فیروزآبادی: همگرایی ملی در مقابله با حملات سایبری لازم است

به گزارش شیوا مارکت، دبیر شورای عالی فضای مجازی با تشکر از همراهی و صبوری مردم در مواجهه با حملات سایبری به کشور بر همگرایی ملی برای مقابله با نفوذ دشمنان تاکید نمود.

فیروزآبادی: همگرایی ملی در مقابله با حملات سایبری لازم است

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور در نشست مطبوعاتی با مدیران مسئول و صاحبان امتیاز رسانه های رسمی کشور در معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد اهمیت فضای مجازی و چگونگی پرداختن آن در رسانه های کشور گفت: پیشتر در دیدارهای بین المللی و مذاکرات رسمی مباحث مطرح شده در مورد اندازه کثرت ادوات جنگی بود اما در سال های اخیر در دیدارهای رسمی حتی بین روسای جمهور آمریکا، چین، اروپا و روسیه محول اصلی مذاکرات در خصصو فضای سایبری و عدم تعارض به زیرساخت های کشورهاست، تا جایی که در آخرین مذاکرات اجرا شده لیستی برای حفاظت از نقاط مورد توافق تهیه کردند.

وی یکی از محورهای درگیری چین با آمریکا را سلطه بر حکمرانی فضای مجازی در دنیا دانست و اضافه نمود: فضای مجازی و تکنولوژی های مربوط به آن همانند G5 و هوش مصنوعی از مباحث مورد اختلاف در دنیا است. در حال حاضر اروپا در پی ایجاد قوانینی برای کنترل شرکت های بزرگ این حوزه که به آکفام معروفیت داشته و آمریکایی هستند بوده و مباحث حریم خصوصی، حفاظت از مرزهای سایبری و دارایی ملی در این حوزه بسیار مطرح است.

فیروزآبادی با بیان این که در حال پیگیری برای شکایت بین المللی به وسیله وزارت امور خارجه هستیم، گفت: عدم تمرکز، ناشناسی، ارزانی حمله و هزینه بر بودن دفاع، پیچیدگی و اندازه آمادگی، خاموشی و عدم جلب توجه و نوع آسیب در این فضا نسبت به فضای فیزیکی کاملا فرق دارد و حتی کنوانسیون های بین المللی در این حوزه به علت نفوذ آمریکا برای حفظ حکمرانی و منفعت خود برای آنالیز شکایات قدرت کافی را ندارند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر این که آمریکا نظامی مشخص نموده که در صورت حمله سایبری می تواند به تنهایی تصمیم گیر در حوزه انتساب آن به گروه و کشور باشد و حتی سطح مقابله را براساس تصمیم این کشور تدوین نموده است، توضیح داد: در کشورها در کنار عدم آمادگی تکنولوژی، نبود نهادی مناسب برای دفاع وجود دارد چرا که تحول دیجیتالی که باید در کشورها اتفاق بیفتد در حوزه دفاعی هم باید صورت گیرد و این یک مشکل دنیای است.

وی در مورد شرایط کشور در حوزه امنیت سایبری گفت: در سال های گذشته به خصوص در دو سال اخیر شدت حملات به کشور زیاد شده است. در واقع اندازه حملات و پیچیدگی آن به ایران نسبت به بقیه کشورها بی نظیر است و اولین حمله وسیع و پیچیده سایبری که کشوری متحمل شد همان استاکس نت بود که ده سال پیش در کشور صورت گرفت.

فیروزآبادی اضافه نمود: شبکه ملی اطلاعات هم اگر راه اندازی گردد این حملات ادامه دار خواهد بود چرا که این شبکه جدا از اینترنت نیست و یک شبکه دنیای مرتبط و متصل به دنیاست که در حوزه حکمرانی برای کشور قلمروسازی نموده و توان اعمال حاکمیت را افزایش می دهد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به این که باید رسانه ها در این مواقع همانند زمان جنگ سرد در کنار مردم و مسئولان در پی انعکاس واقعیت باتاکید بر نکات مثبت اجرایی باشند، اضافه نمود: در حوزه سایبر به علت پیچیدگی سرعت باز آوری سیستم بسیار مهم است که در حملات اخیر همانند حمله به راه آهن، بنادر و صندلی سوخت کشور این موضوع به خوبی اجرا شده و در کوتاه ترین مدت خدمات و کسب و کارها به حالت اولیه برگشته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29700

به "فیروزآبادی: همگرایی ملی در مقابله با حملات سایبری لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیروزآبادی: همگرایی ملی در مقابله با حملات سایبری لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید