نگارگری شاهنامه به دست شاه طهماسب

به گزارش شیوا مارکت، شاه تهماسب که خود در نقاشی سررشته داشت و در محضر استادان به فراگیری این هنر پرداخته بود نیز، به مشارکت در این طرح بزرگ پرداخت. ظاهراً از وی چند اثر بسیار نفیس نگارگری وجود داشته است که فی الحال، اثری از آن ها در دست نیست.

نگارگری شاهنامه به دست شاه طهماسب

جواد نوائیان رودسری| صفویه را نخستین دودمانی می دانند که پس از ورود اسلام به ایران، کشور ما را در جغرافیایی معین و با مذهبی واحد، متحد و در واقع ملیت ایرانی را احیا کرد. هرچند که پیش از آن، دودمان هایی مانند سامانیان و آل بویه، چنین سودایی را در سر می پروراندند، اما این صفویان بودند که به این کار توفیق یافتند.

بنیان گذار سلسله صفوی، شاه اسماعیل یکم، با وجود جوانی، شاعری توانمند بود و به هنر ایرانی اسلامی، اشتیاق فراوان نشان می داد. پایتخت وی، تبریز، در گرامی داشتن هنرمندان نامدار، بسیار فعال عمل می کرد. هم ازاین رو بود که بزرگانی مانند کمال الدین بهزاد که در نقاشی و طراحی، سرآمد روزگار خود و بانی سبکی نوین در هنر نگارگری بود، به تبریز دعوت شدند و با حمایت شاه صفوی، آثاری گرانقدر را پدید آوردند.

اگرچه شاه اسماعیل در عرصه نقاشی، سررشته فراوانی نداشت، اما چشم هنرشناس او، سخت مشتاق مشاهده آثار هنرمندانی مانند بهزاد بود. این ویژگی اخلاقی به فرزند او شاه تهماسب یکم نیز، ارث رسید؛ با این تفاوت که تهماسب، خود در نگارگری، چیره دست بود و نزد استادانی، چون بهزاد، تلمذ این فن می کرد.

هنر صفوی در خدمت میراث حکیم توس

علاقه بسیار شاهان صفوی به شاهنامه فردوسی که می توانست دستمایه مناسبی برای اشتراکات ملی باشد، باعث شد که هنرمندان آن عصر نیز، مشتاقانه به نگارش شاهنامه و تزیین آن، روبیاورند.

این مهم در دوره شاه تهماسب، بیشتر مورد توجه نهاده شد و هنرمندان نامی آن عصر، مانند آقامیرک و سلطان محمد میرمصور، به تصویرگری شاهنامه فردوسی پرداختند؛ هنرمندانی که در تاریخ هنر ایرانی، به عنوان بزرگان و پایه گذاران مکتب دوم تبریز که ادامه مکتب هرات در دوره تیموری و مکتب اول تبریز در دوره ایلخانی محسوب می گردد، شناخته شده اند.

به غیر از آقامیرک و سلطان محمد میرمصور، ظاهراً 12 نقاش دیگر نیز در این نگارگری مشارکت داشته اند که از میان آن ها، نام های دوست محمد، میرزاعلی، مظفرعلی، شیخ محمد، میرسیدعلی و عبدالصمد در اثر باقی مانده است و شش نفر دیگر، ناشناخته اند.

شاه تهماسب که خود در نقاشی سررشته داشت و در محضر استادان به فراگیری این هنر پرداخته بود نیز، به مشارکت در این طرح بزرگ پرداخت. ظاهراً از وی چند اثر بسیار نفیس نگارگری وجود داشته است که فی الحال، اثری از آن ها در دست نیست. او در هنرنگارگری و نقاشی، صاحب نظر بود و بر تصویرگری شاهنامه، شخصاً نظارت می کرد و گاه، از هنر خود در تزیین این کتاب نفیس هم، بهره می برد.

هر چند که شهرت دارد شروع کار روی این اثر، دو سال پیش از درگذشت شاه اسماعیل یکم بوده است، اما بی تردید، بخش اعظم این کار نفیس، در دوره شاه تهماسب به انجام رسید و به همین دلیل، آن را شاهنامه شاه تهماسبی نامیده اند.

پس از سرانجام کار تصویرگری در حدود سال 920 خورشیدی (480 سال قبل)، اشعار شاهنامه با خط نستعلیق و به زیباترین شکل ممکن، توسط خطاطان ماهر و توانمند ایرانی، بر صفحات نقش بست؛ آن گاه کتاب را با جلدی نفیس صحافی کردند و مهر شاه تهماسب را بر آن زدند.

سرنوشت شاهنامه شاه تهماسب

شاهنامه شاه تهماسبی، 40 سال در دربار صفوی باقی ماند و مورد استفاده بود؛ اما پس از درگذشت شاه تهماسب و فرارسیدن دوره پرالتهاب حکومت اسماعیل دوم و محمد خدابنده، سرنوشتی غم انگیز، گریبان نفیس ترین شاهنامه دنیا را گرفت. محمد خدابنده که خود را در برابر هجمه سلطان سلیم عثمانی عاجز می دید، از باب دوستی و اظهار ارادت، شاهنامه را به دربار عثمانی هدیه کرد!

قرن ها بعد، این اثر نفیس، به چنگ خاندان یهودی روچیلد افتاد و مدت ها، بین سرمایه داران اروپایی و آمریکایی دست به دست شد. در این جابه جایی ها، بخش هایی از شاهنامه از بین رفت یا مفقود شد.

امروزه 219 صفحه از این اثر گرانبها باقی مانده است که 119 صفحه آن در موزه های ایران، 78 صفحه در موزه متروپولیتن آمریکا، 10 صفحه در موزه آقاخان کانادا و سه صفحه در موزه هنر های اسلامی قطر نگهداری می گردد.

سال 1390، یک برگ از این شاهنامه در حراجی ساتبیز، به مبلغ هفت میلیون و 200 هزار دلار فروخته شد و رکورد قیمت آثار هنری ایران را شکست. خوشبختانه، تصاویر این اثر هنری ارزشمند در قالب کتابی نفیس، با مقدمه استاد علی معلم دامغانی و استاد محمود فرشچیان، سال 1393 به زیور طبع آراسته شد و در اختیار علاقه مندان نهاده شد.

منبع: روزنامه خراسان

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: فرادید
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21793

به "نگارگری شاهنامه به دست شاه طهماسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگارگری شاهنامه به دست شاه طهماسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید