تکلیف سفرهای هوایی خارجی چه می شود؟

به گزارش شیوا مارکت، حرمت الله رفیعی بیان کرد: اتفاق تلخی رخ داده است. کاش متولیان امر زودتر بررسی دقیق می کردند. روی این اشتباه، به راحتی نمی توان سرپوش گذاشت. سوء اعتمادی ایجاد شده است که باید سریع تر به آن جواب داد. مسافران زیادی با آژانس ها تماس می گیرند و نگران پروازهای خود هستند. طبیعی است که ریزش گردشگر خارجی هم زیاد شده است. پس ضروری است که هر چه زودتر تدبیری اندیشیده شود.

تکلیف سفرهای هوایی خارجی چه می شود؟

او در شرح شرایط پروازها و سفرهای خارجی بعد از آن که شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت هانزا و شرکت های تابعه (تا 10 روز آینده) به همراه اوکراین (تا اطلاع ثانوی)، پروازهایشان را در جهت ایران به حالت تعلیق درآوردند، اظهار کرد: بیشتر شرکت های هواپیمایی خارجی با از سرگیری تحریم های آمریکا، پروازهای ایران را متوقف کرده بودند. در این مدت، بار سفرهای هوایی به مقاصد خارجی بیشتر با یکی از شرکت های هواپیمایی ترکیه بود که به خاطر نوع عملکردش، بارها مورد مماشات سازمان هواپیمایی ایران نیز قرار گرفته بود. با این وجود طی توافقی بین ایران و ترکیه، هر یک از طرفین هفته ای 100 پرواز سهمیه داشتند، در نتیجه در جهت ترکیه به دلیل حجم زیاد پروازها دغدغه ای وجود ندارد و آسیبی متوجه سفرهای هوایی به این مقصد نیست، اما در جهت نیم کره غربی و نقاط دورتر مثل کانادا، با تصمیم اخیر برخی شرکت های هواپیمایی خارجی تحت تاثیر سقوط هواپیمایی اوکراینی، روبرویم.

رفیعی ادامه داد: در این شرایط سناریوی جایگزینی شرکت های هواپیمایی داخلی درست نیست؛ چرا که لازم است روابط بین المللی ایران بویژه در بخش حمل و نقل برقرار باشد. در شرایط موجود، برنامه پروازی بیشتر ایرلاین های خارجی که به حالت تعلیق درآمده است، هواپیمایی ماهان هم تحریم شده و به بسیاری از کشورها امکان پرواز ندارد. از طرفی با توجه به ضعف زیرساخت، برخی تمایل ندارند از پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی استفاده کنند. بنابراین نمی توان برای شرایط پیش آمده پاسخی نداشت.

او درباره تکلیف مسافرانی که قصد سفر به ایران را داشته اند و از مدت ها پیش بلیت این شرکت های هواپیمایی را خریده اند اما در وضع موجود با لغو پروازها روبرو شده اند، گفت: متاسفانه ما با ضعف مدیریت در ارتباط با شرکت های هواپیمایی خارجی مستقر در ایران روبرویم، درحالی که منابع مالی آن ها را به راحتی تامین می کنیم، آن ها هر زمان اراده کنند تصمیم می گیرند به ایران پروازی نداشته باشند، پس سهم مردم چه می شود؟ سازمان هواپیمایی باید به این مساله رسیدگی کند. سال هاست با کوتاهی در این باره روبرویم.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران با توجه به نزدیک شدن تعطیلات نوروزی و پیش فروش بلیت ها، اظهار کرد: نمی توان که به خاطر این فاجعه درهای مملکت را بست. باید سریع تر با عاملان آن برخورد کرد، سوءاعتمادی را که نسبت به پروازها و آسمان ایران پیش آمده است، باید در چند روز آینده مدیریت و قضیه را تا ده یا پانزده روز آینده جمع کرد. راه برون رفت از این شرایط شاید همین باشد.

رفیعی ادامه داد: باید روابطمان را با دنیا برقرار کنیم و آن ها متوجه شوند ما برای این شرایط پاسخ مناسبی داریم. شرکت های هواپیمایی خارجی باید دوباره به ایران برگردند و وقتی این رخ داد، حضورشان در ایران مدیریت شود تا مانند سابق رفتار نکنند و به راحتی ایران را ترک نکنند و مسافران را بلاتکلیف نگذارند.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: انتخاب
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17691

به "تکلیف سفرهای هوایی خارجی چه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف سفرهای هوایی خارجی چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید