نیروگاه های بادی چتر نجات صنعت برق می شوند

به گزارش شیوا مارکت، علی رغم این که ایران، کشوری خشک و نیمه خشک است و با محدویت منابع آب و توزیع غیرمتوازن زمانی و مکانی بارش ها دست وپنجه نرم می نماید اما روزهای آفتابی زیاد و تونل های باد قابل ملاحظه ای دارد؛ به طوری که براساس مطالعات اجرا شده، حداقل 30 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه بادی در ایران شناسایی شده است که همین رقم حدود نیمی از اوج بار را تأمین می نماید.

نیروگاه های بادی چتر نجات صنعت برق می شوند

به گزارش خبرنگاران، هم اکنون 445 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در ایران در حال احداث و ظرفیت نصب شده انرژی های نو کشور هم به 680 مگاوات رسیده است؛ هم چنین تاکنون 98 نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و 45 نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است که 42 درصد نیروگاه های تجدیدپذیر از نوع خورشیدی، 41 درصد از نوع بادی، 13 درصد از نوع برق آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و دو درصد نیز از نوع زیست توده است.

این در شرایطی است که امروزه دشت هایی در اقصی نقاط ایران می تواند به مزرعه های خورشیدی برای فراوری برق پاک و مطمئن تبدیل گردد که حتی امکان صادرات آن نیز وجود دارد. تاجایی که طبق اعلام رضا اردکانیان - وزیر نیرو - درصددیم تا ظرفیت نصب شده 700 مگاواتی فعلی نیروگاه های تجدیدپذیر را تا خاتمه برنامه ششم توسعه به 5000 مگاوات برسانیم و مطمئناً به روند توسعه این بخش ادامه خواهیم داد.

به گفته وی، در بخش نیروگاه های بادی، بر اساس مطالعات اجرا شده تا 30 هزار مگاوات ظرفیت داریم؛ در صورتی که در ساعات اوج مصرف برق، مصرف ما کمتر از 60 هزار مگاوات است؛ بنابراین اگر بتوانیم به نحو مناسبی مصرف را مدیریت کنیم، می توانیم تا 50 درصد اوج بار فعلی را فقط از انرژی باد تأمین کنیم.

این صحبت ها در شرایطی است که چندی پیش سیدهاشم اورعی - رئیس هیأت مدیره انجمن انرژی بادی ایران - با تاکید به این مساله که برنامه های پنج ساله درباره انرژی های تجدیدپذیر اجرا نشده است، گفت: در طول پنج سال برنامه، این مساله پیگیری نشد که روند اجرای برنامه چگونه طی می گردد؛ بعد از پنج سال همان برنامه را مجدداً برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفتند.

وی، با اشاره به لزوم بازنگری در مدل توسعه مالی مناطق شرقی کشور تاکید نمود: درست است که در این مناطق با مسائلی هم چون کمبود باران و خشکسالی مواجهیم، اما باید خشنود بود که می توان از پتانسیل باد و خورشید موجود در این مناطق استفاده کرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن انرژی بادی ایران با تاکید بر این مساله که متأسفانه تاکنون از قابلیت های موجود در بخش باد و خورشید استفاده نشده است، توضیح داد: ضروری است که دولت به قابلیت های موجود در این حوزه توجه بیش تری کند. البته چندی پیش با وزیر نیرو جلسه ای را برگزار و درباره چالش ها و مسائل موجود در این صنعت مذاکره کردیم که وزیر نیرو نیز طی مذاکرات وعده همکاری توسعه تجدیدپذیرها دادند لذا امیدواریم که در آینده شاهد شرایط موجود در این صنعت نباشیم.

به طور کلی باید گفت که کم آبی یکی از دغدغه های جدی در ایران بوده و روی آوردن به صنعت کم مصرف در آب، گامی مهم در تحولات صنعتی و مالی است؛ از این رو راه اندازی نیروگاه های بدون احتیاج به آب اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل نیز وزارت نیرو درجهت حمایت از سرمایه گذاران گام هایی را برداشته است.

سیاست حمایت از سرمایه گذاری و فناوری به گونه ای در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته که در این نگاه حمایتی زمین در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و با این روند به زودی نیروگاه های دیگری در سطح کشور راه اندازی خواهد شد.

برنامه ریزی های وزارت نیرو به گونه ای است که طبق اعلام همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی - تا خاتمه دولت دوازدهم نیز تداوم دارد که با جذب بخش خصوصی و همراهی مسئولان، ظرفیت فراوری برق خورشیدی تا خاتمه دولت دوازدهم به 4000 مگاوات می رسد.

به گفته وی، رویکرد صنعت برق در فراوری برق استفاده از انرژی های نو و افزایش ظرفیت دو برابری نسبت به قبل است، چراکه تا خاتمه سال 1395 ظرفیت فراوری برق از انرژی خورشیدی به میزان 250 مگاوات بود و در سال 1396 این عدد به 500 مگاوات رسید و تا خاتمه سال جاری نیز تا 1000 مگاوات خواهد رسید.

انرژی های پاک، سهم 21 درصدی در فراوری برق ایران دارد که براساس برنامه ریزی های اجرا شده باید این عدد به 30 درصد برسد که برای این مهم نیز برنامه های زیادی در نظر گرفته شده و به نظر می رسد که دولت نگاه ویژه ای به توسعه تجدیدپذیرها و حمایت از بخش خصوصی در این حوزه دارد.

خبرنگار: سحر بابایی

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3330

به "نیروگاه های بادی چتر نجات صنعت برق می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروگاه های بادی چتر نجات صنعت برق می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید