زائران، مرزهای عاشقی را درنوردیدند

به گزارش شیوا مارکت، هرچه به روز بزرگ اربعین امام حسین(ع) نزدیک تر می شویم، راهپیمایی عظیم زائران حسینی ابعاد باشکوه تری پیدا می نماید و موج زائرانی که با پای پیاده قصد عزیمت به عتبات عالیات را دارند، خروشان تر می گردد.

زائران، مرزهای عاشقی را درنوردیدند

به گزارش خبرنگاران، راهپیمایی زائران حسینی از همان روزهای اول محرم آغاز و با آغاز ماه صفر پررنگ تر می گردد. امسال، علاوه بر مرزهای شلمچه و چذابه در خوزستان و مهران در استان ایلام، مرز خسروی در استان کرمانشاه نیز به روی زائران باز شد تا با توجه به حذف ویزای اربعین برای امسال و قابل پیش بینی بودن افزایش جمعیت زائران، مسئله ای در تردد آنها به وجود نیاید. البته به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها در بخش عراقی، مرز خسروی بارها بسته شده است و زائران مجبورند روی همان 3 مرز حساب نمایند. مرزهای خوزستان نیز پنجشنبه گذشته به دلیل ازدحام جمعیت در خاک عراق، از سوی مقامات این کشور بسته شدند و زائران ساعاتی معطل ماندند، اما کمی بعد بازگشایی شدند و این روزها تردد در این 2 مرز برقرار است.

  • آمار تردد در مرزهای خوزستان

استاندار خوزستان مورد بسته شدن کوتاه مدت مرزها گفت: مسائلی که وجود دارد در آن طرف مرزهاست و در مرزهای ایران بابت تامین غذا، آب و حمل و نقل زائران مشکل خاصی وجود ندارد. غلامرضا شریعتی اضافه کرد: با وجود مهیا نشدن زیرساخت های لازم در عراق، احتمال بسته شدن مرزهای خوزستان وجود ندارد و در خدمت زائران خواهیم بود. همچنین برنامه ریزی به منظور بازگشت زائران به کشور در حال اجرا است.

  • رشد 3 برابری جمعیت زائران

رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز چند روز پیش در حاشیه بازدید از مرزهای خوزستان با بیان این که مسئله ای در طرف ایرانی مرزها وجود ندارد، گفت: زیرساخت ها در مقایسه با سال های گذشته پیشرفت بسیاری داشته و امکانات نیز در مرزهای کشور چند برابر شده است. محمود واعظی اظهار کرد: مسئولان استانی و کشوری و همچنین مردم ایران در هر 4 مرز کار بسیار فوق العاده ای انجام داده اند و مسئله ای در طرف ایرانی مرزها وجود ندارد. وی با بیان این که پیش بینی ما این بود که شاهد رشد 30 تا 40 درصدی تعداد زائران اربعین باشیم، ادامه داد: اکنون آمارها نشان می دهند که این رشد 3 برابر است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اعلام کرد: خوشبختانه با زیرساخت هایی که در طرف ایرانی مرز برای زائران ایجاد شده است، هیچ مسئله ای برای زائران در سمت ایران وجود ندارد. واعظی در ادامه از طرف دولت و رئیس جمهوری از همه مردم خوزستان، استاندار و همچنین همه افرادی که در خدمت رسانی به زائران اربعین کوشش می نمایند، تشکر کرد.

وی با بیان این که متاسفانه طرف عراقی برای حضور چنین جمعیتی آمادگی ندارد، گفت: استاندار خوزستان در کوشش است که برای تردد زائران در خاک عراق اتوبوس هایی را از ایران به این کشور ارسال کند تا کار جابه جایی زائران را در عراق به عهده بگیرند. رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: همچنین در این زمینه استاندار خوزستان در حال هماهنگی است تا کمبودهایی را که در کشور عراق وجود دارد جبران کند. واعظی اظهار کرد: در مرز شلمچه، استاندار بصره هماهنگی بسیار خوبی با ما دارد، اما در مرز چذابه هماهنگی لازم وجود ندارد و در این زمینه مجبور شده ایم با وزارت امور خارجه و وزارت کشور تماس بگیریم و مسائل را به وسیله آنها پیگیری کنیم تا این مرز به روی زائران گگردده گردد و آنها بتوانند به کشور عراق سفر نمایند.

  • افزایش تردد در مرز شلمچه

همچنین، فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر درباره وضعیت ورود و خروج زائران به وسیله مرز شلمچه شرح داد: از ابتدای ماه صفر تاکنون 742 هزار زائر از مرز شلمچه به عراق رفته یا از آنجا بازگشته اند. کوروش مودت اضافه کرد: از تعداد کل زائران در مرز 490 هزار نفر خارج شده و 252 هزار نفر از عراق بازگشته اند. وی با اشاره به این که تاکنون 33 هزار نفر از اتباع خارجی به کربلای معلی سفر نموده اند، اظهار کرد: تردد در مرز شلمچه روان است و مردم بسیار پرشکوه شرکت نموده اند. مرز شلمچه به دلیل امکانات مناسبش مورد استقبال زائران قرار گرفته است.

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: بیش از 400 موکب از فلکه مقاومت تا نقطه صفر مرزی برای خدمات رسانی به زائران مستقرند و از نظر تامین و توزیع آب و غذا مسئله ای وجود ندارد. مودت با بیان این که به اندازه جمعیت یک شهر در طول روز از مرز شلمچه عبور می نمایند، ادامه داد: خدمات رسانی به صورت 24 ساعته در حال اجرا است و هر زمان ازدحام جمعیت در شلمچه عراق زیاد گردد، در زمان کوتاهی تردد را متوقف می کنیم.

فرمانده انتظامی خوزستان نیز با بیان این که در هر 2 مرز شلمچه و چذابه با استقبال گسترده زائران روبرو هستیم، گفت: نیروی انتظامی در پایانه مرزی شلمچه 48 گیت دارد که 24 گیت آن فعال و زائران در حال تردد هستند. سردار حیدر عباس زاده با بیان این که در صورت احتیاج بلافاصله 24 گیت دیگر نیز آماده به کارگیری هستند، اضافه کرد: در حال حاضر تردد در پایانه های مرزی شلمچه و چذابه روان است و در کمترین زمان ممکن - حدود 2، 3 ثانیه - زائران از گیت ها عبور می نمایند.

  • تردد زائران در مرز چذابه

رئیس قرارگاه ستاد اربعین در چذابه از خروج بیش از 250 هزار زائر اربعین حسینی از این پایانه مرزی اطلاع داد. علی حسین حسین زاده با بیان این که تعداد زائران اربعین در امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 2/5 برابر شده است، گفت: تاکنون بیش از 250 هزار نفر به وسیله مرز چذابه به عتبات عالیات مشرف شده اند. وی به رفت و آمد عادی زائران اشاره نمود و اضافه کرد: تنها دغدغه ما در بخش عراق است که زائران برای تامین آب آشامیدنی و جابه جایی مسائلی دارند که با جلسات متعدد با طرف های عراقی در حال رفع این مسائل هستیم.

رئیس قرارگاه ستاد اربعین در چذابه اعلام کرد: پنجشنبه گذشته بیشترین آمار خروجی را از مرز چذابه داشتیم و حدود 54 هزار نفر از این مرز عبور کردند که این آمار نسبت به مدت مشابه پارسال 3 برابر شده است. این مسئول ادامه داد: روزانه برای رفع مسائل زائران در پایانه مرزی چذابه جلساتی را با مسئولان و دستگاه های مربوط برگزار می کنیم تا بتوانیم مسائل زائران را به حداقل برسانیم. حسین زاده گفت: با توجه به هماهنگی های انجام شده، در حال حاضر در مرز چذابه مشکل آب آشامیدنی و جابه جایی زائران رفع شده و تردد هم روان است.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12059

به "زائران، مرزهای عاشقی را درنوردیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زائران، مرزهای عاشقی را درنوردیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید