قلعه خندان گرگان، سامان دهی می گردد

به گزارش شیوا مارکت، یک باستان شناس گفت: قلعه خندان گرگان یکی از قلعه های نظامی دوران ساسانی و اسلامی به منظور انجام کاوش های باستان شناسی گسترده در آینده ،ایجاد سایت موزه باستان شناسی ، فراهم کردن بستر مناسب برای بازدید گردشگران داخلی- خارجی و... ساماندهی می گردد.

قلعه خندان گرگان، سامان دهی می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد ارشادی سرپرست هیات برآورد تپه قلعه خندان گرگان با اعلام این خبر گفت: قلعه خندان، بر اساس منابع تاریخی و یافته های فرهنگی- تاریخی یکی از قلعه های نظامی بجامانده از دوران ساسانی تا سده های میانی اسلامی است که بر روی یکی از برجستگی های مرتفع دامنه سلسله جبال البرز شرقی و در حاشیه غربی رودخانه معروف به تول چشمه در ایالت گرگان نهاده شده است.

او اضافه نمود: در حال حاضر با گسترش و توسعه شهر فعلی گرگان این قلعه در محدوده شهری و در گوشه شمال غربی واقع شده است.

این دانشجوی دکتری باستانشناسی اظهار کرد: خوشبختانه به لحاظ قرارگیری قلعه خندان در بالای برجستگی منفرد از گزند فعالیت های شهری در امان بوده اما تاسیسات احتمالی پیرامون قلعه دستخوش تغییرات شده است.

او توضیح داد: متاسفانه بر اثر عوامل طبیعی و انسانی از گذشته های دور تاکنون، بخش اعظم ساختار معماری قلعه خندان از بین رفته است.

به گفته ارشادی بر اساس طرح ژان ژاک دمورگان فرانسوی، که در حدود 150 سال پیش از این قلعه بازدید کرد، قلعه خندان با نقشه بیضی شکل و با جهت شمالی- جنوبی احداث شده و دارای 12 برج دیدبانی در اطراف بوده است.

او اضافه نمود: همچنین در سفرنامه رابینو و مجموعه کتاب آستارا تا آستارآباد، شادروان منوچهر ستوده به قلعه خندان پرداخته شده و چندین مقاله در ارتباط با قلعه خندان در مجلات داخلی به چاپ رسیده است.

سرپرست هیات برآورد گفت: اولین برآورد باستان شناسی بر روی قلعه خندان در سال 1388 خورشیدی توسط شادروان قربانعلی عباسی، کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان صورت گرفت که گزارش توصیفی آن به چاپ رسیده است.

به گفته او،در راستای حفاظت و جلوگیری از گسترش زیرساخت های شهری ،تخریب بقایای بجامانده از قلعه خندان گرگان ،ساماندهی تاسیسات شهری پیرامون این قلعه ،آنالیز شرایط لازم برای انجام کاوش های باستان شناسی گسترده در آینده ،ایجاد سایت موزه باستان شناسی وفراهم کردن بستر مناسب برای بازدید شهروندان و علاقمندان به مواریث فرهنگی- تاریخی و گردشگران داخلی- خارجی با مجوزپژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری، دومین فصل برآورد به منظور ساماندهی محوطه قلعه خندان در دستورکار نهاده شد.

ارشادی، جمع آوری اسناد و مدارک مکتوب تاریخی، آنالیز میدانی و جمع آوری سطحی مواد فرهنگی، تهیه نقشه توپوگرافی با دوربین توتال استیشن، عکس برداری هوایی با کواد کوپتر، تهیه ابزار فنی و تجهیز کارگاه و هماهنگی با دانشگاه اصفهان برای آنالیز های ژئوفیزیکی با استفاده از نرم افزارهای سنجش از راه دور برای شناسایی دقیق ساختارهای معماری مدفون و تدوین استراتژی برآورد باستان شناسی به منظور دستیابی به بیشترین اطلاعات با کمترین تخریب بقایای مدفون در قلعه خندان را از اقدامات اساسی صورت تاکنون اظهار داشت.

سرپرست هیات برآورد ابراز امیدواری کرد، در ادامه پروژه به نتایج ارزشمندی در ارتباط با معماری قلعه خندان و تاسیسات وابسته دست یافته و اطلاع رسانی کنیم.

قلعه خندان به شماره 1701 در تاریخ 20 بهمن 1364 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و در سال 1378 نقشه عرصه و حریم آن تهیه و در کمیته حرایم مصوب ،ابلاغ و همچنان لازم الاجراست.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2712

به "قلعه خندان گرگان، سامان دهی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه خندان گرگان، سامان دهی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید