مصرف بعضی از داروها موجب زوال عقل می گردد!

به گزارش شیوا مارکت، هر یک از داروهای مصرفی دارای خاصیت مسدودنمایندگی با عنوان آنتی کولینرژیک بر روی سیستم اعصاب هستند که گفته می گردد، دز بالای مصرف آن ها طی چندین سال احتمال به وجود آمدن بیماری آلزایمر و دیگر اشکال زوال عقل را به طورقابل توجهی تشدید می نمایند. داروهای خواب آوری که بدون نسخه به فروش می رسند و درمان های خودسرانه ای که برای برطرف حساسیت ها صورت می پذیرد، می توانند فرد را مستعد بیماری آلزایمر نمایند. برای نمونه، داروهای خواب آور همچون نیتول و قرص های ضدحساسیت بنادریل و پیریتون متعلق به آن دسته از داروها هستند که محققان همواره نسبت به مصرف آن ها هشدار دادند.

مصرف بعضی از داروها موجب زوال عقل می گردد!

پزشکان اغلب داروهای آنتی کولینرژیک را در درمان بیماری های مختلف تجویز می نمایند، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان داده که مصرف این داروها می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را در بیماران میانسال و سالمند افزایش دهد.

این داروها شامل انواع مختلفی از داروهاست که از آن جمله می توان به بنادریل، بعضی داروهای روان پریشی و داروهای پارکینسون اشاره نمود.

همچنین این دسته از داروها در درمان انواع مختلفی از بیماری های دیگر از جمله افسردگی، بیماری مزمن انسدادی ریه، آلرژی ها، اختلال های گوارشی و مثانه بیش فعال کاربرد دارد. این داروها به وسیله مسدود کردن استیل کولین که نقش انتقال پیغام در سیستم عصبی را دارد، عمل می نمایند.

هرچند متخصصان انگلیسی در مطالعات جدید دریافتند افراد 55 ساله و بالاتر که روزانه برای مدت سه سال یا بیشتر از داروهای آنتی کولینرژیک مصرف می نمایند، 50 درصد بیشتر در معرض زوال عقل قرار دارند.

یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه ناتینگهام گفته است: یافته های ما بر شواهد موجود در خصوص خطرات مرتبط با داروهای آنتی کولینرژیک به خصوص داروهای افسردگی، ضد پارکینسون و ضد تشنج افزوده است.

عوارض جانبی کوتاه مدت این داروها از جمله احساس گیجی و از دست دادن قدرت حافظه شناخته شده اما پیش از این اطلاعات کافی در خصوص تاثیر مصرف بلندمدت داروهای آنتی کولینرژیک در بروز بیماری زوال عقل وجود نداشته است.

در این آنالیز متخصصان انگلیسی به مطالعه روی سوابق پزشکی نزدیک به 59 هزار بیمار مبتلا به زوال عقل و بیش از 225 هزار نفر دیگر که دچار این عارضه نبودند، پرداختند. تمامی این افراد 55 ساله و بالاتر بوده اند. همچنین میانگین سنی مبتلایان به زوال عقل 82 سال بوده است.

به گزارش هلث دی نیوز، با در نظر دریافت فاکتورهای خطرزای دیگر در بروز این بیماری محققان به این نتیجه دست پیدا کردند که مصرف داروهای آنتی کولینرژیک با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

منبع: ایسنا

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: همگردی
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7357

به "مصرف بعضی از داروها موجب زوال عقل می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف بعضی از داروها موجب زوال عقل می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید