حجتی آلودگی محصولات گلخانه ای را رد کرد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، محمود حجتی در مراسم سی و نهمین سمینار سالانه حفظ نباتات، مباحث مطرح شده مبنی بر وجود آلودگی در محصولات گلخانه ای را رد کرد و اظهارداشت: براساس مشاهدات بنده، محصولات گلخانه ای بخاطر مراقبت های بهداشتی بیشتر و استفاده از روش های بیولوژیک برای مقابله با آفات به دلیل بسته بودن محیط، سموم کمتری دریافت می نمایند.

حجتی آلودگی محصولات گلخانه ای را رد کرد

وی ادامه داد: آنچه در افکار عمومی درباره باقیمانده سموم مطرح می گردد در صورت صحت باید با عملکردمان اصلاح گردد و در صورتی که غلط است باید با اقدامات فرهنگی، تبلیغی و اطلاع رسانی، روشنگری گردد که رسالت آن بر دوش این جمع است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بحث باقیمانده سموم و کد رهگیری محصولات کشاورزی در جامعه حساسیت های زیادی وجود دارد، تاکید نمود: ضروری است در این زمینه اهتمام بیشتری از نظر عملیاتی و اطلاع رسانی صورت بگیرد.

حجتی پیگیری اختصاص کد رهگیری به محصولات کشاورزی را امری لازم دانست و افزود: این موضوع در زمینه محصولات پر مصرف مانند سبزیجات باید با جدیت دنبال و اطلاع رسانی گردد چرا که متاسفانه در جامعه تصور می گردد این محصولات با آب های غیر متعارف آبیاری می شوند که تصور نادرست است.

وزیرجهاد کشاورزی اظهارداشت: در حال حاضر گوشت مرغ دارای کد رهگیری است و بر اساس کد رهگیری مردم متوجه می شوند که گوشتی که مصرف می نمایند محصول کدام مرغداری است و در کدام کشتارگاه و در چه زمانی ذبح شده است.

حجتی توضیح داد:محصولات زراعی و باغی نیز با برنامه ریزی دقیق باید کد رهگیری داشته باشند.

وی همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی و حضور فعال در فضای رسانه ای تاکید و افزود:کمتر دستگاهی است که خبرگزاری رسمی دارد در حالی که ما خبرگزاری رسمی داریم و باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

حجتی ادامه داد: این خبرگزاری باید با سایر خبرگزاری ها لینک و به عنوان مرجع و رفرنس، خبرهای آن در سایر رسانه ها بازنشر گردد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به گسترش مبادلات گیاهی، گفت: به همین دلیل بیماری ها و آفات نباتی نسبت به گذشته متنوع تر و بیشتر شده است.

وی با تاکید بر اینکه بعید است ضایعه گیاهی باشد که در جهان روشی برای مقابله با آن وجود نداشته باشد، توضیح داد: بنابراین در قرنطینه گیاهی باید به روش ها و ابزار روز مجهز شویم.

وی اضافه نمود:همچنین باید نسبت به شناسایی آفات و روش های مقابله با بیماری های گیاهی با همکاری و بهره گیری از دانش و تجارب دانشمندان و موسسات بین المللی اقدام کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این کار در فراوری بذر در حال اجرا است، توضیح داد: در حوزه مقابله با آفات گیاهی هم باید انجام گردد.

حجتی با اشاره به اینکه عده ای در کشور هستند که معتقدند برای حل مسائل حوزه مبارزه با آفات نباتی راه چاره دارند، اضافه نمود: باید با این افراد مذاکره و در صورت کاربردی بودن روش ها از توانمندی ها و نتایج تحقیقات آنان استفاده کرد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2885

به "حجتی آلودگی محصولات گلخانه ای را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجتی آلودگی محصولات گلخانه ای را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید