قرنطینه بیش از 20 نفر از دیپلمات های آمریکا در عربستان

به گزارش شیوا مارکت، در داخل سفارت آمریکا در عربستان سعودی، شیوع ویروس کرونا در حال گسترش است. چندین تن از کارمندان این سفارت ماه گذشته مریض شدند و پس از آنکه برگزاری یک جشن تولد عامل احتمالی شیوع کووید- 19 در این سفارت شد، بیش از 20 تن دیگر قرنطینه شدند.

قرنطینه بیش از 20 نفر از دیپلمات های آمریکا در عربستان

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی می نویسد: یک راننده سودانی دیپلمات های ارشد آمریکایی جان خود را از دست داده است.

تحلیل صورت گرفته از اوضاع داخلی سفارت آمریکا در عربستان که اواخر ماه گذشته در کانال های محرمانه در ریاض و واشنگتن پخش شد، اوضاع ویروس کرونا در عربستان را به اوضاع شهر نیویورک در ماه مارس زمانی که شیوع ویروس کرونا به اوج خود رسیده بود، تشبیه کرد.

در این ارزیابی آمده است، در حالی که بیمارستان های عربستان مملو از بیماران مبتلا به ویروس کرونا بود و حتی پرسنل کادر پزشکی-درمانی نیز مریض می شدند، واکنش دولت ریاض، شریک صمیمی و نزدیک کاخ سفید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ناکافی و ناکارآمد بود.

برخی افراد در این سفارت حتی دست به اقدامات فوق العاده ای زده و تلاش کردند از طریق کانال های غیررسمی اطلاعات را به کنگره ارائه کنند. آنها گفتند که فکر نمی کنند وزیر امور خارجه آمریکا یا جان ابی زید، سفیر آمریکا در ریاض اوضاع را به اندازه کافی جدی گرفته باشند و بیشتر کارمندان سفارت آمریکا و خانواده هایشان باید تخلیه شوند. وزارت امور خارجه آمریکا چنین اقداماتی را ماه ها قبل در سفارت های آمریکا در خاورمیانه، آسیا و روسیه انجام داده بود.

این مطلب که بر مبنای گزارش های 9 تن از مقامات کنونی و یک مقام سابق تهیه شده، بر خطراتی که دیپلماسی آمریکا به خاطر یک پاندمی جهانی و اختلافات میان دیپلمات های خط مقدم، افسران اطلاعاتی و مقامات دفاعی از یک سو و مقامات ارشد دولت ترامپ از سوی با آن روبه رو است، تاکید دارد، برخی از مقامات ترامپ مشتاق حفظ روابط با کشورهایی چون عربستان هستند که روابط ویژه ای با کاخ سفید ترامپ دارند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه به خاطر فشارهای دو حزبی کنگره خروج داوطلبانه پرسنل غیرضروری و خانواده هایشان از سفارت آمریکا در عربستان را گفت اما برخی از مقامات ارشد این سفارت این اقدام کنگره را به اندازه کافی موثر نمی دانند. به گفته منابع آگاه، آنها برای تخلیه 400 تا 500 کارمند آمریکایی در این سفارت و در دو کنسولگری تلاش کرده بودند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در پاسخ به سوالات در بیانیه ای گفت: هیچ اولویتی مهم تر از تضمین امنیت شهروندان آمریکایی و کارکنان دولت آمریکا نداریم. با توجه به شرایط کنونی، خروج داوطلبانه اقدامی مناسب است و پاندمی کرونا کارمندان سفارت و جامعه ما در عربستان را تحت تاثیر قرار داده است.

داگلاس لندن، افسر سابق سیا که در کشورهای مختلف در خاورمیانه خدمت کرده، تاکید کرد: خاندان سلطنتی سعودی از هیچ یک از اقدامات دولت آمریکا برای کاهش تعداد دیپلمات ها و افسران اطلاعاتی اش در عربستان در بحبوحه پاندمی کرونا استقبال نمی کند.

ترامپ تقویت روابط آمریکا با عربستان و ولیعهد جوانش را یکی از اولویت های سیاست خارجه اش قرار داده است. وی به شدت از فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان علی رغم نقش این کشور در رهبری جنگ هوایی به یمن که جان هزاران غیرنظامی را گرفته حمایت کرده است.

سفارت آمریکا در ریاض یکی از مهم ترین مقرهای دیپلماتیک آمریکا در خاورمیانه و یکی از بزرگ ترین پایگاه های سیا در این منطقه است. صدها دیپلمات و افسر اطلاعاتی آمریکایی به همراه خانواده هایشان در این سفارتخانه و مجتمع های مسکونی اطراف آن زندگی می کنند.

این هشدار هفته های اخیر در سفارت آمریکا در حالی مطرح شد که عربستان و همسایگانش با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنند و مقامات این سفارت نسبت به آمادگی ریاض برای مدیریت این پاندمی شدیدا شک دارند.

،ایسنا

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21193

به "قرنطینه بیش از 20 نفر از دیپلمات های آمریکا در عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرنطینه بیش از 20 نفر از دیپلمات های آمریکا در عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید