سامانه هوشمند ایرانی در کمتر از 2 دقیقه کرونا را تشخیص می دهد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، سامانه هوشمند تشخیص کووید 19 توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور در معاونت علمی رونمایی شد.

سامانه هوشمند ایرانی در کمتر از 2 دقیقه کرونا را تشخیص می دهد

با شیوع ویروس کووید 19 و همه گیر شدن آن در سطح جهان، تشخیص این بیماری در اولویت کاری نظام پزشکی کشورهای جهان و سازمانهای بین المللی همچون WHO قرار گرفته است. برای تشخیص این بیماری در حال حاضر چندین روش وجود دارد، ولی یکی از بهترین روش ها که دقت بیشتر و هزینه کمتری دارد استفاده از تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه برای تشخیص پنومونی کووید 19 است.

گروه تحقیقاتی آی مِد متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف که تحت نظر دکتر حمید رضا ربیعی استاد هوش مصنوعی با همکاری دکتر حسین قناعتی استاد رادیولوژی و همکاری دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، اصفهان و کرمان و با حمایت مرکز نوآوری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیروز به توسعه سامانه ای هوشمند به عنوان دستیار متخصصین رادیولوژی شده اند که سرعت و دقت تشخیص کووید 19 را به وسیله پردازش تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه افزایش می دهد.

سامانه تشخیص پنومونی کووید 19 ما با استفاده از نوآوری در پیش پردازش این تصاویر و الگوریتم های یادگیری ژرف می تواند ناهنجاری هایی که در مراحل ابتدایی در تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه دیده نمی شوند را تشخیص داده و حجم ناحیه عفونی را نیز در مدت زمان بسیار کوتاهی با دقت بسیار بالا محاسبه کند. این سامانه با ویژگی های منحصر به فرد جزو معدود سامانه های موجود جهان با دقت و سرعت بالا در تشخیص کووید 19 است و آماده خدمت رسانی رایگان به صورت برخط و غیر برخط در تمامی مراکز درمانی جهان است.

دکتر حمیدرضا ربیعی، عضو کمیته هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی و استاد هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح سامانه تشخیص پونومی کووید 19 به وسیله تصاویر سی تی اسکن در مراسم رونمایی از این سامانه گفت: با توجه به شیوع کرونا، تشخیص این بیماری در بدن افراد مظنون به این بیماری امری مهم به نظر می رسد.

وی با بیان اینکه از این رو در دانشگاه شریف در صدد برآمدیم سامانه ای در راستای تشخیص کرونا در این افراد را طراحی کنیم، گفت: این سامانه در کوتاه ترین زمان ممکن، ویروس کرونا را در بدن افراد تشخیص می دهد.

ربیعی اضافه کرد: راه های مختلفی برای تشخیص ویروس کرونا وجود دارد اما آنچه که در انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی اثبات شده، استفاده از سی تی اسکن قفسه سینه است.

عضو کمیته هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه چین و استنفورد از این روش در راستای تشخیص ویروس کرونا استفاده نموده اند، اظهار داشت: این کار تیمی در کمتر از یک ماه در دانشگاه شریف با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی به نتیجه رسیده که اکنون در حال اجرایی است.

استاد هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به آنالیز های این تیم در راستای به نتیجه رسیدن این سامانه، توضیح داد: ما طی این یک ماه تصاویر قفسه سینه افراد سالم، افراد مبتلا به کووید 19 و افرادی که سالم نبودند اما کرونا هم نداشتند را مورد آنالیز قرار دادیم.

مجری طرح سامانه تشخیص پونومی کووید 19 به وسیله تصاویر سی تی اسکن با بیان اینکه نتایج تحقیقات مثبت شد، گفت: از این رو می توانیم در کمتر از دو دقیقه افراد دارای ویروس کرونا را تشخیص دهیم.

ربیعی با تأکید بر اینکه این سامانه یک دستیار خوب برای پزشک محسوب می گردد، گفت: حتی در مواردی که بیماری توسط پزشک قابل تشخیص نبوده به واسطه این سامانه قابل تشخیص است.

به گفته وی با توجه به اینکه رادیولوژیست در کشور کم است و در بسیاری از مناطق در شهرهای کوچک رادیولوژیست وجود ندارد، می توان از این سامانه به خوبی بهره برد.

به گزارش خبرنگاران، این تیم متشکل از دکتر حمید رضا ربیعی، استاد هوش مصنوعی، دکتر حسین قناعتی، استاد رادیولوژی، حامد دشتی فارغ التحصیل کارشناسی ریاضی و مهندسی کامپیوتر، سعید مسعودیان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هوش مصنوعی، و رسا قوامی دانشجوی دکترای هوش مصنوعی هستند.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18213

به "سامانه هوشمند ایرانی در کمتر از 2 دقیقه کرونا را تشخیص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه هوشمند ایرانی در کمتر از 2 دقیقه کرونا را تشخیص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید