عملیات نصر من الله قبل از حمله به آرامکو بود، 2700 سعودی اسیر شده اند

به گزارش شیوا مارکت، سخنگوی ارتش و کمیته مردمی یمن امروز از عملیاتی رو نمایی کرد که طی 48 ساعت ائتلاف سعودی را تار رو مار نموده است، این عملیات که قبل از حمله آرامکو انجام شده 2700 نظامی و افسر بلند پایه سعودی را به اسارت ارتش یمن در آورده است.

عملیات نصر من الله قبل از حمله به آرامکو بود، 2700 سعودی اسیر شده اند

زهره نوروزپور: طی روزهای اخیر ارتش و کمیته مردمی یمن روزهای پرافتخاری به نام خود ثبت کردند. این کشور که از سال 94 شمسی، از سوی ائتلاف سعودی مورد هجوم وحشیانه نهاده شد و طی این سالها در محاصره زمینی ، دریایی و هوایی به سر می برد این روزها به سعودی و همپیمانانش امان نمی دهد.

شکست ائتلاف در یمن از آنجایی شدت بیشتری گرفت که نیروهای جدایی طلب امارات از یک سال پیش سر ناسازگاری با سعودی که از دولت منصور هادی حمایت می کرد گذاشتند. دو دستگی در جنوب یمن جبهه دشمن را تضعیف کرد.همین امر سبب شد که جبهه مقابل تهاجم به یمن ضعیف گردد.

همان روزهایی که حمله به تاسیسات نفتی اقتصاد عربستان را لرزاند و دنیا را بیمناک کرد، کمیته و ارتش مردمی یمن در سه ماه گذشته عملیاتی را علیه ائتلاف که از مدت ها پیش طراحی آن را بر مبنای حمله غافلگیرانه انجام داده بودند به ائتلاف سعودی حمله کردند که در این امر 500 نفر کشته و زخمی شدند و 400 نفر به اسارت نیروهای یمنی درآمدند. این عملیات قبل از حمله به آرامکو بود، اما یحیی سریع سخنگوی کمیته مردمی یمن درباره عملیات امروز از آن پرده برداشت که نشان می دهد چرا سعودی به شدت از حمله ارامکو خشمگین است چرا که این عملیات مسبوق به سابقه بوده است!

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز شنبه از عملیاتی در نجران به نام نصر من الله اطلاع داد و امروز یکشنبه در کنفرانسی خبری حاضر شد تا جزئیات بیشتری درباره آن ارائه دهد.

بر اساس گزارش شبکه المسیره، سریع گفت، ارتش یمن عملیات مذکور را از 15 آگوست (24 مرداد) در محورهای مختلف جبهه نجران آغاز کرد. این عملیات با رصد دقیق و اطلاعاتی چند ماهه انجام شد و یگان های مختلف نیروهای مسلح یمن در آن شرکت داشته اند. عنصر غافلگیری از مهم ترین دستاوردها برای رجحان بر دشمن در این عملیات بوده است. عناصر نفوذی در داخل صفوف نیروهای دشمن و فریب خوردگان نقشی مهم در این عملیات و پیروزیت آن ایفا کردند.

سخنگوی ارتش و کمیته مردمی یمن درباره اخبار منتشر شده تعداد اسرای سعودی از سوی ارتش یمن توضیحی نداد. سریع در توضیحات حمله تنها به تعداد زخمی ها اشاره نمود و غنائم مهمی که طی 48 ساعت حمله موسوم به عملیات نصرمن الله به دست یمن افتاده است صحبت کرد.

از صبح امروز اخباری در کانال های تلگرامی و بعضی خبرگزاری های داخلی منتشر شد مبنی بر اینکه ارتش و کمیته مردمی یمن حدود 7 هزار سعودی را به اسارت گرفته است اما کانال اخبار سوریه که گزارش میدانی و لحظه به لحظه از اخبار یمن و محور مقاومت را پوشش می دهد در توضیحاتی مفصل از نوع حمله، زمان حمله و دستاوردهای ارتش و کمیته مردمی یمن(انصارالله) به همراه حوثی های یمنی را گزارش داده است که در ادامه می خوانید:

تار و مار شدن سعودی ها در جبهه کتاف

در روزهایی که همه چشم ها به حملات پهپادی ارتش یمن به مراکز نفتی سعودی ها دوخته شده ، سران آل سعود در کوشش هستند تا پای بعضی طرف ها در این ماجرا وسط کشیده و از این نمد کلاهی برای خود بسازند، شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که ائتلاف سعودی-اماراتی در جبهه های نبرد زمینی هم شکست های سخت و سهمگینی متحمل شده است. داستان از آنجا آغاز می گردد که سعودی ها پس از سه سال نبرد در استان مرزی صعده که مرکز اصلی انصارالله به شمار می رود، کوشش می نمایند تا خود را به نقطه ای برسانند که دو دهه پیش با همدستی علی عبدالله صالح، جریان های وهابی را برای تغییر در بافت جمعیتی این شهرستان مستقر نموده بودند. هر چند این جبهه از سال 2016 و برای کم کردن فشار بر سایر جبهه ها باز شده بود، اما همه شواهد حکایت از آن دارد که سعودی ها هر آنچه را که در این چهار سال به دست آورده بودند، در کمتر از دو هفته از دست دادند.

در محور کتاف، اتاق عملیات ائتلاف سعودی اماراتی اقدام به وارد کردن یک تیپ از نیروهای سلفی به منطقه می نمایند، این تیپ با نام لواءالفتح به فرماندهی سرتیپ سلفی رداد الهاشمی برای پیشروی در این محور وارد می شوند تا خود را به دماج برسانند، اما همه 3000 نفری که وارد معرکه شده بودند، کشته، زخمی و یا اسیر می شوند با این حال دولت عبدربه منصور هادی حاضر به اعتراف به این مساله نمی گردد و سعودی ها نیز بر اساس خبرهای بسیار موثق 25 افسر ارشد و درجه دار خود را به اسیری ارتش و کمیته های مردمی یمن می دهند. در ابتدای ماه سپتامبر جاری، عملیات لواء الفتح در محور کتاف آغاز می گردد، اما ارتش و کمیته های مردمی برای مقابله با آنها آماده بودند، کما اینکه قبایل منطقه کتاف نیز در کنار ارتش و کمیته های مردمی علیه این مزدوران وارد جنگ شدند.

پیش از آغاز جنگ، سعودی ها و اماراتی ها به وسیله واسطه های خود در استان های تعز و مأرب آغاز به نیروگیری برای این حمله نموده و وعده می دهند که هر کسی در این عملیات مشارکت داشته باشد، سه برابر حقوق یک نظامی معمولی حقوق دریافت نموده و این پول را قبل از آغاز نبرد دریافت می نماید. این مساله باعث می گردد تا بسیاری از افراد سلفی، به ویژه گروهی از سلفی های تعز تحت فرماندهی رداد الهاشمی راهی صعده شوند. با این حال، آنها در کمین بسیار گسترده ای گرفتار شده که ارتش و کمیته های مردمی برایشان تدارک دیده اند. 400 نفر از اعضای این تیپ کشته و زخمی می شوند و 2300 نفر نیز خودشان را تسلیم می نمایند. 300 نفر از افرادی که پیروز به فرار می شوند توسط جنگنده های سعودی هدف نهاده شده و ده ها نفر از آنها نیز به این شکل کشته و زخمی می شوند. حتی گفته می گردد جنگنده های سعودی آنهایی را که قصد تسلیم داشته، هدف نهاده شده است.

گفته می گردد تعداد کسانی که سالم از میدان نبرد جان به در برده و خود را به تعز و مأرب رساندند، عددی حدود 100 نفر بوده که ماجرا را تعریف می نمایند. آنها که از قتلگاه کتاف جان سالم به در برده بودند می گویند که سعودی ها آنها را به بهای ناچیزی فروخته اند. این افراد می گویند که ماه گذشته میلادی، ارتش و کمیته های مردمی یمن پیروز می شوند منطقه السلمات را از لواء الوحده وابسته به اخوان المسلمین بازپس گرفته و یک هزار نفر از آنها را به اسارت در بیاورند. بخش عمده ای از این اسرا به زندانی در زمار منتقل می شوند که این زندان هم توسط جنگنده های سعودی بمباران می گردد! لواء الوحده کسانی بودند که پیروز شدند در طول چند ماه گذشته و با پیشروی در عمق استان صعده خود را به مرکز قبلی سلفی ها در دماج برسانند. به گفته بعضی از سلفی ها در طول ماه های گذشته بیش از 5 هزار نیروی مزدور و نظامی سعودی در مناطق مرزی تحت محاصره نهاده شده بودند.

با این حال، یکی از افراد مطلع در ارتش و کمیته های مردمی یمن تاکید دارد که در عملیات علیه مزدوران سعودی اماراتی، نیروهای یمنی پیروز به پیشروی قابل توجهی شده و بیش از 500 کیلومتر مربع از مناطق اشغالی در فرع و ابوجباره را بازپس گرفته و بیش از 2700 نفر از نظامیان سعودی و مزدوران آنها را به اسارت گرفته اند. به گفته او، در این عملیات ده ها دستگاه انواع خودرو و سلاح های پیشرفته به غنیمت ارتش درآمده است. با این پیشروی ارتش عملا آرزوی سعودی ها برای رسیدن به مرکز سلفی ها در دماج به تاریخ پیوست این در حالی است که در تعز، مأرب و سایر مناطق جنوبی خانواده ها کشته شدگان و اسرا به شدت به دولت منصور هادی فشار وارد می نمایند تا از سرنوشت افرادشان با خبر گردد.

تحولاتی که در جنوب عدن و سایر مناطق نیروهای وابسته به امارات(شورای انتقالی جنوبی) که به دنبال تجزیه و استقلال و خودمختاری هستند، این نیروها در تعز و معرب که در جبهه نجران می جنگیدند با دعوت المخلافی از فرماندهان حزب اصلاح جبهه را ترک کردند. ترک جبهه از سوی این نیروها با ریزش عمده ای از نظامیان روبرو شد و جبهه جنگ کوچک تر شد، بنابراین رقم منتشر شده درباره اسرا صحت ندارد .

سخنگوی ارتش یمن در اینباره گفت: عملیات در جبهه کتاف و استان های صعده تا نجران اشغالی ادامه داشته است. همانگونه که در این گزارش آمده، بیش از 2700 مزدور و نظامی سعودی به اسارت ارتش و کمیته های مردمی درآمدند. قبایل یمنی حاضر در منطقه کتاف نقش مهمی در این عملیات داشتند.

این عملیات پیش از حمله به آرامکو اجرا شده و در واقع، پاتک ارتش و کمیته های مردمی به تک نظامیان سعودی و مزدوران آنها برای رسیدن به عمق استان صعده بود. در این عملیات البته 2300 نفر به اسارت درآمدند که 400 اسیر هم مربوط به تک قبلی بود که این 400 اسیر کسانی بودند که عمدتا از اهالی استان تعز و از اعضای حزب اصلاح بودند که 153 نفر از آنها در حمله با اردوگاه اسرا در استان زمار توسط جنگنده های سعودی کشته شدند.

این در حالی است که این روزها بحث آتش بس در میان طرف های درگیر در یمن قوت گرفته است . خبرها حاکی از آن است که بن سلمان نمی تواند شکست را بپذیرد. ولیعهد سعودی به دنبال معامله است، چرا که هزینه های سرسام آور جنگ یمن و خسارت هنگفت آرامکو حاکی از آن است که او بیشتر از این نمی تواند خود را درگیر یمن کند و باید شکست را بپذیرد. این در حالی است که عادل عبدالمهدی پیش از این به عنوان میانجی پیامی به انصار الله داده بود مبنی بر اینکه حملات را متوقف نمایند، انصارالله در پاسخ لغو محاصره دریایی را شرط آتش بس اعلام می نماید و اگر محاصره دریایی برداشته نگردد همه حملات آغاز خواهد شد.

بعضی از دستاوردهای ارتش یمن در عملیات نصر من الله

مهمترین دستاوردهای این عملیات که علاوه بر شکست دادن ارتش متجاوز سعودی است، دستیابی به غنائمی است که با عملیات ایران در فتح المبین برابری می نماید که در ادامه می خوانید:

آزادی و پاکسازی 500 کیلومتر مربع از استان های صعده و نجران و همچنین بازپس گیری سه ارتفاع بسیار مهم و راهبردی؛

انهدام بیش از 100 انواع و اقسام خودروی زرهی و تکنیکال مزدواران؛

غنیمت دریافت صدها خودروی دیگر که عمدتا تکنیکال با توپ های سنگین هستند؛

غنیمت دریافت ده ها دستگاه انواع خودروی مهندسی، شامل لودر، بلدوزر، گریدر و...؛

به اسارت دریافت 2700 نفر، 400 نفر در یک مرحله و 2300 نفر در مرحله دیگر؛

اسارت 25 افسر و درجه دار ارشد سعودی که بعضی از این افسران درجه سرهنگی به بالا دارند. کشته های نظامیان سعودی هم قابل توجه است؛

به غنیمت دریافت بیش از 4 هزار قطعه سلاح انفرادی؛

به غنیمت دریافت صدها قبضه مسلسل سبک و نیمه سنگین؛

به غنیمت دریافت ده ها قبضه انواع خمپاره انداز، نارنجک انداز؛

غنیمت دریافت چندین قبضه توپ و راکت انداز مختلف؛

به غنیمت دریافت تجهیزات بهداشتی و درمانی از جمله چندین دستگاه آمبولانس و اتاق های عمل سرپایی؛

در نهایت، ارتش و کمیته های مردمی یمن برای بیش از یک سال نبرد از ارتش متجاوز سعودی و مزدوران آنها مهمات به غنیمت گرفته اند. گفته می گردد چند زاغه مهمات که سعودی ها پیروز به انهدام آنها نشدند و باورشان نمی شد ارتش یمن توانایی دسترسی به آن را داشته باشد به تصرف نیروهای ارتش یمن و کمیته های مردمی در آمد که میلیون ها قطعه انواع و اقسام مهمات سلاح های مختلف در آن وجود دارد.

تصاویر منتشر شده از غنائم عملیات نصرمن الله

23/ 310 310

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11377

به "عملیات نصر من الله قبل از حمله به آرامکو بود، 2700 سعودی اسیر شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات نصر من الله قبل از حمله به آرامکو بود، 2700 سعودی اسیر شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید