علایم آرتروز گردن را بشناسید

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: یکی از بیماری های شایعی که در بعضی از شغل ها بیشتر دیده می شود، آرتروز گردن است. در شغل هایی همچون دندان پزشکی یا رانندگی که در آن ها گردن به مدت طولانی، ثابت می ماند، خطر آرتروز گردن وجود دارد.

علایم آرتروز گردن را بشناسید

عصب های حسی مهم که به سروصورت می رسند از گردن عبور می نمایند. ستون فقرات گردن دارای هفت مهره است که قابلیت حرکت کردن دارند و باعث می شوند بتوانیم گردن خود را به اطراف حرکت دهیم. گردن می تواند به دلیل نرم و قابل انحنابودن به راحتی هنگام زمین خوردن یا حوادث آسیب ببیند و به دلیل اینکه رگ های مهم و حساس مغز از گردن عبور می نمایند صدمه دیدن گردن باعث قطع شدن جریان خون و همچنین مسائل حسی می شود.

صدادادن مهره های گردن نوعی صدای ترق و تروق یا شبیه کلیک کردن است که هنگام چرخاندن سر به طرفین ایجاد می شود. این صدا، شبیه به صدایی است که هنگام چرخاندن انگشت ها به وجود می آید. بسکمک از مردم عادت دارند پس از بیدارشدن از خواب یا پس از کار طولانی پشت میز، گردن خود را برای ازبین بردن فشار عضلانی بپیچانند. اگرچه افراد پس از چرخاندن گردن و ایجاد این صدا احساس راحتی می نمایند، اما تکرار این کار برای سلامتی مضر است. این کار باعث گردن درد و آرتروز گردن می شود.

بیماری آرتروز گردن به تغییراتی اطلاق می شود که در مهره های گردن ایجاد و ساییدگی آن ها را رقم می زند و باعث اعمال فشار به اعصابی که به دست ها و پا ها و مثانه می روند می شود.

آرتروز گردن در بین مردان شیوع بیشتری داشته و در مردانی که سن آن ها بیش از 40 سال است احتمال ایجاد آن بیشتر نیز می شود.

علائم آرتروز گردن

علائم آرتروز گردن در هر فرد متفاوت است. مهم ترین این عوامل را در ادامه می خوانید:

 • درد، سوزش و صدای مهره های گردن
 • بی حسی بین شانه و انگشت ها
 • سفت و خشک شدن گردن هنگام چرخاندن سر
 • میگرن های پشت سر
 • سرگیجه در حین حرکت های شدید
 • مشکل در بلع غذا

1. درد، سوزش و صدای مهره های گردن

در ابتدای بروز مشکل آرتروز گردن، درد هایی در این ناحیه احساس می شود. این درد زیاد نیست و با ماساژ پشت گردن از بین می رود. به خاطر اینکه عضلات این قسمت با ماساژ دادن گرم شده و درد تسکین پیدا می نماید. اما با این حال گردن درد اولین نشانه احتمال ساییدگی پیش از موعد غضروف مفاصل است. در موارد دیگر، درد سریعا زیاد و شدید می شود. افرادی که دچار این مشکل می شوند، درد در ناحیه گردن را مانند ضربه کارد، سوزش و گاهی احساس سر و صدایی مانند خرد ریزه شن در گردن توصیف می نمایند.

2. بی حسی بین شانه و انگشت ها

زمانی که غضروف مفاصل در اثر آرتروز دچار ساییدگی می شود، بدن با تولید استخوان از خود مراقبت می نماید. این وضعیت یعنی پیدایش خار های استخوانی در لبه مهره ها را استئوفیت می گویند که امکان دارد روی هر کدام از مهره های پشت بروز کند.

اگر استئوفیت به طور جانبی روی یکی از مهره های گردن رشد کند امکان اینکه یکی از عصب ها را تحت الشعاع قرار داده و باعث بروز علائم بیماری های نوروپاتی (اختلال درعملکرد اعصاب محیطی بدن) شود، بالا می رود. در این صورت علائمی مانند درد، سوزش یا بی حسی در منطقه بین شانه تا نوک انگشت ها بروز می نماید.

3. سفت و خشک شدن گردن هنگام چرخاندن سر

آرتروز گردن به دلیل از بین رفتن تدریجی غضروف مفاصل بروز می نماید. هر چه این تخریب بیشتر شود، بیماری بیشتر احساس سفتی در ناحیه گردن خواهد کرد. امروزه هیچ جایگزینی برای غضروف تخریب شده وجود ندارد.

در نتیجه لازم است که به فکر پیشگیری از این تخریب باشید. در ابتدای سایش و تخریب غضروفی و ابتلا به آرتروز گردن، سفتی گردن در حرکات چرخشی گردن از چپ به راست و بالعکس احساس می شود. سپس این حالت در خم و راست کردن گردن نیز ایجاد می شود.

4. میگرن های پشت سر

میگرن و سردرد هایی که به طور رایج بروز می نمایند نیز می توانند از علائم آرتروز گردن باشند. در حالت کلی، این سردرد ها زمانی که بیماری در ناحیه مهره های بالا یعنی در دومین عصب گردن باشد ایجاد می شوند.

در این صورت سردرد هایی در پشت گردن ایجاد شده و به سمت پشت جمجمه و بالا انتشار می یابند. علاوه بر سردرد، امکان دارد بیمار دچار گوش درد شده و احساس کند در چشم هایش شن وجود دارد.

5. سرگیجه در حین حرکت های شدید

در حالت کلی سرگیجه جزو علائم اصلی آرتروز گردن محسوب نمی شود. این علامت بسیار نادر است، اما می تواند در نتیجه تشکیل اوستئوفیت یا همان خار های استخوانی لبه مهره ها بروز کند.

این زائده های استخوانی در اثر تخریب غضروف ایجاد می شوند. اوستئوفیت ها در حالت رشد می توانند تا عروق مهره ها را نیز درگیر نمایند. در این صورت زمانی که فرد جنب و جوش افراطی و زیاد دارد احساس سرگیجه می نماید، به خاطر اینکه این مسئله باعث افزایش فشار خون بیمار می شود.

6. مشکل در بلع غذا

در آرتروز گردن پیشرفته، بیمار دچار مسائلی مانند مشکل در بلع غذا نیز می شود. این مسئله در نتیجه اوستئوفیت (پیدایش خار های استخوانی در لبه مهره ها) بروز می نماید.

در صورت پیشرفت بیماری، رشد استخوان های زاید در ناحیه بالای گردن باعث بسته شدن راه عبور غذا خواهند شد و مشکل بلع غذا پیش می آید.

عوامل آرتروز گردن

از عوامل ایجادنماینده آرتروز گردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربه ها (شکستگی ها)
 • بیماری های التهابی مفاصل
 • عفونت های مفصلی

درمان آرتروز گردن

درمان بیماری آرتروز گردن به روش های مختلفی صورت می گیرد که بسته به نوع و شدت بیماری فرد مراجعه نماینده، پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی درمان لازم برای آرتروز گردن را متناسب با نوع و درجه بیماری تجویز می نماید.

1

.

درمان آرتروز گردن با گرما:

گرم نگه داشتن گردن برای درمان درد آرتروز گردن مفید است.

2

.

درمان آرتروز گردن با فیزیوتراپی:

انجام نرمش های مخصوصی که توسط متخصص تجویز می شود در فیزیوتراپی باعث تقویت عضلات گردن شده و انعطاف پذیری گردن را افزایش داده و این امر تاثیر بسیار زیادی در کاهش و رفع علائم بیماران مبتلا به آرتروز گردن دارد.

3. درمان آرتروز گردن با دارو:

ممکن است پزشک برای رفع مسائل بیماران مبتلابه آرتروز گردن دارو های ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند بروفن و دارو های شل نماینده عضلات را تجویز کند.

4

.

اوزون تراپی:

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسیدلاکتیک و منجر به درد می شود. درروش اوزون درمانی، اوزون، دارو های ضدالتهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود.

روش ازوون درمانی به ترتیب زیر عمل می نماید:

 • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند
 • مواد ضدالتهابی موجب کاهش علائم آرتروز گردن مانند درد، تورم و التهاب و درنتیجه افزایش جریان خون می شوند
 • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود
 • اوزون که یک اکسیژن غیرفعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال درمی آید و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تأثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است؛ بااین حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. برخلاف دیگر روش های تزریقی، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

5. درمان آرتروز گردن با جراحی:

هنگامی که روش های درمانی که درباره آن ها توضیح داده شد در درمان بیماری آرتروز گردن مؤثر نباشد ممکن است عمل جراحی برای درمان درد و مسائل بیماران مبتلابه آرتروز گردن توصیه شود.

6. طب سوزنی:

طب سوزنی از جمله روش های التیام درد و بهبود ناحیه آسیب دیده در بیشتر بیماری هی اسکلتی عضلانی می باشد که دست کم به علت بدون عارضه بودن آن برای هر گروه سنی و هر فردی پیشنهاد می شود و نتیجه حاصل از مداوا بوسیله این روش بر استفده نمایندگان آن پوشیده نیست.

7. گردنبند طبی:

استفاده از گردنبند های طبی حرکات گردن را محدود کرده و باعث می شود که مهره ها و عضلات گردن برای مدتی استراحت نمایند. این کار باعث کاهش درد در بیماران مبتلا به ارتروز گردن می شود. لازم به ذکر است که این گردنبد ها نباید به مدت زیادی بسته شوند چراکه باعث ضعیف شدن عضلات گردن و به دنبال آن بدتر شدن علائم بیمار مبتلا به آرتروز گردن می شوند.

پیشگیری از آرتروز گردن

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد هر وقت احساس گردن درد داشتید پیشانی تان را با کف دست فشار دهید. استرس یا ناراحتی می تواند باعث ایجاد سفتی عضلات گردن و گردن درد شود. شما می توانید این درد را با نرمش های ساده رفع کنید؛ همچنین ورزش در محل کار می تواند در پیشگیری از آرتروز گردن و درمان گردن درد تأثیر زیادی داشته باشد.

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد روی یک صندلی بنشینید و مقداری به سمت جلو خم شوید و آرنج خود را روی میز قرار دهید. سرتان را میان دو شانه قرار دهید. پیشانی خود را با دست بگیرید و مقداری فشار دهید و این حالت را به مدت سه تا پنج ثانیه حفظ کنید و برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد سه تا پنج بار این حرکت را انجام دهید.

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد موقع دیدن تلویزیون شانه هایتان را بالا و پایین کنید. روی لبه یک صندلی بنشینید و ستون فقرات را به طورکامل صاف کنید؛ به صورتی که بلندتر به نظر بیایید. شانه ها را تا حد امکان بالا ببرید و پس ازآن تا جایی که می توانید پایین بیاورید. برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد زمانی که بیشتر از 45 دقیقه کار می کنید یا جلوی کامپیوتر می نشینید یا رانندگی می کنید دقیقه ای ورزش کنید.

به طورمعمول موقع رانندگی و نشستن های ثابت و طولانی مدت سرمان را جلو می آوریم که این کار یکی از علل ایجاد آرتروز گردن و گردن درد است؛ به همین علت برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد بهتر است هر ده دقیقه یک بار از پشت میز بلند شوید و کمی بایستید و گردن و شانه ها را کمی چرخانده و نرمش دهید.

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد موقع تایپ کردن بهتر است وضعیت مناسب بدن را حفظ کنید و به صورت مکرر به این کار مشغول نباشید. بالش مناسب خواب نیز در پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد تأثیر بسیار زیادی دارد.

برای پیشگیری از آرتروز گردن، ورزش هایی مانند ایروبیک، ورزش های کششی و جلسات ریلکسیشن توصیه می شود. در حین ورزش حواستان به حرکات باشد و همیشه گردن را صاف نگه دارید. از استرس و فشار های روحی بپرهیزید.

توصیه می شود از خوابیدن روی بالش های بلند بپرهیزید و از بالشت های استاندارد و مناسب برای خوابیدن استفاده کنید.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7843

به "علایم آرتروز گردن را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علایم آرتروز گردن را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید