توافق وزارت راه با نظام مهندسی برای انتخاب مهندس از سوی کارفرما

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی روز گذشته در کانال تلگرامی اش از برگزاری چند جلسه کمیته برطرف مشکلات و سوءتفاهم ها میان مدیران معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و رئیس و تعدادی از اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان خبر داده است.

توافق وزارت راه با نظام مهندسی برای انتخاب مهندس از سوی کارفرما

وی در این یادداشت تلگرامی آورده:

حدود سه ماه از تصمیم اعضاء شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای تشکیل هیئتی پنج نفره برای تعامل با وزارت راه و شهرسازی سپری می گردد و خوشبختانه اکنون شاهد نتایج مثبت این تصمیم خردمندانه هستیم.

در طی این مدت جلسات مختلفی با حضور هیئت پنج نفره و نمایندگان وزارت راه و شهرسازی برگزار گردیده که در آخرین جلسه در روز دوشنبه مورخ 8 مرداد 1397 چند تصمیم گرفته شد.

مظاهریان: با نظام مهندسی توافق کردیم تا مهندس را کارفرما انتخاب کند

مظاهریان در این مطلب، یکی از تصمیماتی که دو سمت مذاکره بر سر آن به توافق رسیده اند را راه اندازی سامانه کارنامه حرفه ای مهندسان برای ارائه به پیمانکاران و انتخاب آزادانه مهندسان از میان آنها از سوی پیمانکار عنوان و تصریح نموده است:

با توجه به اهمیت راه اندازی چنین سامانه ای، اقدامات انجام گردیده در این خصوص محور تبادل نظر نهاده شد. این سامانه از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان طراحی، راه اندازی و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و پیش بینی گردیده تا در این سامانه همه مهندسان دارای پروانه اشتغال موظف گردند تا کلیه فعالیت های مهندسی خود را در آن ثبت نمایند تا امکان دسترسی همگان به این سامانه فراهم گردیده و کارفرمایان بتوانند از طریق آن با مشاهده رزومه و شناخت از توان اجرایی مهندسان حقیقی و حقوقی و خدمات مناسب و مطلوب مهندسی را گرفتن نمایند.

کدام مهندس: اجرایی یا ناظر؟

لازم به ذکر است مظاهریان اعلام ننموده است که آیا راه اندازی این سامانه برای انتخاب مهندس اجرایی ساخت و ساز از سوی پیمانکاران است یا مهندسان ناظر؟

عبده تبریزی: مردم باید بتوانند آزادانه مهندس خود را انتخاب نمایند

حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی درباره انتخاب مهندس ناظر از سوی پیمانکار به خبرنگاران گفت: نظام مهندسی ساختمان یک مجموعه صنفی است که برای حفظ و حمایت از منافع صنف و نیز هماهنگ کردن و ارتقای کیفیت اعضای صنف مهندسان ساختمان تأسیس گردیده است.

وی اضافه کرد: اینکه مردم آزادانه بتوانند مهندس ساختمان خود را انتخاب نمایند، موضوعی است که فکر نمی کنم کسی با آن مخالف باشد. نباید به یک نظام جیره بندی برای کار مهندسی معتقد باشیم و بگوییم که فقط ما مشخص می کنیم چه کسی مهندس ناظر ساختمان باشد یا چه کسی می تواند نقشه های ساختمان را طراحی کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: طبیعی است که همه مردم با این موضع موافقند که بتوانند آزادانه از بازار آزاد خدمات مورد احتیاج خود را گرفتن نمایند و فکر نمی کنم مردم با این موضوع مخالف باشند.

حمزه شکیب: انتخاب مهندس ناظر از سوی مالک شائبه زاست

حمزه شکیب عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز در گفت وگو با خبرنگاران ـ در زمان ابلاغ این دستورالعمل از سوی وزیر راه و شهرسازی به سازمان های نظام مهندسی ساختمان استانها ـ، با اشاره به کوشش های وزارت راه و شهرسازی برای تصویب آیین نامه جدید کنترل ساختمان در هیئت دولت و ایجاد تغییرات جدید در آن، اعلام کرد: قانون نظام مهندسی ساختمان، سرمایه گذار یا مالک را مکلف به داشتن مجری ذی صلاح و مهندس ناظر نموده است اما در حال حاضر بیشتر سرمایه گذاران تمام کوشش خود را می نمایند تا مجری را حذف نمایند و ناظر هم حداقل زمان در کارگاه حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: انتخاب مجری ذی صلاح از سوی سرمایه گذار یا مالک اقدام درستی است و همه کارشناسان اتفاق نظر دارند که باید این اتفاق رخ دهد؛ اما در خصوص انتخاب مهندس ناظر از سوی مالک پروژه ساختمانی، این ابهام وجود دارد که آیا کسی که از سوی مالک انتخاب گردیده، می تواند وظیفه نظارتی خود را بدون هیچ شائبه ای انجام دهد؟ هرچند که در اصلاحیه آیین نامه کنترل ساختمان، موضوعی تحت عنوان بازرسی از سوی شهرداری ها اضافه کرده گردیده که باز هم در این مورد که آیا این نهاد می تواند وظیفه ای به این بزرگی را انجام دهد یا خیر، شبهاتی وجود دارد.

رئیس اسبق نظام مهندسی کشور: انتخاب مهندس ناظر از سوی کارفرما، فسادآور است

سیدمهدی هاشمی رئیس اسبق شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در گفت وگویی که 7 مرداد با خبرنگاران داشت، با اشاره به دستورالعمل آخوندی در زمینه انتخاب مهندس ناظر از سوی کارفرما گفت: نتیجه این دستورالعمل، احتمال هماهنگی و زد و بند میان مهندس ناظر با پیمانکار را افزایش خواهد داد. چون پیمانکار مهندس ناظری را انتخاب می نماید که او ساختمان را هرگونه احداث کرد، ناظر هم آن را تأیید کند. چه کسی در این میان مدافع منافع مردم خواهد بود ؟

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: mehrnews.com
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 175

به "توافق وزارت راه با نظام مهندسی برای انتخاب مهندس از سوی کارفرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق وزارت راه با نظام مهندسی برای انتخاب مهندس از سوی کارفرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید