زنگ ها به صدا درآمدند

به گزارش شیوا مارکت، امروز نخستین روز ماه مهر است. سال تحصیلی جدید با نواخته شدن زنگ مدرسه ها شروع شده است و دانش آموزان گیلانی و مازندرانی هم در نخستین روز مهر به مدرسه رفته و این روز را جشن گرفته اند.

زنگ ها به صدا درآمدند

به گزارش خبرنگاران، ادارات کل آموزش و پرورش این 2 استان با اندیشیدن همه تمهیدات لازم، فضای آموزشی را برای سالی دیگر و کسب موفقیت های بیشتر آماده نموده و سال نو تحصیلی پربارتری را نوید داده اند.

  • سهم گیلان

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: سال جاری 400 هزار دانش آموز گیلانی در نخستین روز از مهرماه به مدرسه رفته اند. نادر دنیا آرای اضافه کرد: با توجه به شروع سال تحصیلی جدید، باید بتوانیم با نگاهی بهتر و کوشش در راستای ایجاد فضای مناسب برای تحصیل دانش آموزان استان بکوشیم.

وی با بیان این که سال جاری 400 هزار دانش آموز در نخستین روز از مهرماه به مدرسه می روند، بیان نمود: سال جاری 5300 مدرسه نیز با شعار مدرسه محل زیست پرنشاط سال تحصیلی جدید را شروع کردند.

دنیا آرای با اشاره به لزوم افزایش ظرفیت ارزشمند مشارکت های مردمی در استان گفت: کسانی که به دوران تحصیل فرزندان خود دقت بیشتری دارند، می دانند که افزایش ظرفیت توسعه پایدار در همه عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با کوشش انسان ها رابطه مستقیم دارد. این مسئول به مشارکت فعال خیران برای ایجاد فضاهای مناسب آموزشی و استفاده از ظرفیت های مردمی و سمن ها اشاره نمود و ادامه داد: کوشش و مشارکت های امروز مسلما زمینه ساز آینده بهتر برای دانش آموزان است و هیچ کوتاهی در امر آموزش و تحصیل نباید صورت بگیرد.

دنیا آرای با بیان این که میزان توجه خانواده ها به تحصیل دانش آموزان و آینده آنان بسیار اهمیت دارد، گفت: خانواده ها می توانند یاری رسان آموزش و پرورش در مدرسه و کلاس باشند. وی با اشاره به این که برای خلق فضای مناسب و لحظات پرنشاط برای دانش آموزان در مدارس و ایجاد عدالت اجتماعی مستلزم همکاری همه جانبه عوامل مدرسه و اولیای دانش آموزان هستیم، اظهار کرد: یاری خیرخواهان برای مرمت مدارس استان نیز موثر و لازم است.

  • سهم مازندران

معاون هماهنگی آموزش و پرورش مازندران هم گفت: امروز 535 هزار و 400 دانش آموز مازندرانی سال جدید تحصیلی را شروع نموده اند. سیدحسین نصیری ادامه داد: این تعداد شامل 100 هزار و 475 دانش آموز در مقطع متوسطه دوم، 121 هزار و 567 دانش آموز در مقطع متوسطه اول، 263 هزار و 487 دانش آموز در 6 پایه ابتدایی و 33 هزار و 822 نوآموز (پیش دبستانی) است. وی بیان نمود: در سال تحصیلی جدید 4462 مدرسه و پیش دبستانی بیش از 535 هزار دانش آموز و نوآموز را پذیرا شده اند.

  • سرانه آموزشی مازندرانی؛ 5 متر مربع

مدیرکل نوسازی مدارس مازندران سرانه فضای آموزشی و پرورشی را در این استان متر مربع خاطرنشان کرد و گفت: این در حالی است که میانگین کشوری 5/2 متر مربع است. قربانعلی شیرزاد افزایش فضای پرورشی و آموزشی استان را از جمله اولویت های دولت برشمرد و اضافه کرد: البته در سال های اخیر بیشتر تمرکز ما بر کیفیت بخشی به فضاهای موجود بوده است و در کنار آن، به افزایش فضا نیز توجه داریم.

وی همچنین با بیان این که استانداردسازی سیستم گرمایشی و حذف بخاری های نفتی مستلزم برخورداری مدارس از گاز طبیعی است، گفت: بیشتر مدارس دارای بخاری نفتی در مناطق بالادست و روستایی به خصوص در مناطق روستایی بخش دودانگه، چهاردانگه و بندپی غربی و شرقی بابل قرار دارند.

وی با اشاره به این که تمامی روستاهای هدف استانداردسازی سیستم گرمایشی سال جاری از گاز طبیعی برخوردار شده اند، اظهار کرد: اما متاسفانه استانداردسازی مدارس باقیمانده به دلیل نصب نشدن علمک گاز متوقف مانده است.

شیرزاد ادامه داد: بر اساس گزارش شرکت گاز مازندران، در مهرماه جاری 1/5 درصد مدارس باقیمانده به صورت کامل از گاز طبیعی برخوردار خواهند شد و عملیات حذف بخاری های نفتی و جایگزینی آن با بخاری های استاندارد انجام می گردد. وی همچنین با اشاره به این که استانداردسازی سیستم گرمایشی شامل نصب شوفاژ یا بخاری خواهد بود، خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از تجهیزات خریداری شده و نوسازی مدارس فقط منتظر نصب علمک های گاز مدارس است. مدیرکل نوسازی مازندران با تاکید بر این که در زمستان پیش رو هیچ کلاس درسی در استان از بخاری نفتی برای گرمایش استفاده نخواهد کرد، گفت: در بعضی مناطق هم که هنوز گازرسانی صورت نگرفته، سیستم های گرمایشی استاندارد جایگزین خواهد شد و هیچ مدرسه ای از بخاری نفتی استفاده نخواهد کرد.

  • برنامه ریزی برای ایمنی دانش آموزان

رئیس پلیس هدایت و رانندگی مازندران خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی جدید برای ایمنی بیشتر تردد دانش آموزان، پلیس مقابل همه مدارس در خیابان های اصلی شهرهای استان مستقر شده است. سرهنگ مهدی باقری اضافه کرد: برای روان سازی و جلوگیری از ترافیک و حفظ ایمنی و جان دانش آموزان، علاوه بر برنامه ریزی های منسجم، از تمامی ظرفیت و تجهیزات انسانی و موتوری استفاده شده است.

وی تاکید نمود که پلیس راهور در طول سال تحصیلی برای هرگونه همکاری با آموزش و پرورش در جهت آموزش ایمنی و اصول خدمات دهی به سرویس های مدارس آمادگی دارد و اگر مدرسه ای مسئله ای در محیط خود دارد، می تواند موضوع را با پلیس در میان بگذارد. سرهنگ باقری شرح داد: برای ایجاد هماهنگی، تعامل و بهره گیری از ظرفیت همه سازمان های متولی در امر حمل و نقل و ترافیک، جلسات کارشناسی و مدیریتی برای انجام عملیات بزرگ حمل و نقل دانش آموزی و پوشش ترافیکی سفرهای سال تحصیلی جدید با حضور متولیان امر در استانداری برگزار گردید.

  • سبد تحصیلی برای 12 هزار دانش آموز و دانشجو در گیلان

مدیر کل کمیته امداد گیلان از اهدای سبد تحصیلی به حدود 12 هزار دانش آموز و دانشجوی تحت پوشش این نهاد در استان اطلاع داد. عباس اهرابی هزینه پیش بینی شده برای سبد تحصیلی هر دانش آموز و دانشجوی تحت پوشش این نهاد را 400 هزار تومان ذکر کرد و اضافه کرد: تاکنون در مرحله اول این طرح که تا دهم مهرماه ادامه دارد، 650 میلیون تومان به وسیله 110 پایگاه کمیته امداد و مرکز نیکوکاری در استان جمع آوری شده است.

وی تعداد دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد استان را 10 هزار و 161 نفر و دانشجویان را 2 هزار و 160 نفر عنوان و بیان نمود: مرحله دوم این طرح دهم مهرماه با توزیع 350 هزار پاکت بین دانش آموزان مدارس شروع می گردد. اهرابی بیان نمود: البته یاری هایی که در ابتدای بازگشایی مدارس می گردد کفاف هزینه های تحصیلی دانش آموزان نیازمند را نمی دهد. از خیران و مردم نوع دوست استان درخواست می کنیم که در طول سال تحصیلی نیز کمیته امداد را برای رساندن یاری های تحصیلی به این دانش آموزان و دانشجویان نیازمند یاری نمایند. جشن عاطفه های سال جاری در 2 مرحله و با شعار با رنگ مهر رویایی را بسازیم روزهای هفتم و هشتم شهریورماه جاری در استان برگزار گردید.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10903

به "زنگ ها به صدا درآمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ ها به صدا درآمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید