطمینان و اعتماد سازی میان طرف های سوری تاکید کردند.

ژنو، 29 اکتبر 2019

به گزارش فارس، وزرای خارجه سه کشور همچنین نشستی چهارجانبه با حضور گیر پدرسون برگزار کردند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در این نشست و پس از سفر به دوحه برای حضور در نشست منطقه ای کنفرانس امنیتی مونیخ، امشب وارد ژنو شد و در بدو ورود با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و گفتگو کرد.

چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه پیش از این از دیدار احتمالی وزرای خارجه سه کشور ضامن روند آستانه (روسیه، ترکیه و ایران) در 29 اکتبر (هفتم آبان) در ژنو خبر داده و اعلام کرده بود: لاوروف، من و همتای ایرانی مان را دعوت کرده تا در تاریخ بیست و نهم اکتبر مذاکراتی درباره قانون اساسی سوریه داشته باشیم. شاید در ژنو ملاقات کنیم.

گفتنی است، نخستین نشست بازنویسی کمیته قانون اساسی سوریه قرار است روز چهارشنبه هشتم آبان ماه با حضور سه هیأت دولت، معارضان و جامعه مدنی سوریه در ژنو برگزار شود.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12947

به "بیانیه نشست سه جانبه وزرای خارجه ضامن روند آستانه در ژنو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه نشست سه جانبه وزرای خارجه ضامن روند آستانه در ژنو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید