رجیستری 3400 دستگاه تلفن همراه لغو شد

به گزارش شیوا مارکت، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از لغو رجیستری 3400 دستگاه تلفن همراه اطلاع داد و گفت: این موبایل ها به وسیله سوء استفاده تجاری از رویه مسافری به کشور وارد شده بود.

رجیستری 3400 دستگاه تلفن همراه لغو شد

از 12 مهرماه انجام رجیستری گوشی باید در مبادی ورودی و به صورت حضوری انجام می شد که باعث کاهش چشمگیر واردات مسافری آیفون شد، اما تشکیل صف های طولانی و معطلی فراوان موجب اعتراضات زیادی از سوی مسافران شد و گمرک ایران نیز به دلیل ازدحام جمعیت با مشکلاتی در این رابطه روبرو شد که در مجموع در شرایط کرونایی موجود امکان رعایت کامل پروتکل های بهداشتی فراهم نبوده و عاملی برای شیوع بیماری کووید-19 شده بود، بنابراین از اول دی ماه رجیستری به صورت غیرحضوری انجام شد که بر این اساس ثبت اطلاعات و مشخصات گوشی تلفن همراه در بدو ورود انجام می شد.

اما طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، خلأهای قانونی در شیوه جدید رجیستر موبایل مسافری، راه قاچاقچیان را هموار کرد و چند روز بعد از غیرحضوری شدن رجیستری، خرید و فروش پاسپورت به قدری زیاد شده که قیمت آن از پنج میلیون به دو میلیون و 500 هزار تومان و در نهایت در شب گذشته به 200 هزار تومان رسید.

د ر نهایت مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، نیز اذعان کرد که در جریان ورود گوشی های همراه مسافر و رجیستری غیرحضوری که از ابتدای دی ماه اجرایی شد، رصد ورود گوشی های همراه مسافران ایرانی، اتباع و همچنین به وسیله پست بعضا با تشخیص گمرک ایران در رابطه با جریان تجاری آن همراه بوده است. بنابراین مقرر شد گوشی های اتباع خارجی تا یک ماه از تاریخ ورود آنها رجیستر نگردد و معافیت و ارز 4200 تومانی گوشی های پستی نیز حذف شد.

حالا محمد رضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، در گفت وگو با ایسنا، از لغو رجیستری 3400 دستگاه تلفن همراه به وسیله سوء استفاده تجاری از رویه مسافری اطلاع داد و گفت: طبق قانون کالایی که به وسیله رویه مسافری به کشور وارد شده اجازه تجاری شدن ندارد. به عبارت ساده تر اگر مسافری با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراهی با خود به کشور وارد کند و هزینه رجیستری را نیز پرداخت کند، اجازه فروش آن را ندارد یعنی نمی تواند کار تجاری با آن انجام دهد.

اما به گفته وی آنالیز سامانه همتا نشان داد در روزهای اولی که رجیستری غیرحضوری شد، تعداد زیادی تلفن همراه به شکل نامتعارف رجیستر شدند و انتقال مالکیت آنها صورت گرفت. این مسئله برای مسئولان همتا ادله شد که نشان می داد از گوشی های مسافری استفاده تجاری شده است. بنابراین حدود 3400 تعداد از این گوشی ها لغو رجیستری شدند.

عالیان با تاکید بر اینکه ضروری است حفره های قانونی به گونه ای رفع گردد که کسبه و مردم متضرر نشوند، اظهار کرد: حتی اگر تعداد کمی از موبایل های لغو رجیستری شده در دست مصرف کننده باشد که حالا دچار مشکل شده، با توجه به قیمت ها ضربه بزرگی به او وارد شده است. بنابراین باید با اصلاح رویه ها جلوی سوء استفاده گرفته گردد.

تکلیف خریداران چیست؟

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه طبق قوانین گمرک در صورت بروز تخلف حقوق و عوارض گمرکی و سود بازرگانی عودت داده نمی گردد، توضیح داد: همچنین اگر برای مجری قانون محرز گردد که از کالای مسافری استفاده تجاری شده پیگرد قانونی دارد. بنابراین حقوق و عوارض گمرکی 3400 تلفن همراه لغو رجیستر شده هنوز عودت داده نشده، اما در حال حاضر رایزنی هایی انجام می گردد که مصرف کننده نهایی متضرر نگردد.

وی در ادامه واردات تجاری موبایل به کشور را در سال های 1398 و 1399 به ترتیب 940 هزار و 960 هزار دستگاه عنوان نمود و گفت: در آبان ماه سال گذشته و سال جاری به ترتیب 160 هزار و 10 هزار دستگاه به صورت مسافری به کشور وارد شده که نشان می دهد اصلاح رویه ها در یک سال گذشته یاری نموده سوء استفاده از رویه مسافری به حداقل برسد.

به گفته عالیان در آذرماه سال گذشته و سال جاری نیز به ترتیب یک میلیون و 11 هزار دستگاه و 860 هزار دستگاه موبایل به کشور وارد شده است. واردات مسافری موبایل نیز در آذر سال گذشته 170 خزار دستگاه بوده، اما در آذرماه سال جاری واردات مسافری به 20 هزار دستگاه رسید که نسبت به ماه قبلش دو برابر شده است که احتمالاً علت آن غیرحضوری شدن رجیستری و تخلفاتی است که در روزهای ابتدایی انجام شده است. اما پیش بینی می گردد با اصلاح رویه در ماه دی مجددا شاهد کاهش واردات موبایل به وسیله رویه مسافری باشیم.

وی با بیان اینکه رفتارهای قهری بیشتر شبیه پاک کردن صورت مسئله است که در نهایت دودش به چشم مصرف کننده خواهد رفت، توضیح داد: اقدام قطع رجیستری موبایل های یاد شده منجربه شناسایی سوداگران می گردد و با هدف جلوگیری از سواستفاده آن ها انجام شده اما گاها باعث متضرر شدن بعضی مصرف کنندگان نهایی و اصناف نیز می گردد. ما معتقدیم هر اقدام و تصمیمی که در این زمینه گرفته می گردد باید در قدم اول جلوی آسیب به مصرف کننده را بگیرد و پس از آن موجبات مقابله با سودجویان را فراهم کند. بنابراین اقدامات بازدارنده برای از صرفه انداختن واردات موبایل مسافری، همچون تغییر تعرفه ها و ایجاد نرخ برابری کالاهای مسافری با کالاهای تجاری، درمانی برای حل این معظل است.،ایسنا

بانو هما: مجله کدبانوی خانه و خانواده

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 27372

به "رجیستری 3400 دستگاه تلفن همراه لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رجیستری 3400 دستگاه تلفن همراه لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید