صدور چک در وجه حامل ممنوع شد

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران : نمایندگان مجلس با لایحه ممنوعیت صدور چک تضمینی در وجه حامل به صورت یک فوریتی موافقت کردند.

صدور چک در وجه حامل ممنوع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 27 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان آنالیز لایحه دو فوریت الحاق یک تبصره به قانون صدور چک مبنی بر ممنوعیت صدور چک تضمینی در وجه حامل که به دو سوم آرای نمایندگان احتیاج داشت، مخالفت نموده و سپس با یک فوریت این لایحه با 170 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است: متن زیر به عنوان تبصره (4) به ماده (14) قانون صدور چک- مصوب 1355- و اصلاحات بعدی آن الحاق می گردد:

تبصره4- صدور و تحویل چکهای تضمین شده توسط بانکها به مشتری، مستلزم تکمیل برگه(فرم) درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک در حضور متصدی بانکی، درج مشخصات دقیق گیرنده بر روی چک تضمین شده بر اساس ضوابط اعلامی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نیز ثبت علت درخواست صدور چک مذکور نزد بانک صادرکننده چک می باشد.

وصول مبلغ چک تضمین شده توسط بانک، صرفاً در وجه گیرنده(ذی نفع) که مشخصات وی بر روی چک تضمین شده درج شده است، امکان پذیر می باشد و ظهرنویسی و انتقال چک تضمین شده به دیگری، فاقد اعتبار خواهد بود. ابطال چک تضمین شده به درخواست متقاضی یا وکیل و نماینده قانونی وی جهت واریز وجه چک به حساب متقاضی، بدون احتیاج به ظهرنویسی گیرنده(ذی نفع) توسط بانک امکان پذیر است.

دستورالعمل اجرائی این تبصره به پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب شورای پول و اعتبار می رسد.

نماینده دولت که در صحن علنی حضور داشت در تشریح این لایحه گفت: بعد از گسترش بانکداری الکترونیک و ایجاد شفافیت در جابجایی پولی، اشخاصی که می خواستند جابجایی خودشان را غیرقانونی انجام دهند مراودات را بر استفاده از چک های تضمینی در وجه حامل متمرکز کردند.

وی ادامه داد: با توجه به فوریت مبارزه با این موضوع بانک مرکزی با مراجعه به سران سه قوه مصوبه ای اخذ کرد که صدور این نوع چک ها ممنوع شده و تکلیف کرد چک تضمینی حتماً باید در وجه شخصی مشخص صادر گردد و غیرقابل ظهرنویسی باشد اما از آنجا که اعتبار این مصوبه در دی ماه امسال منقضی می گردد و نمایندگان فرمودند به جای مراجعه به سران سه قوه به مجلس مراجعه کنیم، خواستیم به جای تمدید مصوبه درخواست تصویب آن را مطرح کنیم.

طفره: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24210

به "صدور چک در وجه حامل ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور چک در وجه حامل ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید