ضوابط جدید پرداخت کارکنان مشاغل پیمانکاری ابلاغ شد

به گزارش شیوا مارکت، وزیر نفت ضوابط جدید پرداخت حقوق و دستمزد و بسته حمایتی بیمه تکمیلی برای کارکنان مشاغل پیمانکاری (پیمان های مستمر غیرپروژه ای) را ابلاغ کرد.

ضوابط جدید پرداخت کارکنان مشاغل پیمانکاری ابلاغ شد

به گزارش وزیر نفت ضوابط جدید پرداخت حقوق و دستمزد و بسته حمایتی بیمه تکمیلی برای کارکنان مشاغل پیمانکاری (پیمان های مستمر غیرپروژه ای) را ابلاغ کرد.

ابلاغیه بیژن زنگنه به شرح زیر است:

نظر به سیاست وزارت نفت برای بهبود معیشت نیرو های زحمتکش شاغل در شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد (پیمان های مستمر غیرپروژه ای)، همان گونه که قبلا اعلام شده بود، امسال طراحی نظام جدید طبقه بندی مشاغل و پرداخت حقوق و مزایا به نیرو های شاغل در شرکت های پیمانکاری (پیمان های مستمر غیرپروژه ای) با هدف رعایت عدالت در پرداخت ها به نیرو های موصوف، با رویکرد شغل محور و ارائه بسته حمایتی مؤثر درمانی در دستور کار وزارتخانه قرار گرفت که پس از انجام مطالعات و بررسی های فراوان توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی با همکاری تنگاتنگ همه مسئولان ذی ربط در شرکت های تابعه/ اصلی، همکاری صمیمانه مسئولان محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نهایتاً نظام یادشده با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شد و به تأیید آن وزارتخانه رسید. این طرح دربرگیرنده احصای مشاغل پیمانکاری صنعت نفت برای فعالیت های مستمر، احصای عناوین شغلی، معین گروه های شغلی، تدوین شناسنامه های شغلی، جدول مزدی و فوق العاده ها می باشد.

اینک با کمال خوشوقتی، در آستانه میلاد پربرکت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علی (ع)، به منظور رعایت اصل هماهنگی و اتخاذ رویه عمل یکسان و مشترک شرکت های اصلی/ فرعی، موارد ذیل را جهت اجرا از 1399/1/1 ابلاغ می گردد:

الف - اجرای نظام طبقه بندی مشاغل برای کارکنان مشاغل پیمانکاری با هدف برقراری عدالت، نظام مند و یکنواخت کردن پرداخت ها متناسب با ارزش مشاغل.

ب - ارائه خدمات بیمه تکمیلی درمان به افراد مشمول این ابلاغیه و افراد تحت تکفل ایشان؛ در این ارتباط ضرورت دارد تمهیداتی اتخاذ گردد تا شرکت های پیمانکاری موجود/ آینده (مرتبط با پیمان های مستمر غیرپروژه ای نسبت به فراهم نمودن بیمه تکمیلی برای کارکنان پیمانکاری خود مشابه بیمه تکمیلی ارائه شده به کارکنان قراردادی مدت موقت (در صورت درخواست افراد مشمول) اقدام نمایند. بدین منظور 20 درصد مبلغ سرانه حق بیمه کارکنان پیمانکاری و افراد تحت تکفل ایشان برعهده فرد و 80 درصد سرانه در صورت تحویل اسناد عقد قرارداد بیمه تکمیلی با شرکت های بیمه ای معین شده، توسط شرکت پیمانکاری ذی ربط از جانب شرکت های تابعه پرداخت خواهد شد.

شایان ذکر است، شرکت های بیمه ای مورد تأیید و نیز سطح ارائه خدمات بیمه ای مصوب هر ساله مشابه بسته حمایتی فراهم شده برای کارکنان قراردادی مدت موقت و دیگر ترتیبات اجرای این بند، توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی به شرکت های اصلی ابلاغ خواهد شد. مشابه روال معمول برای نیرو های مدت موقت، قرارداد بیمه ای مربوط به این موضوع برای هر چهار شرکت اصلی می بایست به صورت یکجا و هماهنگ و با طی روال قانونی لازم منعقد گردد.

ج- اصلاح نظام پرداخت کارکنان پیمانکار شاغل در پیمان های مستمر غیرپروژه ای:

راهکار های زیر به ترتیب اولویت اجرا گردد:

ج - 1- پیمان هایی که امکان اجرای نظام پرداخت ابلاغی را در سقف مبلغ اولیه دارند، نسبت به اجرای آن اقدام نمایند.

ج - 2- پیمان هایی که در مفاد آن ها تعدیل حقوق و دستمزد مطابق مصوبات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش بینی شده است بار مالی ناشی از اجرای نظام پرداخت ابلاغی در قالب تعدیل و خارج از سقف مبلغ اولیه پیمان از سوی کارفرما به شرکت های پیمانکاری ذی ربط پرداخت گردد.

ج -3- چنانچه امکان اجرای نظام پرداخت ابلاغی در قالب افزایش مبلغ اولیه پیمان (25 درصد) میسر است، افزایش مبلغ پیمان انجام پذیرد.

ج - 4- در صورت عدم امکان اجرای راهکار های فوق، نسبت به اجرای نظام پرداخت ابلاغی در سقف مبلغ اولیه و ثانویه پیمان (یا افزایش 25 درصد) اقدام گردد. در این صورت سقف مبلغ پیمان قبل از اتمام مدت پیمان تکمیل خواهد شد، لذا می بایست قبل از تکمیل سقف مبلغ پیمان، تمهیدات لازم برای انجام تشریفات مناقصه با رویکرد و الزامات جدید فراهم گردد.

د- حیطه شمول این ابلاغیه

د - ا - اجرای این ابلاغیه صرفاً شامل کسانی خواهد بود که اسامی ایشان در سامانه اطلاعات نیرو های پیمانکاری مستمر غیرپروژه ای درج شده و حق بیمه ایشان با تأیید سازمان تأمین اجتماعی به صورت مستمر و در طول خدمت از طرف شرکت های طرف قرارداد با شرکت های تابعه وزارت نفت پرداخت شده است. فهرست اسامی و مشاغل این افراد توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی بر مبنای گزارش شرکت ها تهیه و در دفتر وزارتی نیز ثبت شده است. تخلف از این امر نه تنها تخلف اداری تلقی، بلکه موجب پیگرد قضایی متخلفان نیز خواهد شد.

د -2- در اجرای این ابلاغیه، هر فرد صرفا باید در شغل متناظر با فعالیت/ شغل فعلی خود به کار گرفته گردد. شرکت های اصلی مکلف اند حداکثر تا انتها فروردین 1399 فهرست اسامی افراد مشمول را در سقف افراد ثبت شده به ترتیب مذکور در بند (د-1) و عنوان شغل ایشان را بر مبنای طبقه بندی ابلاغی، جهت تأیید معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ارسال نمایند و پس از دریافت تأییدیه او، نسبت به اعمال آن با رعایت ترتیبات مندرج در بند ج از طریق پیمانکاران ذی ربط اقدام نمایند.

*نظارت بر حسن اجرای این ابلاغیه برعهده مدیران عامل چهار شرکت اصلی و مدیران عامل شرکت های فرعی/ تابعه به همراه مدیران توسعه منابع انسانی و مالی این شرکت ها است که باید گزارش اقدامات پیرامون موضوع، به صورت منظم به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارتخانه منعکس گردد.

*هرگونه تفسیر و تشریح موارد مذکور در این ابلاغیه و رفع ابهام در موارد احتمالی، با معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت خواهد بود.

در خاتمه ضمن تقدیر و تشکر از همه همکارانی که در تدوین و تصویب این مجموعه ایفای نقش کرده اند، از خداوند متعال برای همه افراد مشمول، سلامت و توفیق مسئلت می کنم. امیدوارم این مجموعه خدوم با دلگرمی بیشتر، به انجام خدمات خود ادامه دهند.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16799

به "ضوابط جدید پرداخت کارکنان مشاغل پیمانکاری ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضوابط جدید پرداخت کارکنان مشاغل پیمانکاری ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید