نژادپرستی در بازار کتاب های کودک بریتانیا، قصه پرغصه نویسندگان رنگین پوست

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، یک مرکز تحقیقاتی خیریه و غیردولتی در حوزه آموزش ابتدایی (CLPE) آماری از شرایط چاپ و نشر کتاب های داستانی حوزه کودک در این کشور منتشر کرده است که نشان می دهد هنوز ناشران نگاه نژادی به داستان ها دارند و به نوعی می توان گفت که هنوز نژادپرستی در این کشور به طور کامل از بین نرفته است.

نژادپرستی در بازار کتاب های کودک بریتانیا، قصه پرغصه نویسندگان رنگین پوست

طبق آخرین آمارهای منتشر شده این مرکز در روز چهارشنبه معین شده است که تنها 5درصد از کتاب های داستانی ادبیات کودک در سال گذشته دارای شخصیت هایی از نژادهای اقلیت مثل سیاه پوستان و آسیایی ها هستند. البته این رقم در سال 2018 حدود 4درصد و در سال 2017 تنها 1درصد از کل کتاب های داستانی کودک را شامل می شد.

در گزارش منتشر شده این مرکز آورده شده است که افزایش نسبی و اندک سهم نژادهای اقلیت در کشور بریتانیا از داستان های کودک البته جای خرسندی دارد ولی حتی شخصیت های حیوانات در داستان های این حوزه بیشتر از قهرمانان سیاه پوست این کتاب هاست. آمار مربوط به کتاب هایی که اسمی از نژادهای غیر از سفیدپوست آورده شده است نیز اندک است و چیزی در حدود 10درصد است.

فراه سروک مدیر پروژه CLPE می گوید هرچند به نظر می رسد شرایط کتاب های کودک از نظر نگاه غیرنژادی بهتر از سابق شده است ولی این آمار تاسف انگیز است و هنوز جهت طولانی برای بهتر شدن شرایط داریم. در این گزارش همچنین به مقاومت بعضی ناشران در گزارش های قبلی این مرکز نیز اشاره شده است. ناشران در سال های قبل در واکنش به درخواست این مرکز برای استفاده از شخصیت ها و قهرمانان دیگر نژادها ترجیح دادند از حیوانات برای شخصیت پردازی کتاب های خود استفاده کنند.

ناشران در نامه ای به این مرکز اعتقاد خود را اینگونه گفتند که بچه ها بیشتر از شخصیت های غیرسفید پوست دوست دارند اشیای بی جان یا حیوانات را به عنوان قهرمان داستان های خود ببینند. 38درصد از کتاب های ناشران در سال های گذشته از قهرمانان حیوانی استفاده کرده است.

در گزارش دیگری موسسه تحقیقاتی بوک تراست (BookTrust) آماری از نویسندگان و تصویرگران رنگین پوست در بریتانیا اعلام کرده است که نشان می دهد در سال 2019 تنها 9درصد از نویسندگان و تصویرگران کتاب های بچه ها از نژاد اقلیت بودند و تنها 7درصد از کتاب های چاپ شده در بریتانیا را ایجاد کردند. این رقم در سال 2017 نیز 6درصد بوده است.

مسئولان بوک تراست نیز درباره افزایش سهم نویسندگان و شخصیت های رنگین پوست داستان های بچه ها در بریتانیا نیز نظر مشابه مدیر پروژه CLPE را دارند و می گویند برای رسیدن به شرایط ایده آل در بالا بردن سهم این نویسندگان در بازار نشر بریتانیا راه طولانی در پیش است. جیل کولمن مدیر بخش بچه ها موسسه بوک تراست می گوید: هنوز نگرش و فکر مردم بریتانیا درباره رنگین پوستان تغییر نکرده است و زمان زیادی برای حل این مسئله نیاز است.

وی گفت البته اتفاقاتی مثل تظاهرات نژادپرستی در آمریکا تاثیر خوبی روی ناشران و بالا بردن سهم کتاب های مربوط به نویسندگان رنگین پوست داشته است ولی این میزان اصلاً کافی نیست و این امیدواری وجود دارد که تا اسل 2022 سهم این نویسندگان از بازار کتاب ها در این کشور به 13درصد برسد.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25242

به "نژادپرستی در بازار کتاب های کودک بریتانیا، قصه پرغصه نویسندگان رنگین پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نژادپرستی در بازار کتاب های کودک بریتانیا، قصه پرغصه نویسندگان رنگین پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید