راهی برای آنالیز کل ژنوم های جنین، امکان تشخیص بخش قابل توجهی از ناهنجاری ها پیش از تولد

به گزارش شیوا مارکت، با حضور مسئولان کشوری و استانی، بخش تشخیص اختلالات ژنتیکی جنین قبل از لانه گزینی در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان راه اندازی شد.

راهی برای آنالیز کل ژنوم های جنین، امکان تشخیص بخش قابل توجهی از ناهنجاری ها پیش از تولد

به گزارش خبرنگاران، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان در این مراسم اظهار کرد: بخش تشخیص اختلالات ژنتیکی جنین قبل از لانه گزینی، یکی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی استان است که همزمان با 40 سالگی انقلاب اسلامی، در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی افتتاح می گردد.

دکتر جعفر محسنی با بیان این که ناباروری یکی از چالش های اساسی جامعه بوده و ضرورت دارد که راه های درمان آن مورد توجه قرار گیرد، اضافه نمود: در روش های درمان ناباروری، ضرورت دارد که جنین ها قبل از انتقال مورد بررسی ژنتیکی قرار گیرند که این بررسی، نیازمند تجهیزات پیشرفته و مدرن است.

وی با بیان این که جهاد دانشگاهی استان کوشش کرد تا این سیستم و بخش را در مرکز درمان ناباروری خود راه اندازی کند، گفت: با راه اندازی این بخش قادر خواهیم بود تا برای بررسی ژنتیک، کل ژنوم های جنین را بررسی کنیم، در حالی که در تکنیک های قبلی، این امکان وجود نداشت.

وی با تاکید بر این که با استفاده از دستگاه NGS که در این مرکز مستقر شده است، جنین هایی که از حیث کروموزوم سالم هستند به مادر منتقل می شوند، اعلام کرد: ناهنجاری هایی که در روش های دیگر قابل تشخیص نبود به وسیله این دستگاه تشخیص داده می گردد.

محسنی با بیان این که بخش غربالگری بارداری مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی نیز از حیث تجهیزات کامل بوده و خدمات خود را در اختیار مردم قرار می دهد، تاکید نمود: با راه اندازی این سیستم در استان، جوابگوی متقاضیان در سطح استان و حتی شمال غرب کشور خواهیم بود.

وی تاکید نمود: تشخیص و غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی با گزینش جنین های سالم از لحاظ ژنتیکی، به انتخاب جنین های مناسب تر و در نهایت به افزایش شانس موفقیت IVF منجر می گردد که نتیجه آن افزایش امید افراد نابارور و کاهش هزینه های نهایی درمان خواهد بود.

وی در انتها اظهار کرد: در حاشیه این مراسم از کتاب های بومی آموزش زبان انگلیسی 8 که از دستاوردهای جهاد دانشگاهی در راستای بومی سازی کتب انگلیسی است، رونمایی می گردد.

این مراسم با حضور معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی، معاون امور مالی استاندار آذربایجان شرقی، دبیر ستاد گرامیداشت چهل سالگی انقلاب در استان، رئیس شورای اسلامی کلان شهر تبریز و جمعی از مقامات استانی و کشوری در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان برگزار گردید.

بر اساس این گزارش، مزایای تشخیص اختلالات ژنتیکی جنین قبل از لانه گزینی (PGS) به روش NGS شامل، افزایش نرخ لانه گزینی، کاهش سقط خود به خودی، افزایش نرخ حاملگی، امکان انتقال جنین و کاهش تعداد حاملگی های چند قلویی و پرخطر بوده و بطور کلی شانس موفقیت لانه گزینی و باروری با روش های مبتنی بر بررسی هر 24 کروموزوم، در مقایسه با انتقال بدون غربالگری ژنتیکی و صرفاً بر اساس مورفولوژی، افزایش یافته است.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3203

به "راهی برای آنالیز کل ژنوم های جنین، امکان تشخیص بخش قابل توجهی از ناهنجاری ها پیش از تولد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهی برای آنالیز کل ژنوم های جنین، امکان تشخیص بخش قابل توجهی از ناهنجاری ها پیش از تولد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید