خبرنگاران اجرای 60 هکتار بادشکن غیر زنده در کویر میقان اراک مصوب شد

به گزارش شیوا مارکت، اراک - خبرنگاران - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: اجرای عملیات بادشکن غیرزنده در سطح 60 هکتار مناطق جنوب شرقی کویر میقان اراک در امسال مصوب شد و اقدامات اولیه آن در دست انجام است.

خبرنگاران اجرای 60 هکتار بادشکن غیر زنده در کویر میقان اراک مصوب شد

عبدالحسین محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اضافه نمود: تا کنون 75 کیلومتر بادشکن غیر زنده با هدف جلوگیری از حرکت شن های روان و کنترل ریزگردهای محلی در کویر میقان اراک صورت گرفته است.

وی ادامه داد: اجرای طرح بادشکن های غیر زنده در اراضی کویری کویر میقان اراک امسال به 50 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی یاد آورشد: 490 هزار هکتار اراضی بیابانی در شهرستان های محلات، دلیجان، ساوه، زرندیه، اراک و خنداب وجود دارد که 80 هزار هکتار اراضی بیابانی ساوه و 50 هزار هکتار اراضی کویرمیقان اراک با فرسایش بادی بیشتری همراه است.

محمدی گفت: 15 هزار هکتار اراضی کویری در تالاب کویری میقان اراک وجود دارد که برای 12 هزار هکتار آن مطالعات بیابان زدایی صورت گرفته و در بعضی نقاط این کویر به دلیل شوری بیش از اندازه برای جلوگیری از حرکت شن های روان طرح بادشکن های غیر زنده پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: اجرای این طرح فرصتی برای فعالیت های بیولوژیکی و کاشت انواع گیاهان مقاوم در برابر شوری از جمله آتریپلکس، قره داغ و بره داغ در بین این بادشکن ها است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: این بادشکن ها با ارتفاع یک متر و از جنس نی و کنف در نقاط بحرانی کویر میقان اراک ایجاد شده و تا 10 برابر ارتفاع خود بر روی سرعت باد تأثیر می گذارد و حرکت شن های روان را کند می نماید.

محمدی اضافه نمود: ایجاد این بادشکن ها کاهش سرعت باد و جلوگیری از فرسایش بادی در منطقه را سبب می گردد و به بهبود رشد گیاهان بومی در این منطقه به طور طبیعی یاری می نماید.

وی ادامه داد: اجرای طرح های بیابان زدایی از افزایش اراضی بیابانی استان جلوگیری و با توجه به بارندگی های اخیر و طرح های صورت گرفته بعضی از این عرصه ها به عرصه های مرتعی تبدیل شده که به دلیل شکننده بودن خاک امکان بهره برداری از آنها وجود ندارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 330 میلیارد ریال اعتبار امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری به اداره کل منابع طبیعی این استان اختصاص یافته و قرارداد اجرای این طرح ها در بعضی نقاط استان منعقد و بهره برداری از آنها تا هفته دولت شروع می گردد.

محمدی اضافه نمود: اخذ سند تک برگی (کاداستر) یک میلیون هکتار از اراضی ملی استان مرکزی، اجرای عملیات آبخیزداری از جمله طرح های بیولوژیکی و بیومکانیک در عرصه های طبیعی استان و اجرای 200 هکتار درختکاری دیم در منطقه چپقلی اراک از جمله برنامه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در امسال است.

کویر میقان اراک دارای 120 کیلومترمربع وسعت است که درشمال شرقی این شهر واقع شده است و به گفته کارشناسان نقاط بحرانی موجود در آن کانون طوفان های گرد و غبار محلی است که تأثیر مستقیم بر آلایندگی هوای اراک دارد.

تالاب کویری میقان آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراک است که آب های سطحی مسیل های فصلی را جذب می نماید و گیاهان دشتی اطراف دریاچه آن از گونه خشکی پسند و شورپسند است.

در عرصه 12 هکتاری بیابانی تالاب کویری میقان اراک شرایط اکولوژیکی کویری حاکم است که به دلیل شوری بالای خاک پوشش گیاهی فقیر در این منطقه فقیر است اما در دهه اخیر با اقدامات بیابانزدایی سطح قابل توجهی از آن توسط منابع طبیعی با آتریپلکس و قره داغ بوته کاری شده و بخشی از حرکت شن های روان تثبیت شده است.

قره داغ و آتریپلکس از گیاهان مقاوم به شوری است که ریشه های عمیق در زمین ایجاد نموده و به صورت رونده چترهای غول پیکر بر عرصه شن های کویری می زنند که شاخ و برگ آنها سد طبیعی در برابر پیشروی شن های روان است.

مهمترین ذخایر سولفات سدیم دنیا نیز با حجم ذخیره 45 میلیون تن در دل کویر میقان اراک واقع شده است.

مساحت دریاچه میقان با توجه به آب های ورودی آن از حدود 100 تا 110 کیلومترمربع متغیر است.

1955/ 6013/

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7090

به "خبرنگاران اجرای 60 هکتار بادشکن غیر زنده در کویر میقان اراک مصوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اجرای 60 هکتار بادشکن غیر زنده در کویر میقان اراک مصوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید