سه بازنده صف های بورسی

به گزارش شیوا مارکت، شانزدهمین رشد متوالی نماگر های سهام طی روز سه شنبه با شتاب رقم خورد. شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته 1/ 3 درصد دیگر ارتفاع گرفت و در قله 846 هزار واحدی مستقر شد. با این حساب، نرخ بازدهی کل بورس تهران از ابتدای سال به رقم چشمگیر 65 درصد رسید و رکورد طولانی ترین، وسیع ترین و شدید ترین رشد سطح عمومی قیمت ها در بازار سهام جابه جا شد. آنچه بیش از هر چیزی در دادوستد های دیروز جلب توجه می کرد، آرایش جدید متقاضیان سهام در نماد شرکت های جامانده از رالی و گسترش موج فروش در سهام پربازده عصر طلایی رونق بورس بود.

سه بازنده صف های بورسی

به گزارش دنیای اقتصاد، همزمان با هیجان گسترده صف نشینی به نظر می رسد بازار در حال پوست اندازی و فاصله گیری از سیگنال های غلط صف در بسکمک از سهم هاست و با حساسیت بیشتری درگیر انتخاب سهم شده است. قوانین محدودکننده فعلی بازار سهام، اما سه بازنده دارد. صف نشینان بدون اطلاع، کارشناسانی که بازار دیگر توجهی به تحلیل هایشان ندارد و در نهایت سازمان بورس و اقتصاد.

مختصات آماری تالار سهام

پیش از آنکه به جهت گیری معامله گران در جریان دادوستد های روز گذشته بپردازیم، نگاهی به آمار معاملات می اندازیم تا میزان ورود پول، شدت و وسعت تقاضا و همچنین میزان عرضه در کل بازار را در نظر داشته باشیم. همان طور که اشاره شد، شاخص کل در جریان معاملات دیروز صعود بیش از 25 هزار واحدی را تجربه کرد و در شانزدهمین رشد متوالی خود قله 846 هزار واحدی را فتح کرد. در مجموع، نماگر بورس از ابتدای سال جاری، یعنی طی 24 جلسه معاملاتی، تنها یک افت داشته و در سایر روز ها در جهت صعودی حرکت کرده است. پیشروی سریع تر شاخص کل از شاخص هم وزن ویژگی جالب توجه و مهمی بود که در روز گذشته هم ادامه داشت. به طوری که شاخص کل با جهش 1/ 3 درصدی روز گذشته بازدهی خود از ابتدای سال را به 65 درصد رساند و شاخص هم وزن با ارتقای 8/ 1 درصدی دیروز، به رشد 56 درصدی از ابتدای سال دست یافت. روز گذشته حدود 9 هزار میلیارد تومان سهم به صورت خرد در بورس تهران معامله شد که نسبت به میانگین روز های کاری سال جدید 40 درصد بالاتر است.

این تحولات در کنار حجم خرید های سرمایه گذاران حقیقی یا خرد همچنان نشان دهنده تحکیم تقاضا در کلیت بازار است. فعالان حقیقی دیروز هم در ادامه خرید های پرحجم خود، مالکیت 760 میلیارد تومان از کل سهام بورسی را به نام خود زدند تا به این ترتیب، شاهد ورود بیش از 22 هزار میلیارد تومان پول جدید از سوی این دسته از معامله گران طی 24 روز کاری اخیر (از ابتدال سال) به تالار بورس باشیم. از این دیدگاه، به نظر می آید همچنان مردم در حال ورود به بازار هستند و عطش زیادی برای خرید سهام دارند. این عطش را می توان در صف های به جا مانده در سرانجام معاملات هم دید. طی روز گذشته حدود 5/ 4 هزار میلیارد تومان پول در صف نماد های بورسی مجال خرید سهم را نیافت و نشان داد که مازاد تقاضا همچنان به قوت خود باقی است. در فرابورس هم الگوی مشابهی طی روز گذشته رقم خورد و تقاضای مازادی معادل 600 میلیارد تومان در صف های خرید قفل شد.

حساسیت های بیشتر به صف و گزینش سهم

اگرچه دیروز هم تقاضای مازاد در کلیت بازار تغییری نکرد، اما افت قیمت وسعت بیشتری در نماد ها پیدا کرد. در مجموع، به نظر می رسد الگوی خرید سهام رفته رفته در حال پوست اندازی است. متقاضیان بورسی و فرابورسی در دو، سه روز اخیر نشان دادند که دارند در انتخاب های خود حساسیت بیشتری به خرج می دهند. این حساسیت برای خرید طی روز گذشته با شدت بیشتری احساس شد. تا هفته قبل قریب به اتفاق متقاضیان به دنبال این بودند تا هر سهمی که در صف خرید قفل نشده را خریداری کنند و همین باعث شده بود تا تقریبا تمام نمادها، یعنی حدود 95 درصد از سهم ها، با مازاد تقاضا و رشد متوالی قیمت روبرو شوند.

اما معاملات دو، سه روز گذشته، به خصوص دو روز میانی هفته، نشان داد که چنین نگاهی در حال تغییر است. از این رو خیلی از سهم ها که صف خریدی را تجربه نمی کردند و حتی در محدوده منفی قیمت معامله می شدند، مشتری دندان گیری پیدا نکردند. در حالی که تا هفته قبل هر فشار فروشی توسط خریداران بلعیده می شد و نماد ها بلافاصله پس از یک موج کوتاه اصلاحی به سقف مجاز قیمت می چسبیدند و مجددا به اصطلاح اهالی بازار صف می شدند. اما در این دو روزی که گذشته، به نظر می رسید که خریداران به سمت آن دسته از سهم هایی هجوم آورده اند که از رشد عمومی بازار در یک سال اخیر جا مانده بودند. صف خرید سنگین برای نماد هایی مثل ومعادن، شپنا، حفاری، پاسارگاد، وامید و فولاد و قریب به اتفاق سهم های بزرگ کالایی و بانکی تا حدی موید این تغییر آرایش است. در واقع، صف های خرید این دسته از نماد های بزرگ که در رالی بازار سهام جزو جاماندگان از رونق طلایی بورس به حساب می آیند بسیار پرحجم رقم خورد. یک سوم از کل مازاد تقاضا در 6 نماد معاملاتی فوق رقم خورد.

نگاهی به میزان رشد شاخص صنایع بورسی در روز گذشته هم این موضوع را تا حدی زیادی نشان می دهد. دیروز شاخص گروه هایی مثل دارویی ها، قندی ها، سیمانی ها و ساختمانی ها که تعداد زیادی از شرکت های بورسی را هم شامل می شوند از میانگین بازار رشد به مراتب کمتری را تجربه کردند. در حالی که صنایع بزرگی مثل پتروشیمی ها، پالایشی ها، بانکی ها و فلزات که بزرگ ترین صنایع بازار هستند پیشتاز جذب تقاضا و رشد قیمت بودند.

آزمون و خطای نهاد ناظر

یکی از اتفاقات مهم روز گذشته تشدید بار سامانه مرکزی معاملات در اثر آزمون و خطای نهاد ناظر در انجام معاملات نماد های عرضه اولیه ای اخیر یعنی صبا و شگویا در ساعات عادی بود. بازگشت مجدد این دو نماد به ساعات عادی معاملات سبب اختلال بیشتر در سفارش گذاری، سفارش گیری و کاهش سرعت نمایش اطلاعات بر تابلوی قیمت ها شد. در نتیجه، ناظر بازار برای رفع مشکل، معاملات این دو نماد را در میانه بازار متوقف و به ساعات بعد از 12 و 30 دقیقه موکول کرد. چنین آزمونی را می توان نتیجه این تصور دانست که ناظر بازار تقاضای سهام را نزولی در نظر گرفته و احتمال کاهش بار هسته ناشی از ازدحام صف های خرید را بالا برآورد کرده است. اما بازار باز هم ناظر را غافلگیر کرد و نشان داد که قدرت تقاضا بیش از حد توان هسته مرکزی معاملات است.

البته افزایش بار هسته و اختلال و کم شدن سرعت ارتباط دو سوی دادوستد ها به خصوص در یک ساعت نخست هم به کمک انگیزه های قوی برای شناسایی سود آمد و در دمیدن به موج عرضه ها اثرگذار ظاهر شد.

محدودیت های ناظر؛ بیمناکان و امیدبستگان

احتمالا بسکمک از اهالی قدیمی بازار طی روز های اخیر درخواست های مشابهی از اطرافیان خود برای پیشنهاد خرید سهام داشته اند. تب خرید سهام یا بورس در بین توده های مردم به حدی بالا رفته که برخی حتی به فکر فروش خانه و دارایی های خود و خرید سهام افتاده اند. این شرایط در زمانی در حال رخ دادن است که طیف گسترده ای از تحلیلگران از رشد یکپارچه و سریع شاخص های سهام ابراز نگرانی کرده و حتی برخی هم در اثر اضطراب ناشی از ریزش احتاقتصادی قیمت ها، سهام خود را نقد کرده و به تماشای صعود بی سابقه سهام نشسته اند. یعنی همزمان که قدیمی ها و ریش سفید های بازار سهام با ترس و اضطراب معاملات را دنبال می کنند، تازه وارد ها به مشارکت گسترده خود در خرید ادامه می دهند و احتمالا به سود های قابل اعتنایی هم طی این مدت دست یافته اند.

از این نگاه دوگانه و کاملا متضاد می توان چنین نتیجه گرفت که داشتن آمار و اطلاعات مربوط به قیمت ها به خودی خود در تعیین ارزش مهم نیست، بلکه این تفسیر گوناگون اطلاعات از سوی عاملان اقتصادی و طرز تلقی های متفاوت از فرایند آینده است که همواره باعث پویایی بازار ها شده است. طرز تلقی هایی که البته می توانند نادرست باشند. در اینجا بازار به میزان ریسکی که بورس باز ها تحمل می کنند و به میزانی که در تفسیر اطلاعات و پیش بینی آینده جرات و هوشمندی به خرج می دهند، پاداشی تحت عنوان سود دریافت می کند.

البته باید اضافه نمود که بازار ها همواره در اثر مداخلات سیاست گذار به اشتباه می افتند. ایجاد مانع و محدودیت توسط نهاد ناظر بورسی هم از این جنس مداخلات و به اشتباه افکندن هاست. بسکمک از کارشناسان محدود ساختن قیمت در دامنه تعیین - چه برای انجام عرضه اولیه ها و چه برای معاملات عادی- را یکی از موانع جدی بر سر راه بازار سهام و ارتقای کارآیی معاملات می دانند. در واقع، تحلیلگران، پدیده صف را که هیجانی ترین شکل مشارکت در بازار است، نتیجه محدودیت دامنه نوسان قیمت می دانند که انتها سه گروه از فعالان را به مسلخ خواهد برد و قربانی خواهد کرد. گروه اول کسانی اند که تازه وارد میدان شده اند و بر اثر تبلیغات در رسانه های مختلف در صف های طولانی خرید به فکر خرید بورس هستند و این احتمال وجود دارد که دستیابی آن ها به سهم همزمان با سرانجام فرایند صعودی و آغاز اصلاح قیمت باشد. گروه دیگر، تحلیلگرانی هستند که با ارزیابی اطلاعات شرکت به تخمین سودآوری سهم قیمت ها می پردازند و هیجان را مختل کننده فرایند تعادلی قیمت و به اشتباه انداختن فعالان اقتصادی و در نتیجه، شکل گیری قیمت های غلط در بازار می دانند.

آخرین قربانی هم کارآیی حداقلی بازار سهام است که در اثر محدودیت ها از بلوغ خود دور می شود و متعاقبا در جلب اعتماد عمومی ناکام می ماند. به عبارتی این سازمان بورس و در نهایت کل اقتصاد است که با از بین رفتن فضای تحلیلی از کارآیی خارج شده که می تواند تبعات سنگینی را به دنبال داشته باشد.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19394

به "سه بازنده صف های بورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه بازنده صف های بورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید